bildirgec.org

google trends hakkında tüm yazılar

Bilinmeyen Google Uygulamaları – 2

angelsdemos | 27 May 2010 18:01

Google internet devi olma aşamasında kullanıcıları için birçok kişinin bilmediği uygulamalar hazırlamakta.Bu uygulamaları tamamen bitirmeden önce deneme sürecinde gizli tutarak veya sadece bazı Google kullanıcılarına sunarak saklıyor.Bunu daha iyi hizmet vermek için yapan Google’ın onlarca farklı uygulaması bulunmakta.İşte bilinmeyen farklı Google uygulamaları ;

Orkut

Facebook, Twitter gibi uygulamaların sosyal medyayı canlandırmasının ardından Google’ın hazırladığı sosyal paylaşım ve haberleşme servisi.Birçok kişi tarafından denenen fakat beğeni görmeyen bu Google uygulaması şuanda sadece Brezilya ve Hindistanda popüler.

Farmville’in önlenemez yükselişi

tenedian | 29 December 2009 14:33

Hepimiz ucundan kıyısından Facebook‘taki Farmville hastalığına bulaştık. Gerçi Farmville Facebook’a muhtaç olmadan da oynanabilen bir oyun, ama popülerliğini bir Facebook uygulaması olduktan sonra pekiştirdi.
Genellikle zaman öldüren bir uygulama olarak kabul ediliyor. Ama dünyadaki hızla artan popülerliğine bakılırsa dünyaca vakit öldürüyoruz.
İşte kanıtlardan biri: Farmville, yılların oyunu Scrabble‘a fark atmış durumda.
Google trends sonuçları:

Scrabble vs Farmville
Scrabble vs Farmville

Bu yetmez derseniz son günlerin en popüler anahtar sözcüğü olması beklenen “New Year” karşısındaki pozisyonu:

iGoogle Sayfanıza 3 Adet SEO Uzmanı Gadget

algoz | 23 July 2009 09:52

Web kullanıcılarının web’ten hızlı, doğru ve güncel bilgi edinmeleri için her geçen gün yeni yöntemler ve araçlar ortaya çıksa da, arama motorlarının bu konudaki önemleri hala önde gelmekte.
Web siteniz veya blogunuz ile bu arama motorlarında ziyaretçiler tarafından kolay erişilebilir olmanız için çeşitli optimizasyonlar/iyileştirmeler (SEO-Search Engine Optimization) yapmanız gerekmekte.

Web geliştiricilerine bu konuda yardımcı olabilecek birçok aracı içeren bu 3 gadget’ı iGoogle sayfanıza ekleyerek hızlı ve verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.
Listede, gadget’lerin isimlerini, linklerini ve kısa tanıtımlarını bulabilirsiniz.

1- SEObook gadgets: Çeşitli analiz ve istatistik araçları;

– Google Araçları: Google traffic estimator, Google suggest, Google trends, Google synonym.
– Rakipleriniz ile karşılaştırmalı analizler yapabileceğiniz araçlar: Alexa, Compete, Quancast, Archive.org.
– Anahtar Kelime Analizi (PPC-KeyCompete).
– Google arama araçları için hızlı bağlantılar.
– Anahtar kelime araştırma araçları: Wordtracker, Quintura, Thesaurus, Keyword density analyzer.

Şehir Şehir Twitter Trend’leri

algoz | 03 June 2009 13:57

Twitter Search’ın bir parçası olarak Twitter kullanıcılarının Twitlerindeki Trend’leri (en çok twitlenen kelimeler) gösteren Twitter Trends, 1 ay kadar önce tüm kullanıcıların direk olarak erişebilmeleri için Twitter Search ile beraber tüm hesaplara eklenmişti.

happn.in sitesi 50 kadar şehirdeki (bizim şehirler henüz konulmamış) Twitter Trend’lerini ayrı ayrı sunarak o şehirin gündeminde neler olup bittiğini takip etmemizi sağlıyor.

Kullanımı oldukça kolay olan happn.in sitesi ayrıca Labs bölümünden geçmiş tarihlere ait trendleri de görebilmemizi sağlıyor.

Sosyal, siyasi, ticari, bilimsel ve daha birçok alanda toplum üzerinde yapılan anketlerin ve diğer istatistiksel çalışmaların oldukça önemli olduğu günümüzde, web dünyasındaki aramaların (Google Trends) ve kişisel durum güncellemelerinin(happn.in) oluşturduğu canlı veri yığınları üzerindeki farklı yaklaşımlı sorgulamalar, giderek klasik yöntemlerin yerine geçiyor.

google trends’den site istatistikleri

stormrider | 24 June 2008 09:40

google‘ın istediğimiz bir kelimenin hangi zamanlarda ne kadar arandığını gösteren servisi google trends artık site istatistiklerini de göstermekte. Birden fazla siteyi de karşılaştırabildiğimiz bu servis, sitenin/sitelerin trafiğini gösteren bir grafik ile siteye/sitelere erişimin olduğu bölgeler, ilgili siteler ve arama sonuçlarının bilgisini de bulundurmakta. Aşağıda pilli bünyesindeki 5 sitenin karşılaştırmasını bulabilirsiniz.

pilli sitelerinin istatistikleri
pilli sitelerinin istatistikleri

Bilin bakalım sex kelimesini google’ da en çok arayan ülke hangisi?

makaleci | 19 October 2007 10:00

Google Trends istatistiklerine göre ‘sex’ sözcüğünü Google’da en çok arayanlar, Türkiye, Mısır ve Hindistan’daki internet kullanıcıları.

Almanya, Meksika ve Avusturya’da kullanıcılar en çok Hitler sözcünü arıyor,

Nazi sözcüğü ise en çok Şili, Avustralya, İngiltere’de aranıyor.

Şili,Meksika ve Kolombiya ile birlikte en çok ‘gay’ kelimesini araya ülke.

Diğer ülkeler ve aranan sözükler burada

devren satılık alan adları

denisutku | 24 December 2006 13:06

Artık bir alan adı alıp milyonlarca dolara satmak eskisi kadar karlı bir yatırım olmayabilir. Ama şuradaki serviste, yeni süresi dolan alan adları, Google
trends
‘de yer alıp almadıkları, wikipedia‘da aynı isimli bir madde olup olmadığı, bir konuşmada sözü geçip geçmediği (bunun nasıl belirlendiğini anlayamadım) ve kaç gün içinde dnslerden silineceği de belirtilerek listelenmiş. yani bir nevi hazır trafikli alan adları listesi.