bildirgec.org

flash oyun hakkında tüm yazılar

10 Muhteşem Zombi Oyunu

angelsdemos | 07 December 2010 09:50

Sanatsal ve kültürel anlamda kült yapımlar haline gelen zombiler ile ilgili ürünler gün geçtikçe artıyor. Çıkış yaptığı zamanlardan beri popüleritesini koruyan zombiler hakkında filmler, kitaplar ve oyunlar yapıldı. Aşağıda yer alan 10 popüler zombi flash oyunu geçtiğimiz 2 yıla damgasını vurmuş flash oyunlardır. Aksiyon ve Strateji tarzındaki zombi oyunlarının en iyilerini sizin için derledik. Şimdiden iyi eğlenceler…

Flaming Zombooka 2

Boxhead The Zombie Wars

Bağımlılık yapan 5 flash oyun

98783 | 02 December 2010 14:25

oyun
oyun

Bağımlılık yapan 20 flash oyun

Tam donalımlı bir FPS strateji veya RPG oyunu oynama durumu ve zamanı bulamadığınızda hızlı ve eğlenceli bir tarayıcı tabanlı oyuna dalmak şühesiz bizler için birinci tercihimizdir. Bunaldığımız anlarda imdadımıza yetişen ve bizde bağımlılık yaratan o güzel flash oyunlar.

Turkcell’den footbo city facebook oyunu

mTanriverdi | 10 November 2010 19:07

footbo city
footbo city

Facebook oyunlarının ne kadar popüler olduğunu bilmeyen yoktur. Özellikle FarmVille oyunu bir çok kişi için vazgeçilmez ve bırakılmaz bi aktivite haline gelmişti. Turkcell Türkiyede ilk ve tek futbol menejerik oyununu ücretsiz olarak sundu. Footbo City olarak adlandırdığı oyunda, amaç;
Gelir ve gider dengesini korumak.
Futbol takımının oyuncularını geliştirmek, antreman ve idman yapmak.
Diğer takımların maçlarını izlemek veya casusluk yapmak.
Kendi taraftarlarımızı, takımımıza bağlayarak takımımızı güçlendirmek.
Mahalledeki çoçuklara şeker dağıtmak.
Radyo istasyonlarından insanlara seslenmek.
Taraftarların takıma bağlı kalması için ücretsiz afiş tasarlamak.
Para kazanmak için, tşört ve şapka satmak.

İlerleyen zamanlarda oyunun gelişeceği ve pek çok yeni özelliğin ekleneceği belli. Oyunu facebook veya buradan ücretsiz oynayabilirsiniz.

Flash’da shoot’em up tarzı oyun tasarım–2

admin | 13 September 2010 11:19

Oyunun 1.partı burdan

Oyunun tasarımına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Oyuna ateş etme özelliği katacağımız için basit bir mermiçiziyoruz.

Insert>New Symbol ile bir movieclip oluşturuyoruz sonra içine basit bir yuvarlak ya da başka şekilde bir mermi çiziyoruz.

Daha sonra kütüphaneden oluşturduğumuz movieclip‘i seçiyoruz ve sağ tıklayıp linkage seçeneğine tıklıyoruz. Export for Actionscript seçeneğini seçili hale getiriyoruz ve indetifier olarak mermi yazıyoruz.
Sonra kod yazmaya devam ediyoruz.

Flash Oyununuzdan Para Kazanın

SuBirikintisi | 09 September 2010 15:00

diyelim ki Bir flash oyun yaptınız. bunun size en basit getirisi kendi flash sitenizin reklamını oyununuzun içine yerleştirimeniz olacaktır. böylece sitenizin popülerliğini artırmış olursunuz. Tabii ki hepimizin bir flash oyun sitesi olmadığı için çeşitli alternatiflere yöneliyoruz.

Yukarıda yazdıklarımdan dolayı aklımıza ilk olarak başka bir flash oyun sitesinin sponsorluğunu almak geliyor. Gerek sponsorluk almak, gerek oyunu satmak için önerebileceğim en iyi site flashgamelicense.com

Bu sitede oyununuzu satmak ya da oyununuza sponsor bulmak istediğinizde size çeşitli seçenekler sunuyor. Oyunun girişine sponsorun linkini, play more games linki, high score linki almak, sponsorla olan anlaşmanıza göre custom sponsorship olarak adlandırılan şartları sponsorla beraber belirlemek ya da oyunun tüm haklarını (.fla dosyası vs.) satmak gibi çeşitli seçenekleriniz var.

Ayrıca bu sitede oyun sitenizin tanıtımını yapmak için bir oyuna sponsor olabilirsiniz ya da oyunu satın alabilirsiniz.

Gelelim diğer bir alternatifimize. Mochimedia.com

Burada ise bizden oyunumuzun içine bir kısım kodların eklenmesi isteniyor. Sonrasında ise eklediğimiz oyun otomatik olarak oyun sitelerine dağıtılıyor ve oyunun içine koyulmuş olan reklama göre oyunun oynanma miktarına göre para kazanıyoruz.

