bildirgec.org

cnc hakkında tüm yazılar

CandyFab 3B yazıcıyla tatlı çıktılar…

zabun | 06 December 2012 22:21

Evil Mad Scientist‘ler CandyFab 4000/6000 adını verdikleri icatlarıyla herkesin kendi 3 boyutlu yazıcısını yapabileceğini gösterdiler. CandyFab diğer 3B yazıcıların yaptığı gibi, nesnelerin 3 boyutlu modelini çıkartıyor. Yalnız bunu yaparken pahalı sarf maddeleri ve karmaşık donanımlar yerine, toz şeker ve sıradan ısıtıcı bir kafa kullanıyor. CandyFabulous bilgisayar yazılımı aracılığıyla oluşturulan 3 boyutlu çizimlere ait koordinat verileri, şekillendirici ısıtıcı kafanın servo motorlar tarafından uygun pozisyona getirilmesini sağlıyor. Kafa ise yönlendirildiği noktada şekeri karamelize ederek 3 boyutlu modelin oluşumunu sağlıyor. Bu yolla elde edilen çıktıların boyutları büyük, fakat çözünürlükleri düşük. Geliştirilmeye ihtiyaç duymasına rağmen CandyFab projesi, 3 boyutlu bir yazıcının çok düşük maliyetle yapılmasını ve işletilmesini sağlayabilir (3B yazıcıların on binlerce dolarlık fiyatları düşünüldüğünde…). 3B yazıcıda şeker dışında şekillendirilmek üzere, HDPE gibi malzemelerde kullanılabiliyor.

[candyfab] [boingboing video] [youtube video] [flickr]

Kahvaltıda Mesajlı Tostlar

zabun | 25 December 2009 21:35


Kahvaltıda ekmek üzerinden twitter mesajlarını okumaya ne dersiniz?

Daha önce ekmek üzerine yazı yazabilen ekmek kızartma makinelerine ait konsept tasarımlar görmüştük. Bu tasarımların gerçeğe dönüşmemesinden sıkılmış olacaklar ki Evil Mad Scientist’ler, CNC Toast adını verdikleri bir makine icat etmişler. Makine, X-Y eksenlerinde hareket eden bir CNC tehgahın kafa kısmına, bir sıcak hava tabancası yerleştirilmesiyle oluşturulmuş. Tezgaha koyulan tost veya tortilla (lavaş) ekmekleri üzerine, istenilen yazı veya resimler kızartma yoluyla işlenebilmekte. Yazıcı/kızartıcı kafanın çözünürlüğü 10 DPI (2.5 mm).

[engadget] [evilmadscientist] [youtube video] [flickr]

Kendi Elektronik Devre ve Makinanızı Tasarlayın.. Adresinize gelsin

kursat128 | 03 March 2008 15:42

Kendi makinanızı yada elektronik devrenizi yapmak istiyorsanız fakat gerekli altyapınız yoksa internet sizide düşününmüş ve online olarak Cnc ve elektronik devre üretim makinalarını hizmetinize sunuyor…

İstediğiniz devre ve metal parçaları üretmeniz için kendi yazılımlarıda mevcut..

Eski bilgisayarı adam etmenin 10 yolu

olcaygeldim | 09 September 2007 12:01

Eski bir bilgisayarınız varsa, zavallıyı artık emeklilik çağında ağır Windows’la yormayın. Linux kullanın. Linux ile yapabileceğimiz 10 yolu listeleyelim:

1. MythTv:
Şu adreste Knoppmyth programını indirip bilgisayarı dijital video alıcısına çevirebilirsiniz.

2. Koruma
Şuradan yükleyeceğiniz IPCop yazılımı ile ağınızda güvenlik sağlayabilirsiniz.

3. Fotoğraf çerçevesi

Elektrik tasarrufu için kötü olabilir ama misafir geldiğin de falan açabilirsiniz. Bunun için şunlardan birini yükleseniz yeterli.