bildirgec.org

bilgisayar bilimleri hakkında tüm yazılar

Online Mühendislik Dersleri

sekanet | 08 October 2008 22:11

Aralarında Google,ın yaratıcılarının da bulunduğu bir çok ünlü kişinin mezun olduğu stanford üniversitesi halka özgü olduğunu düşündüğü popüler ders içeriklerini, ücretsiz olarak internet üzerinden herkese sunuyor. bilgisayar ve internet bağlantısı bu hizmeti almak için gerekli iki materyal. ders içeriklerine ait video’ları görebilir, okuma listelerine ulaşabilir, sınavlara girebilir, ve diğer öğrencilerle iletişim kurabilirsiniz.

Stanford University
Stanford University

bu sonbahar döneminde açılacak bölümler şunlar:

reCaptcha: robot musun, yoksa insan mı?

delizade | 13 February 2008 15:30

bir site girişi esnasında robot-insan ayrımı yapmak artık ir zorunluluk. Bu sorunun çözümü harika bir fikirdi: gördüğünü ya da duyduğunu algılayarak,seçerek giriş yapmak. Bunu ancak bir insan yapabilir çünkü.

reCaptcha bu araclardan biri. Captcha* sistemini oldukça ayrıntılı ve hassas olarak uygulamaya çalışan Captcha sisteminin ücretsiz bir versiyonu. Şu ana kadar 20.000 kadar sitenin kullandığı, 2000 insanın tam gün çalışması ile girilebilecek kadar kitabın dijital ortama alınarak analizinin yapılığı bir sistem.

daha önce girdiğim bir bildiride de reCaptcha ‘dan bahsetmiştim. Bu araç, bünyesinde barındırdığı metin okuma analizleri datası ile bu hizmeti kusursuz sunmaya çalışıyor. Nasıl mı?