bildirgec.org

sekanet

11 yıl önce üye olmuş, 28 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

Google Enerji Tasarrufu Hesaplayıcısı

sekanet | 24 October 2008 18:16

Google bir arama motoru olmasından cok daha fazlası olduğu herhalde yadsınamaz bir gerçek. Gerek verdiği hizmetler ve sağladığı ürünler hayatımızı gerçekten kolaylaştırıyor. Aynı zamanda google.org sitesi ile sosyal sorumluluk projelerine de el atmış durumda.

Mavi Gezegenimiz
Mavi Gezegenimiz

Küresel ısınmanın dünyamızın sonunu hızlandırdığı bu ortamda google, yapılacak enerjı tasarrufu ile ne kadar katkıda bulunacağınızı hesaplayan bir hesap aracı yapmış. Buradanulaşabildiğiniz sayfadaki ilgili yerleri doldurduğunuzda bir sene içerisinde dünyamıza saldığımız karbondioksitsalınımını ne kadar azaltabileceğimizi ve enerji tasarrufu yaparak cebimizden uçan giden paranın ortalama ne kadar olacağını bulabilirsiniz.

yenibiris.com yenilendi

sekanet | 22 October 2008 10:18

Online iş bulma portallarından biri olan yenibiriştasarımını 20 ekim 2008 itibariyle yenilemiş ve iş arayan kullanıcıları için yeni ve kullanışlı özelliklerde eklemiş.

yenibiriş anasayfa
yenibiriş anasayfa

Benim gördüğüm yeni özellikler şunlar:

 • Birden fazla önyazı ekleyebiliyor ve ilana başvuru yaparken bu kaydettiğiniz önyazılardan istediğinizi seçebiliyorsunuz.
 • İlan arama sonucunda çıkan ilanları, aranılan sektöre, eğitim durumuna, iş alanına, deneyim süresine, çalışma şekli gibi alt kategorilere göre de ayırmışlar. Kolaylıkla arama sonucunuzu bu kategorilere göre de hızlı bir şekilde daraltabilir duruma gelmişsiniz.

Online Mühendislik Dersleri

sekanet | 08 October 2008 22:11

Aralarında Google,ın yaratıcılarının da bulunduğu bir çok ünlü kişinin mezun olduğu stanford üniversitesi halka özgü olduğunu düşündüğü popüler ders içeriklerini, ücretsiz olarak internet üzerinden herkese sunuyor. bilgisayar ve internet bağlantısı bu hizmeti almak için gerekli iki materyal. ders içeriklerine ait video’ları görebilir, okuma listelerine ulaşabilir, sınavlara girebilir, ve diğer öğrencilerle iletişim kurabilirsiniz.

Stanford University
Stanford University

bu sonbahar döneminde açılacak bölümler şunlar:

google favicon tasarımlarını bekliyor

sekanet | 08 June 2008 10:26

Bildiğiniz üzere Google favicon’unu yeniledi.
Kimi çok beğendi kimi eski logosunu geri istedi kimi de güzel olmuş fakat daha iyisi yapılabilirdi dedi.

Google sanırım bu yorumları duymuş olmalı ki 20 hazirana kadar yeni google favicon ikonlarınızı bekliyor. Evet google yapabiliyorsanız, siz yapın demiş google favicon’u. Tabi kendileri favicon’un kullanılacağı garantisini vermiyor. Eğer ben daha iyi yaparım diyorsanız, google’ın bazı kriterlerini göz önüne alarak 20 hazirana kadar favicon hazırlayıp gönderebilirsiniz. Şarlara gelince:

Yahoo Open ID 2.0’a Destek Oluyor

sekanet | 19 January 2008 11:33

Yahoo17 ocak 2008’de yeni bir sayısal kimlik yönetimi adı altında bir uygulamaya destek vereceğini duyurdu. Bu yenı teknolojinin adı Open ID 2.0. internette yer alan ve üyelik gerektiren sitelere farklı kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapmadan OpenID 2.0’ı kullanarak aynı kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapabileceksiniz. Böylece acaba bu siteye hangi kullanıcı adımı vermiştim ya da ne e-posta yazmıştım şifremi unuttum geri almam lazım gibi sorunlardan kurtulabileceğiz.

Bunun için yahoo kullanıcı adı ve şifresini kullanacağız. 30 ocakta beta sürümünü çıkaracak olan yahoo’nun şu anda kayıtlı 248 milyon kullanıcısı oldugu biliniyor.

Gmail’e iPhone’dan Ulaşın

sekanet | 17 January 2008 11:36

gmail blog‘da yer alan haberegöre, Gmail hesabınıza iphone’dan ulaşabileceksiniz. blog’da yazan habere göre gmail hesabınızı iphone‘da hızlı ve akıcı bir şekilde kullanabileceksiniz.

Bu hizmeti AJAX gibi güçlü web geliştirme araçlarını kullanarak yapmışlar. Otomatik tamamlayıcı gibi özellikleri de içinde barındıran bu uygulamanın ekran görüntülerine burdan ve burdan ulaşabilirsiniz.

