bildirgec.org

görme özürlüler hakkında tüm yazılar

Braille-fiti

shane | 01 November 2012 14:50

Örgüfiti‘den sonra Braille Graffiti. Adından da anlaşılacağı üzre, görme özürlüler için grafiti projesi. Grafiti kültüründen, göremeyenlerin mahrum kalmaması için tasarlanmış. Projenin kaynağı, Portland, Oregon. Yaratıcısı Scott Wayne Indiana. Proje, aynı zamanda gören ve görmeyen insanlar arasında böyle spesifik bir konuda bağlantı kurma amacı güdüyormuş. Braille alfabesini anlayan sayılı görebilen insan da böylelikle görme özürlülerin sıkıntılarınu hatırlıyor, alfabeyi anlamayanlar ise, görmeyenlerden yardım alma deneyimini yaşıyormuş. İşte aktivite ile ilgili video.

sesli kitapla buluşma

admin | 19 November 2009 12:59

görme özürlü insanların kitap okuması mümkün değildir. Onlar sadece parmakları ile okuyabiliyorlar. Bizim belki de hiç

okuyamıyacağımız alfabe onların alfabesi.
Fakat şu çalışma körler için gönüllü olarak sesli kitap yayınını yapmak istiyor.

Peşinden şu üniversite sitesi, altı nokta körler derneği(özürlüler için) ve milli kütüphane resmi sitesi eserleri sesli olarak bilgisayarınıza kayıt ve dinleme imkanı sunabiliyor.

Kimi arkadaşlarımız okuma zahmetine katlanmadan bir eseri de sesli kitaplar sayesinde rahatça dinleyebilirsiniz. ama biz de en azından bir kitabı seslendirerek bu çalışamaya katkıda bulunalım. bu sitelerde herkesinkatkısı bilgi yumağı haline geiyor.

Sesli Kitap Gönüllüleri

nocsd | 20 October 2006 20:33

Sesli Kitap Gönüllüleri
Sesli Kitap Gönüllüleri

Sesli kitap gönüllüleri adı altında bir grup görme özürlüler için kütüphanelerinde bulunan herhangi bir kitabı sesli olarak okuyor, mp3 formatında CD ye atıyor, ve grubun yönetim ekibi aracılığıyla Beyazıt Devlet Kütüphanesine bağışlıyor.

Siz de kitap okuyup kütüphaneye CDnizi göndermek isterseniz;
yapmanız gereken, öncelikle grubun Yahoogroups‘taki Sesli Kitap Gönüllüleri mail grubuna üye olmak. Burada kitapların listesine bakıp okumak istediğiniz kitabın okunmuş veya okunmakta olup olmadığını kontrol edin.

Şu çalan sesi görüyor musunuz?

adoxus | 21 June 2006 14:30

Ses Gözlüğü
Ses Gözlüğü

vOICe system adı verilen bir sistem görme özürlülerin “sesleri görmesini” sağlıyor. Sistemde ışık önce ses sinyaline dönüştürülüyor, daha sonra beynin görme ile ilgili bölümünde bir görüntü oluşturuyor. Philips Research Laboratories, Philips Araştırma Laboratuvarları tarafından üretilen bu gözlükler kendi içlerinde her saniye fotoğraf çeken ve bu görüntüyü daha sonra sese dönüştüren yazılıma sahip bir kamera ile geliyorlar. Parlak alanların sesi yüksek tona sahip. Hatta stereo etkisi ile cisimlerin yerleri de belirlenebiliyor. Ayrıntılı bilgiler burada ve burada.

Elektrod Nakli
Elektrod Nakli