bildirgec.org

galactica hakkında tüm yazılar

İzleyip izleyip iç çekiyorum.

aggali | 28 March 2009 11:13

Önceleri aklıma hep onun bakışları gelirdi. O bakışlarla karşılaşmak için otururdum televizyonun karşısına. Onun beni görmediğini bilmeme rağmen; belki 1984’teki gibi “Telescreen”ler icadedilmiş olabilir diye düşünmeden de edemezdim.

Sanki heryerde o anons var; “3079 Winston Smith……” diye kulaklarımda çınlıyor gibi. Ama konumuz bu değil, o ilk etkilendiğim bilimkurgu roman olmaktan öte gidemedi zamanla.

Önce Smallville dizisinde Lana Lang oldu dikkatimi çeken, Clark Kent olup neredeyse her bölüm hayatını kurtarmaya adadım kendimi.

Ama zamanla dizinin etkisini attım üzerimden. Derken yepyeni biri ile karşılaştım. Atmosfer dışında yapılan bir deneme sırasında; Kurt Deliği ( Solucan Deliği olarak da bilinir) Galaksinin öbür ucuna giden biri oldum. Orada karşılaştığım kişi ise Aeryn Sun isimli güzel bir Peacekeeper hatunuydu.

Orada Ka Dhargo, Zhaan gibi iyilerle arkadaş oldum. Rygel gibi bir “Dominor” ile tanıştım. Hatta Peacekeeper’lar ile Scarran’ların savaşlarına tanık oldum. İçinde bulunduğum geminin adı “Moya” idi.

Galactica Hayranları Güverteye!

skywalker | 01 October 2007 01:12

Savaş Yıldızı Galactica’nın Türkiye’de hatırı sayılır derecede hayranı var. Şimdi bu hayranlar için yepyeni Türkçe içerikli bir site yayına girmiş. Galactica.gen.tr, güncel haberleri ve forum alanı ile Eski ve yeni seri hayranlarını bir araya getiriyor.

Şehvete Teslim Olmak

siyuu | 25 May 2007 09:15

Aşkı ve şehveti için insanlığı teslim eden Gaius Baltar…

Battlestar Galactica…(re-emagining)..2 adet 1,5 saatlik mini series ve ardından gelen 20’şer bölümlük 3 sezon…

3. sezonun ilk bölümü occupation, müthiş bir müzikle başlar; ilahiyi andıran ermenice bir çaresizlik müziği…Yeni bulunan gezegene insanlar yerleşmiş, cylonların yokettiği medeniyetlerine yeni bir başlangıç yapmıştır. Ama daha bir yıl geçmeden cylonlar insanların izini bulmuş ve gezegeni işgal etmiştir.İşte 3. sezonun ilk bölümü işgali anlatır, direniş başlamış buna karşı cylonlar da insanlardan oluşan işbirlikçi bir güvenlik ve yönetim gücü oluşturmuştur. Direniş güçleri cylonlara saldırdığı gibi bu işbirlikçi insan güçlerine de saldırmaktadır. Saldırılarının asıl amacı yoketmek değil, cylonların geldiğini anlayarak uzaklaşan ana savaş gemisi battlestar galactica’nın tekrar geri dönmesine kadar insanlara bir umut ışığı olmaktır.İşbirlikçilerin başında ise daha önce insanlığı kurtaracağına dair umut aşıladığı için başkan seçilen Gaius Baltar vardır. 2. sezonun son bölümünde başlayan işgal sırasında, başkan olarak teslim olduğunu cylon yönetimine açıkça ilan etmiştir.

İnsan kılığında Tost Makineleri!

skywalker | 08 September 2006 22:31

80 lerin başındaki en ilgi çekici bilimkurgu televizyon yapımlarından olan Battlestar Galactica nın yeniden çekilmiş versiyonu 17 Eylül’den itibaren ilk sezonuyla Cnbc-e de.Önümüzdeki aylarda ABD’de üçüncü sezonu başlayacak olan serinin hayranları sabırsızlanmakta.Türk televizyon izleyicilerinin beğenisi kazanmaya çalışacak. Kullanılan görsel efektler, etkileyici çekimler ve oyuncuların performansları son derece doyurucu.

Bir doktorun bile ayırt edemeyeceği şekilde, içiyle ve dışıyla insana tıpatıp benzeyen yepyeni Cylon’lar da var ortada. 12 farklı model. Rahatlıkla insanların arasına sızabilen, hatta bazısı kendisinin insan olmadığını bile bilmeyen, harekete geçirilmeyi bekleyen “uykuda ajan”lar. Bu yeni Cylon’lar 80’lerin başında yaşadığımız o parlak makinelerin yaşatmadığı bir şeyi yaşatacak bize: Koyu bir paranoya hissini. 40 yılı aşkın bir suskunluğun ardından 12 gezegendeki 12 koloniye karşı ani bir saldırıya girişen Cylon’lar, artık eskisinden daha karmaşık ve daha tehlikeli. Kim insan, kim Cylon, emin olamayacağız, hatta bazen, kendileri de emin olamayacaklar.