Google Map’de Hava Durumu

sekanet | 16 January 2008 19:24

google map biraz daha zeki hale geldi. google weather.com hava durumu kanalı ile işbirliğine giderek google map ile etkileşimli bir katman sunuyor. Böylece haritaya bakıldığında bölgedeki hava durumuyla ilgili bilgileri de öğrenebiliyoruz.

google map - weather.com
google map – weather.com

Aynı zamanda haritadaki hava durumu baloncuğuna tıklarsanız bulut durumunu, nem oranını, rüzgar hızını ve yönünü gibi bir çok hava durumu bilgisini elde edebiliyorsunuz. Peki bu bilgilere nasıl ulaşacaksınız.

IPod’a Wikipedia Nasıl yüklenir?

sekanet | 15 January 2008 19:54

Acil durumlarda bilgiye ihtiyaç duydunuz, örneğin moğolistan’ın başkenti neydi? hiçbir yerde de internet yok, kütüphane yok. elinizde sadece IPod’unuz var. Eğer ipodunuza wikipedia’yı yükleseydiniz bu bilgiye kolayca ulaşabilirdiniz.

şarkılardan arta kalan harddisk alanınız mevcutsa wikipedia’nın hepsini ipodlinuxsayesinde ipod’unuza yükleyebilirsiniz. Bunun için 1.7 GB yerinizin olması yeterli. Bu wikipedia dosyası 6 ayda bir güncelleniyor. zaten bu süre içinde de moğolistan’ın başkentinin değişme olasılığıda çok azdır. Peki wikipedia’yı ipod’unuza nasıl yükleyeceksiniz. Okumaya devam edin.

wikipedia ipod'da
wikipedia ipod’da
 1. IPod’unuzu bilgisayara bağlayın ve itune programını açın. “enabling disk use” özelliğinin açık olduğundan emin olun.
 2. buradan indireceğiniz programı kurun ve kurulum sırasında ipod’unuzun bilgisayara bağlı olsun. Program kurulurken otomatik olarak ipod’un içine kuracakç
 3. Yükleme sırasında wikipedia’nın varsayılan sistem olmasını istiyor musunuz şeklinde bir soru soracaktır. Yani ipod’unuzu açtığınızda müzik menüsünü mü yoksa wikipedia menüsünü mü görmek istediğinizi sormuş oluyor. Benim tavsiyem müzik menünüz varsayılan olarak kalsın.
 4. kurulum bittiğinde ipod’unuzu bilgisayardan çıkarın.
 5. Şimdi sıra geldi kurulumun doğru olup olmadığını görmeye. Bunun için ipod’unuzu yeniden başlatın. Bunun için play butonuna ve menu butonuna 5 saniye boyunca aynı anda basın. Ipod yeniden başlatılırken apple logosunu göreceksiniz. Apple logosunu gördüğünüz zaman re-wind butonuna 5 saniye boyunca basın bu sizi wikipedia menüsüne götürecektir.
 6. Eğer her şey yolunda ise sıra geldi 1.7 gb’lık wikipedia dosyasını indirmeye.
 7. İndirme işlemi bittikten sonra wikipedia dosyasını ipod’un içindeki dataencyclopodialibrary
  klasörüne kopyalayın.
 8. ipod’unuzu tekrar çıkarın ve yeniden başlatıp re-wind butonuna basarak wikipedia menüsüne gidin. ve arama kutucuğuna birşeyler girin ve play tuşuna basın.

Burda dikkat edilmesi gereken şey tüm ipod modellerinin bunu desteklemediği.
Kaynak

Yeni Alan Adı Kayıt Yöntemi

sekanet | 14 January 2008 12:30

İnternette alan adı satan bır firma tüketici koruma kanunu adı altında bazı şeyleri tutmakla eleştiriliyor.

Haftalarca yapılan testlerden sonra Network Solutions insanların aradığı isimleri bu hafta bloke başladı, fakat hemen kayıt etmiyor. Bu isim 4 gün boyunca kilitleniyor bu süre boyunca aramayı yapan kişi firmadan yıllık 35 dolar karşılığında direkt olarak satın alabiliyor. Bu fiyat rakip firmaların istediği ücretten birkaç kat fazla. 4 günden sonra ise bloke edilen alan adı havuza geri dönerek herhangi bir alan adı firmasından alınabiliyor. Bu 4 günlük süre boyunca herhangi başka bir alan adı satan firmadan da alınamıyor.

Kavisli Monitör

sekanet | 08 January 2008 08:01

2880X900çözünürlüğünde .02 ms cevap verme süresine sahip yaklaşık 1 metre genişliğine sahip bir monitöre sahip olmak ister misiniz? Şu anda herhangi bir fiyat biçilmeyen monitöre ancak 2008’in 2. yarısından itibaren sahip olabileceğiz, tabi parası olan. Oyun tutkunları için birebir bir monitör olduğu söyleniyor. Herhalde şu anda kimsenin alacak parası yoktur ama en azından fotoğraflarına buradan , şuradan , oradan ve yine buradan bakabilirsiniz.