bildirgec.org

harçlık hakkında tüm yazılar

bayram harçlıgı

nazokiraze | 08 December 2008 10:47

Yarın bayram bir bayram daha geldi( daha gelmedi bakalım yarına çıkacak mıyız?) hayatımın yaşanmış bayramlarından biri olacak ya da olmayacak(bu gece ölmezsek olacak:)) Kurban bayramlarında daha çok sevinirdim küçükken, daha çok harçlık veriyorlar gibi gelirdi çünkü.Harçlıklara el konulana kadar tadını çıkarırdık.

Harçlık meselesinin önemini büyüyünce daha iyi anladım, harçlık alacak yaşta anne oldum ben. Kızıma verilen harçlıkları elbetteki alıp cebe indiriyordum ufacık velet ne etsin o kadar parayı, kız 10 yaşına gelince aklı başına para hırsı gözüne vurunca artık harçlıklarımı veremem anne ihtiyaçlarım var falan demeye başlayınca işime çomak sokuldu.:)) İki yıldır çeşitli düzenbazlıklarla sömürüyorum harçlıgını ama kendim harcayacagımdan değil elbette geçen bayram bari bu ayın okul kurs parasını ver dedim verdi. Bu bayram yıllık okul aidatı peşindeyim avını yakalamaya hazır bir atmaca misali:) Zaten gerekli, gereksiz bir sürü şey alacak bari 60 liracık ta okuluna versin:)

Nerde O Eski Bayramlar ?

Ertugrul1986 | 29 September 2008 13:07

Bu sözü söyleyebilecek yaşta değilim ama yine de yaşadığım bayramlar günden güne eriyor.Peki neydi arada ki fark ? Bayram Namazı,Akraba Ziyaretleri,Gelen Misafirlere şeker dağıtma,Hep beraber yapılan kahvaltılar,Şeker ve Bayram Harçlığı için kapınıza gelen çocuklar,Elinizi öptüğünde bayram harçlığı verdiğiniz çocuklar…Ben bunları hala görüyorum diyebilirsiniz.Yalnız şöyle bir 3-5 sene öncesi ile karşılaştığınızda bunların yarı yarıya indiğini göreceksiniz.Şöyle bir aklımızda canlandıralım.Ben Bayram Namazlarına gittiğimde bırakın içeride yer bulamamayı dışarıda kılmak için altımıza serecek sedir bulamazdım.Yağmurlu olduğu halde o soğukta montumu çıkartıp seccade niyetine kullanırdım.Çoğu kişi yapardı bunu.Şimdi göreniniz var mı ? Camilerde çok rahat yer bulmak mümkün. Yine 3-5 sene önce ziyarete giderdik büyüklerimizin yanına herşey o kadar değişti ki önce büyüklerimiz büyük olduğunu unuttu bizde ziyaret edecek büyümüğüz yok dedik oturtuk.Az çok vardır yine gittiğimiz yerler ama eskiye göre oranla bunu görebileniniz var mı ? Gelen Misafirlerimize şeker ikram edip kolonya dökerdik ellerine şimdi ise bi sehpanın üzerinde duruyor istersen al teklif var ısrar yok usulü…Hep beraber kahvaltılar yapardık toplanıp bu adetimiz diğerlerine göre durumu daha iyi..1 yada 2 kişi eksik olur ama yinede tehlikede…Ya kapınıza gelen çocuklar onlar eskisi kadar sık geliyor mu ? Niye gelsin ki önceden en azından 2 şeker verilirdi şimdi ise kapılar hiç açılmıyor…Elinizi öpen çocuklara hala harçlık veriyormusunuz.Kısmen evet.Bu adetimizde diğerlerine göre iyi…Ama yinede tehlikede.Gördüğünüz gibi bunları kafamızda canlandırdığımızda soruyormuyuz adetlerimiz mi değişti yoks biz mi ? Bir Reklam filminde ” Nerde o eski bayramlar şimdikiler çok daha iyi ” denilmesi gibi.Kimi kandırıyoruz ? Sadece kendimizi……

sms’e yenilen mendil

sinnerxx | 25 December 2007 13:05

“Ahhh Ahhh evladım. Nerede o eski bayramlar” diye bir şerzenişte bulunan büyüklerimize hak verip vermeme konusunda birçok kez kararsız kalmışımdır. Bu nedenle şöle bi sesli düşünme gereksinimi hissettim.

Acaba gerçekten eski bayramlar şimdikilerden daha mı keyifliydi. Yoksa yaşlanan büyüklerimiz hersene geçmişin özlemini mi duymaktaydı?

Bayram gelenekleri teknolojinin nimetlerine yavaş yavaş yenilmeye başladılar. Bu su götürmez bir gerçek. Eskiden bayramlaşma için öpülen ellerin yerini şimdilerde 160 karaktere sığdırılmış tebrikler aldı.