bildirgec.org

enemy of the state hakkında tüm yazılar

Yönetmen Tony Scott yaşamına son verdi

shane | 21 August 2012 13:59

True Romance, Enemy of the State, Top Gun gibi pek çok ünlü filmin yönetmenliğini, yine birçok film ve dizinin yapımcılığını üstlenen başarılı sinema adamı Tony Scott, bir köprüden atlayarak hayatına son verdi. Yine onun gibi üst kalibre bir sinemacı olan Ridley Scott‘ın kardeşi olan Tony Scott, 19 Ağustos 2012’de, Los Angeles’taki Vincent Thomas Köprüsü’nden atlayarak intihar etti. Arabasında ve ofisinde sevdiklerine yazılmış notlar bırakan Scott’ın tedavisi mümkün olmayan bir beyin kanseri hastalığından muzdarip olduğu dedikodusu vardı. 68 yaşındaki Tony Scott’ın daha çok iş çıkaracağı beklenirken gelen bu ani ölüm, sinema dünyası için şüphesiz önemli bir kayba yol açtı.

Man On Fire

fckmeimfamous | 22 July 2008 09:59

Brian Helgeland‘ın (yönettiği filmler de var, A Knight’s Tale, Payback) senaryosunu yazdığı ve Tony Scott’ın (Enemy of the State, Top Gun, Beverly Hills Cop II, True Romance, Spy Game) mükemmel yönetip, kurguladığı çok iyi bir macera-gerilim filmi Man On Fire.

Denzel Washington‘ın (American Gangster, Philadelphia, Remember the Titans) -bence Training Day‘den sonra performansını ikinci sıraya koyduğum- eski kontra-terörist timi görevlisi, “the artist of death – ölüm sanatçısı” John Creasy‘yi canlandırdığı filmde, yan rollerde Christopher Walken (Man of the Year, Last Man Standing), Dakota Fanning (War of the Worlds) ve Marc Anthony bulunmakta.

Will Smith

toz66 | 23 April 2008 16:32

Will Smith
Will Smith

Onun bir rapçi olduğunu biliyor muydunuz? Muhteşem performansıyla son yılların en çok dikkat çeken adamı Will Smith, gerçek bir rapçiydi. Toplam 5 albüm, 5 de single yapan Smith, br televizyon dizisyle de oyunculuk alanında boy göstermeye başladı. Müzik alanında gösterdiği başarıdan çok daha fazlasını oyunculuk alanında gösterdi ve unutulmaz filmlere imza attı. Oscar’a aday olan ilk ve sanırım tek rapçi Will Smith olsa gerek. Onu birçok filmden hatırlamanız mümkün aslında, uzatmadan hemen oynadığı filmlere geçelim ve az biraz bunlara değinelim.

İlk olarak 1995 yılında oynanan Bad Boys filminden hatırlayabiliriz onu. Komedi ve aksiyonun iç içe olduğu filmimizde Smith, Mike Lowrey rolünde… Biraz daha günümüze yaklaşınca Siyah Giyen Adamlar serisinde karşılaşıyoruz onunla. Birincisi için 5 milyon dolar almasına karşılık başarılı bir performans sergileyince ikincisi için 20 milyon dolarlık bir teklifle karşılaşıyor. Türkiye’de bu fiyata çekilmiş film yok, dikkatinizi çekerim. Vahşi Vahşi Batı filmi ve Ali filmi… Ali filminde de, başrolü kapmış ve Muhammed Ali’yi oynamıştı. Ardından 2003 yılında çekilen Bad Boys 2 filmi ve Köpek Balığı Hikayesi seslendirmesi… Bu filmlerde başarılı bir performans sergileyen Will Smith son çektiği 4-5 filmiyle oyunculuk kariyerinin zirvesini zorlamış diyebilirim.