Flash’ta Oyun Yapımı(Eleştiri)

SuBirikintisi | 08 September 2010 19:48

google’da flash oyun yapımı diye bir arama yapın, türkçe kaynak olarak karşımıza çıkanlar sadece basit flash oyunu nasıl yapılır tarzı yazılar ve yabancı sitelerdeki kaynakları(klasik flash kit,kirupabenzeri siteler) işaret eden onlardan yararlanmamız gerektiğini söyleyen yazılar. flash’ta oyun tasarlayan biri olarak, ilk başladığım zamanlarda türkçe üst düzey bir oyunun nasıl yapılabileceğine dair türkçe bir kaynak bulamamıştım. bu arada yanlış anlaşılmasın üst düzey örnekten kastım bir oyun sitesinde yayınlanabilecek seviyedeki bir oyundur.

internetteki tükçe oyun örnekleri genellikle, sayı tahmin oyunları, shoot’em up tarzı oyunlar, drag and drop oyunları gibi basit actionscript kodlarıyla gerçekleştirilebilecek oyunlar. örneğin bir shoot’em up oyununda ekrandan gecen kuşların fare ile
üzerine tıklanıp tıklanmadığını kontrol etmemiz ve 1-2 çizim, animasyon koymamız oyunu hazır hale getirir. işin en komik yanı ise şu, bir kişi nasıl basit bir flash oyun yapılır diye yazmış. aynı yazı benim gördüğüm kadarıyla 3-4 tane siteye aynen kopyalanmış. benim görmediğim daha kaç sitede vardır kim bilir.

Flash’da shoot’em up tarzı oyun tasarımı(AS2)

admin | 06 September 2010 10:38

Flash’da oyun tasarlamak giderek daha çok ilgi duyulan(özellikle son yıllarda) bir alan. Gerek yarışmalar olsun(bkz indiepubgames.com’un yaptığı yarışma, adobe ve flash game license’sın ortak yarışması vs.) gerek her gün yenisi açılan oyun siteleri olsun bu alana duyulan ilgiyi artırıyor.

Flash’da özellikle oyun tasarımında actionscript bilginizin olması yetersiz kalabiliyor. Örneğin actionscript’i bilebilirsiniz ama bir eğik atış hareketi yapabilmeniz için eğik atışın mantığını da bilmeniz gerekir. Demek istediğim flash’la yapılan örnekleri inceleyerek kendinizi daha rahat geliştirebilirsiniz. Bu amaçla bende basit bir RPG oyununun nasıl yapıldığını paylaşmak istedim.

oyun : Winterbells (Kış Çanları)

rhymes | 23 June 2010 21:34

oyun kuralları : sadece farenin sol tuşuna başlamak için bir kere tıklıyorsunuz. daha sonra çanlara doğru fare ile hareket ediyorsunuz. çanlara dokundukça daha yükseğe zıplıyorsunuz. zıpladıkçada puan kazanıyorsunuz.
oynamak için tıklayın.
iyi eğlenceler.

Flash Geliştiriciler için 10 Harika Flash Framework

marfan46 | 07 June 2010 09:55

Framework, saatlerce zaman harcayıp yapabileceğiniz işleri birkaç dakikada yapmanızı sağlar. Mesela bu yazıda yer alan frameworkler’den biriyle tek satır kod yazmadan birkaç dakika içinde oldukça işlevsel flash web siteler yapabilirsiniz. Özellikle flash geliştiriciler ve web geliştiricilerin işine yarayacak 10 harika açık kaynak kodlu flash framework aşağıda sizleri bekliyor.

1. GAIA

Gaia açık kaynak kodlu bir framework AS3 ve AS2 için. Gaia ile tek satır kod yazmadan 10 dakikanızı ayırarak oldukça işlevsel Flash siteler hazırlayabilirsiniz.
DownloadSiteye Git

2. Gugga Flash Framework

Gugga, görev motoru sayesinde AS3 işlerinizi oldukça kolaylaştırıyor. Görev motoru oldukça güçlü ve zamandan kazanmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca Adobe Flex ve Flash cs3 entegreli.
DownloadSiteye Git

Oyuncu.com E-kolay.net ve Game First işbirliği ile oyun sitesi açılıyor

NLPMaster | 31 March 2010 12:41

Ekolay.net oyun sayfası olarak yayında olan oyun.e-kolay.net sitesi artık bağımsız bir oyun sitesi olarak yayın hayatına devam edecek.

Yeni site 6 Nisan günü basın toplantısı ile tanıtılacak.

Sitenin yeni adı www.oyuncu.com

6 Nisan günü Hyatt Regency Oteli’nde düzenlenecek bir basın toplantısı ile duyurulması planlanan e-kolay oyun’un yeni sitesinin adı: www.oyuncu.com