bildirgec.org

e kitap okuyucu hakkında tüm yazılar

Kütüphanemizin Yerini E-Kütüphane Nasıl Alabilir

Okan Ozcelik | 19 October 2012 17:00

E-Kitap kağıt baskısından daha kullanışlıdır. Okuyucunun e-kitapla etkileşimi yüksektir. E-Kitabın üstünlüklerini saymak başka bir yazının konusu. Şimdilik gündemde olmayan bir konuyu açacağım. Elektronik kütüphanemizi kurarken karşılaşılacak bir soruna değinmek istiyorum.

E-kitap okuyucu aygıtlarda kitap üzerindeki metni vurgulayabiliyoruz. Notlar alabiliyoruz. Hatta sayfanın köşesini bile katlayabiliyoruz. Tüm notlar listelenebilir. Aralarında gezinilebilir. Notlarda arama yapılabilir. Bütün bunlar çok güzel. Kitaplarımızı kişiselleştirmiş oluyoruz. Notlar kitabı hatırlamak için önemlidir. Üreticiler, aygıtlarında bunların ne kadar kolay yapıldığını anlatıyor.

iriver’den e-kitap okuyucu: cover story

konami | 10 February 2011 16:53

İriver, yeni bir e-kitap okuyucusuyla karşımızda. Story modelinden sonra çıkardığı e-kitap okuyucusu İriver Cover Story’nin tatmin edici özellikleri bulunuyor. Üründe 15.24 cm boyutunda dokunmatik ekran bulunuyor. E-mürekkep özelliği ve yüksek cevaplama zamanıyla e-kitapların basılmış bir kitap gibi görünmesini sağlıyor. Dokunmatik ekran sayfaların çevrilmesini ve menü kullanımını basitleştiriyor. Kullanıcılar kitap okurken el yazısı özelliğiyle kendi el yazılarıyla not alabiliyorlar.

Samsung E65 e-Book

mcosar | 10 May 2010 18:08

Samsung, E65 olarak isimlendirildiği e-okuyucusunun özelliklerini teknoloji severlere tanıttı. Daha önce duyurduğu E6 modelinin yeni versiyonu olduğu açıklandı.

Samsung E65‘de 6 inç ekran, EMR stylus kalem ve QWERTY klavye gibi başlıca özellikleri bulunmaktadır. Samsung, yeni model e-kitap okuyucusuna Wi-Fi ve Bluetooth gibi bağlantı özellikleri ve ayrıca Mp3 oynatıcı özelliğini de ekleyerek farklı bir tasarıma imza atmış.

Plastic Logic e-kitap pazarını karıştıracak

mrtlms | 19 October 2009 17:35

Şu günlerde Amazon’un Kindle ile büyük bir bölümüne hakim olduğu e-kitap pazarı kızışmaya başlıyor. Plastic Logic, QUE adını verdiği yeni e-kitap okuyucusu ile hayli iddialı.

Ocak 7 de, CES 2010 fuarında prömiyeri yapılacak olan ürün inceliği ve üzerindeki dokunmatik ekranla dikkat çekiyor. Ürün 1/3 inç ten daha ince ve dahili 3G modeme sahip.

Bu özelliklerin yanında ürünün en büyük avantajı arkasında dünyanın en büyük e-kitap mağazası olan Barnes&Noble’ın olması. Kullanıcılar ürünün üzerindeki 3G modem ile internete ve Barnes&Noble’a bağlanıp her türlü içeriğe kolayca ulaşabilecek.

E-KİTAP OKUYUCULARI: SONY PRS-300 VE PRS-600

ozgendi | 10 August 2009 19:26

PRS-300
PRS-300

Sony yeni e-kitap okuyucuları PRS-300 ve PRS-600 modellerini duyurdu. PRS-300 adıyla duyurduğu modeli 5 inç’lik ekrana sahip. Genişleme yuvası, dokunmatik ekran ve Wi-Fi özellikleri bulunmuyor. Usb 2.0 arayüzü bulunmakta. Ağırlığı 220 gr civarında olan üründe 440 MB dahili hafızası bulunuyor ve Mavi, gümüş, gül rengi seçenekleri mevcut. Bu modelin 120 $ civarında fiyatı olacağı belirtiliyor.

PRS-600
PRS-600

PRS-600 ise 6 inç dokunmatik ekrana sahip. Memory Stick / Duo ve SD kart yuvaları bu modele eklenmiş özelliklerden. Ağırlığı 285 gr ve dahili hafızası 440 MB. Kırmızı, siyah ve gümüş renk seçenekleri bulunmakta. PRS-600 e biçilen fiyat ise 220 $ civarında.

COOL-ER™ E-kitap Okuyucu

zabun | 06 June 2009 18:09

Orman kıyımını azaltmasını umduğumuz e-kitaplar; cep telefonu, bilgisayar, PMP gibi çeşitli cihazlar üzerinden okunabiliyor. E-kitap okuyucular (e-book reader) ise, okura gerçek bir kitaptan okuyormuş hissinin verilmeye çalışıldığı aygıtlar. Kullanılan e-kağıt teknolojisindeki gelişmelerle beraber, e-kitap okuyucu cihazlara bir yenisi ekleniyor. COOL-ER isimli cihaz da bunlardan sadece biri. Tasarım olarak bir iPod Nano’yu andıran COOL-ER, Amazon Kindle’ye oranla daha küçük. Fiyatı 250$ olan okuyucunun, diğer özellikleri ise şunlar:

[gizmodo] [pdf] [360°]