bildirgec.org

binnur kaya hakkında tüm yazılar

Türkan Saylan’a saygı; Türkan (2011)

queennothing | 04 May 2011 09:59

13 Aralık 1935 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Türkan Saylan, Türkiye’nin asla unutmayacağı bir tıp doktoru ve bir devrimciydi. Kandilli Kız Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaydolan Türkan, çeşitli hastahanelerde görev yaptıktan sonra 1977 senesinde profesörlüğe yükseldi. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) kurucularından biri olan Saylan, Türkiye için sayısız ve faydası ölçülemez işlere imza atmış olsa da Ergenekon Operasyonları dahilinde şüpheliler listesine alındı ve 2009 Nisan’ında evinde ve ÇYDD’de bulunan belge ve bilgisayarlarına el kondu. 18 Mayıs 2009 tarihinde hayatını kaybeden Türkan Saylan‘ın adı Ergenekon Operasyonları’nı yürütenler tarafından anca öldükten sonra aklandı. Ülkemiz için böyle önemli bir kadının yaşam öyküsü, yazar Ayşe Kulin tarafından (Türkan: Tek ve Tek Başına) kaleme alındı. Bu kitaptan yola çıkan Cemal Şan (kendisi Kanal D’de yayınlanan “Türkan” dizisinin de yönetmenidir), Saylan’ın ölümünün ikinci yılında “Türkan” adlı sinema filmini gösterime sokmaya hazırlanıyor.

Vavien

exorientelux | 12 April 2010 10:09

Başroldeki isimlere bakınca komedi izlenimi veren ama özünde güldürmek dışında çok başka dertleri olan Vavien, Yağmur ve Durul Taylan biraderlerin yönettiği 2009 yılı yapımı Türk sinemasının yüz akı filmlerinden biri.

Tokat Erbaa’da abisiyle beraber kendi elektrikçi dükkanlarında çalışan Celal (Engin Günaydın), yaşamının tek düzeliğinden sıkılmış, bol para ve başka gönül maceralarıyla hayatın tatlı taraflarını yaşama isteğinde olan sıradan bir adamdır. Bu arzusunda karısını en büyük engel olarak görmektedir. Almanya’da yaşayan babasının gönderdiği paraları kocasından habersiz saklayan Sevilay ise (Binnur Kaya), yurdum topraklarında fazlasıyla rast gelinebilecek evi ve ailesi dışında bir hayatı olmayan ve dahasını da düşünemeyen basit bir ev hanımıdır. İkilinin tek yaprak sallanmayan hayatında Celal’in bu gidişe bir son verecek planıyla ufaktan esintiler gelmeye başlar.

Yeşilçam Ödülleri İçin Adaylar Açıklandı

widfara | 24 February 2010 14:09

Yeşilçam Ödülleri 2010
Yeşilçam Ödülleri 2010

23 Mart’ta dağıtılacak olan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen Yeşilçam Ödülleri için adaylar açıklandı. Adaylar içinde ‘Vavien‘ 9 daldaki adaylığı ile en çok aday gösterilen film oldu. Vavien’i , ‘Güneşi Gördüm’ 6 dalda, ‘Pandora’nın Kutusu’ ve ‘Nefes: Vatan Sağolsun’ ise 5 dalda olan adaylıklarıyla takip etti.

Adaylar aşağıdaki gibi;

En İyi Film:
Güneşi Gördüm
Hayat Var
İki Dil Bir Bavul
Nefes: Vatan Sağolsun
Pandora’nın Kutusu
Vavien.

ekranlarda adanalı furyası

esatergun | 24 December 2008 12:16

Önce Avrupa Yakası‘nda Binnur Kaya’nın Dilber Hala karakteri ile tanıştık “Adanalı“larla… Peşine hem Adanalı diye bir dizi geldi ekranlara, hem de Adana yemekleri, Adana kültürü ile yoğrulmuş Canım Ailem

Yabancı Damat‘ın baklavacı damadı Ruşen yani İlker Aksum, ‘Canım Ailem‘ adlı yeni dizisinde Adanalı kuru fasulyeci Halim olarak karşımıza çıkıyor. Yaptığı bir röportajda Adanalı’ların en hasının, Adanalı rollerinin pirinin Dilber Hala olduğunu, Binnur Kaya’nın orjinal Adanalı olduğunu söylüyor.

Asya Yakası’ndan Avrupa Yakasının Karakterlerine

keremx | 11 November 2008 10:29

AVRUPA YAKASI’NIN BEYNİ

Avrupa Yakası’nın senaristi Gülse Birsel, kendi dizisini hem yazıyor, hem oynuyor. Üstelik bir de Sabah Gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor. Bakış açısı, espiri anlayışı çok farklı ve kendine has. Sevdiğim bir tarz ve tipe sahip değil. Dizisinde verdiği çoğu mesaja da katılmıyorum. Ancak performansını takdir ediyorum. Bazen de bu performansın ürünü Avrupa Yakasına takılıp kalıyorum. Gerçi benim bu dizideki favori karakterim: Gaffur’du. Hatırlarsanız Gaffur, Burhan gibi dini hassasiyetler taşıyan kavramların dizi de darmadağınık karakterlere isim olması da bir kısım medya tarafından eleştirilmişti.

Çok iyi bir oyuncu: Binnur Kaya

kahramancayirli | 05 October 2007 21:32

Avrupa Yakası’nın yeni sezon bölümlerinden birini mutlaka izlemişsinizdir…

Şahika karakterinde Binnur Kaya’nın nasıl parladığını görüyorsunuz, değil mi?

Binnur Kaya, kısacık göründüğü reklam filmlerinde bile rüştünü ispat etmiş, çok iyi bir oyuncu.

Yabancı Damat’taki dramatik rolünün peşinden Şahika ile Avrupa Yakası’nı bir sezon götüreceğe benziyor.

Taylan Biraderler’in son filmi Küçük Kıyamet’i izleyenler hatırlayacaklar, orada da son derece iyiydi…