bildirgec.org

çizim hakkında tüm yazılar

JAVA ile Yönetilebilir Grafik Nesneleri Oluşturma – Bölüm 1

gorenbayan | 03 July 2011 11:04

Hem masaüstü hem de web tabanlı uygulamalar geliştirirken, zaman zaman eldeki verilerin görselleştirilmesi yani resim olarak ifade edilmesi ve bu resimler üzerinden de düzenlenebilir olması ihtiyacı ile karşılaşılır. Bu yazıda JAVA bileşenleri ve Graphics sınıfı kullanarak etkileşimli veri görselleştirme konusuna bir giriş yapacağız. Başlangıç olarak basit çizim nesnelerinin yerleştirilebildiği ve bu nesnelerin klavye ve fare aracılığıyla yönetilebildiği bir ekran tasarlayalım.

Öncelikli olarak bu tip uygulamalarda etkileşim için daha sonra rahatça eklemeler yapabilmek için mümkün olduğunca genel bir çerçeve çizerek sınıfları genişletilebilir hazırlamamızda fayda var. Tüm çizim nesnelerini ifade edebilecek bir ata (parent) sınıf yazarak başlayalım.

Corel’de Penguen Çizelim

kerimsarigul | 07 May 2011 15:50

Corel'de çizilmiş örnek penguenler
Corel’de çizilmiş örnek penguenler

1. Elips aracını (F7) kullanarak önce penguenin kafasını çizelim. Ovalin kalınlığını penguenin büyüklüğüne göre kendiniz belirleyebilirsiniz.

BOB ROSS ( TRT 2’deki Kıvırcık saçlı ressam amca )

admin | 14 March 2011 11:13

Bob Ross, insanlara resim yapmayı sevdiren ressam…
Yarım saat içinde kendine yeni bir dünya yaratabilen tek kişidir.

Birçok mükemmel resim sanatçısı vardır. Fakat Bob Ross farklı ve özeldir. Onu özel yapan samimiyetini resimlerine işlemesidir. Kalem kullanmadan resim yapan, silgi kullanmadan yaptığı yanlışları düzeltebilen, siyahla beyazı rengârenk yapmayı başaran, siyah arka plandan parlayan güneş ışıklarını yansıtan, beyaz tuvalde kapkara geceyi resmeden mucize eller ona aittir.

Mükemmelin de ötesinde çok başarılı bir anlatım tarzı vardır. Hep aynı kelimeleri kullandığı halde her seferinde farklı bir konuyu anlatır. Ev yaparken ağaçtan bahseder ve ev çizerken ağaç yapmayı öğretir. Denizdeki dalgaları yaparken oradan hep bir geminin geçtiğinden bahseder. Geminin hızına göre dalgaların boyunu sınırlar. Büyük tepeler çizerken önce güneşin mesafesini ölçer. Gökyüzüyle tepelerin arasında mutlaka bir renk değişimi olur. Tepelerin güneşe bakmayan bölgelerini gölgelendirirken orda birilerinin dinleniyor olma ihtimalini göz önünde bulundurarak iniş çıkışlı, merdivensi bir yamaç yapar.

adım adım google docs

silver530 | 05 March 2011 11:06

google’un bir başka online hizmeti olan google docs‘un amacı; doc, xls, odt, ods, rtf, csv, ppt gibi dosya formatlarını bilgisayarınızda bu formatları açan programlar yüklü olmasa bile internet üzerinden açıp düzenlemenizi sağlamaktır.

google dokümanlar
google dokümanlar

bu servis ile yeni dosyalar da oluşturabilirsiniz. kısaca bu servisi bir ofis uygulaması olarak görebiliriz. oluşturduğunuz bir dosyanın izin yetkilerinden dilerseniz başka kullanıcılara da erişim hakkı vererek görüntülemesni hatta düzenlemesini sağlayabilirsiniz. böyle bir durumda diğer kullanıcıların yaptıkları değişiklikleri adım adım takip edebilirsiniz.

Web Tasarımcılar için Bookmarklet’ler

angelsdemos | 21 October 2010 09:40

Bookmarklet; tarayıcılar üzerinden kullanabileceğiniz, javascript ile hazırlanan uygulamalara denir. Birçok işlemi sadece bir tık ile halledebilirsiniz. Tüm tarayıcılarda desteklenen Bookmarklet’leri genellikle araç çubuğuna sürükleyerek kullanabilirsiniz. Sizin için derlediğimiz oldukça kullanışlı Bookmarklet’ler;

Print Liminator

Web tasarımcılar için gerekli bir araç olan Print Liminator ile herhangi bir web sayfasındaki ögeleri istediğiniz şekilde kaldırabilirsiniz. Herhangi bir tablo, imaj gibi web sayfanızdaki tüm ögeleri kaldırabilir, web sayfasını anında yazdırabilir ve dilerseniz sayfadaki tüm grafikleri inatkif yapabilirsiniz. Küçük bir tooltip şeklinde sayfanın köşesinde çıkan oldukça başarılı bir uygulama.

Markup

Markup oldukça gerekli ve hoş olan bir çizim aracıdır. Web sitesinin herhangi bir yerini çizebilir, herhangi bir şeyler yazabilirsiniz. Eğer sunum, ders gibi dökümanlar hazırlıyorsanız oldukça yararlı bir uygulama. İsterseniz metinlerin altını da herhangi bir renk ile çizebilirsiniz. Hazır olarak bulunan çizgi, kare, daire şekilleri de bulunmakta.

XRay

Web tasarımcılar için oldulça faydalı bir uygulama olan XRay, bulunduğu sayfadaki tüm element bilgilerini size gösterebilir. Tıkladığınz bölgenin css ve html kodlarını anında ayıklayarak tooltip şeklinde açıklarak birçok bilgiyi size gösterir.

İnanılmaz CSS3 Uygulamaları

angelsdemos | 28 September 2010 19:43

CSS3 tamamen yaygınlaşmasa ve tüm tarayıcılar tarafından tam olarak desteklenmemiş olsa bile birçok başarılı uygulama yapılmakta. Web sitelerinizi daha interaktif ve daha renkli hale getiren bu uygulamalar arasında çizim örnekleri bile bulunmakta. Günümüzde hala imajlar kabul görürken css‘nin sınırları zorlanarak ascii karakterler ile birçok farklı çizim örnekleri de yapılıyor. Birçoğunun detaylı açıklaması da verilen aşağıdaki uygulamaların benzerlerini siz de yapabilirsiniz.

Sweet CSS3 Buttons
(Tatlı CSS3 Butonları)

Bu tatlı css3 butonları sayesinde web sitenizini oldukça renklendireceksiniz.

CSS Logo

Tamamen css kullanılarak çizilen bu logolar uğraş gerektirse de gerçeğini aratmayan cinsten. Tamamen ascii karakterler ile yapılan bu logolar arasında CBS, CNCB-e (NBC), BMW, Univision gibi şirket logoları da var.

CSS Olympic Logo
(CSS Olimpik Logo)