bildirgec.org

beyaz saray hakkında tüm yazılar

Jackie, kanlı tayyör ve Kennedy suikastı

hayalicindegecti | 05 May 2010 12:48

Kopkoyu gizemli bakışlar, kulağa yumuşacık gelen fısıldar gibi bir ses tonu (hele Fransızca diksiyonu!), parlak gür saçlar, yaşama, aileye, dostlara,sanata ve estetiğe adanmışlık… Oleg Cassini (*) imzası taşıyan zarif giyim stili ve Tiffany’den “kiralanan” (*) görkemli mücevheriyle muhteşem bir First Lady’nin Beyaz Saray salonlarında 3 yıl boyunca, zarif ve ışıldayan salınışı.

Evet evet, Jacqueline Bouvier Kennedy’den söz ediyorum. Amerika’nın 35. Başkanı John Kennedy’nin Beyaz Saraya taşıdığı, gelmiş geçmiş en muhteşem ve unutulmaz ‘First Lady’den. Ya mutluluklarını taçlandıran iki güzel çocuk, Caroline ve John JR? Beyaz Saray’ın Kennedy’lere at Camelot süreci, hem büyük mutlulukları hem de gizlenen hüzünler barındırmıştır içinde. Küçük John’un Babası Oval Ofis’te çalışırken masasının altına saklanışı kadar sevimli bir Beyaz Saray fotoğrafı var mıdır acaba?

Bu gözyaşartıcı tablo, Dallas’ta ard arda duyulan silah sesleri ile karartılır. Takvim yaprakları 22 Kasım 1963 gününü gösterirken, Dallas caddelerinde ilerleyen konvoydaki üstü açık arabada ABD’nin karizmatik başkanı John Kennedy ve eşi Jackie ile Dallas Valisi Conally ve eşi vardır. Saat 12.30’a geldiğinde, konvoy Dealey Plaza’ya girer ve aynı anda da silah sesleri duyulur. http://www.youtube.com/watch?v=E7ao-TD-mu0
Bundan 47 yıl önce, 24 yaşındaki katil Lee Harvey Oswald tarafından gerçekleştirildiği öne sürülen Kennedy suikastı bugüne değin çok tartışılmış, çok araştırılmış (***) ama ABD’nin ‘güç odakları’ istemediği için perde arkası bir türlü aydınlığa kavuşturulamamıştır. Suikastın tetikçisi Lee Oswald olaydan iki gün sonra Dallas Emniyet Müdürlüğünde Jack Ruby tarafından öldürülmüş, suskunlukla geçen yılların ardından Ruby de hapishanede gizemli biçimde ölmüştür.
Kennedy suikastının tek ve en önemli görüntüsü rastlantı sonucu orada kamerayla bulunan manifaturacı Abraham Zapruder tarafından çekilmiştir. Devlet tarafından yıllarca el konulan, sonra da sahibini zengin eden bu görüntüler o meşum anı ve First Lady’nin eşi, çocuklarının babası ama ABD’nin de karizmatik başkanı Kennedy için nasıl çırpındığını ortaya koyuyor.

Tehdit!…

PAUQYLN | 24 August 2008 09:29

Amiyane bir tabirle “yer mi Anadolu Çocuğu” demek geldi içimden, bu haberi okuyunca;
“Amerikan yönetimi, Türkiye’yi, Washington Times gazetesi aracılığı ile tehdit etti.”

Hep gözleri üzerimizde yaşamaya alıştık, biz uyusak bile düşmanın asla uyumadığını da deneyimlerimizle gördük. Bir tehdit daha aldık sanki daha önce hiç olmamış gibi…

Düşmanını küçümsersen kaybetmeye mahkûmsundur. Biz bunu yapmayacak kadar alçak gönüllü bir milletiz:))Küçümsemek bize yakışmaz. Biz küçümsemeden işi çözeriz. Kuru laflara ve tehditlere meydan vermeyiz ser de delikanlılık vardır. Biz böyle gördük, böyle yaşarız hatta böyle olmadığımızı düşünenlere de şaşarız.