bildirgec.org

ben affleck hakkında tüm yazılar

Pearl Harbor (2001)

queennothing | 24 May 2011 10:16

Transformers serisi ile bilim-kurgu hayranlarının gönüllerine taht kuran Amerikan yönetmen Michael Bay‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Pearl Harbor“, 2001 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Randall Wallace tarafından yazılan filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktör Ben Affleck, İngiliz aktris Kate Beckinsale, Amerikan aktör Josh Hartnett, Oscar Ödüllü aktör Jon Voight, usta aktör Alec Baldwin, Cuba Gooding Jr., Ewen Bremner, Michael Shannon, Greg Zola, aktris Jennifer Garner, Catherine Kellner, Jaime King, William Lee Scott ve Tom Sizemore gibi isimler rol alıyor. En İyi Görsel Efekt, En İyi Müzik ve En İyi Ses dallarında Oscar’a aday gösterilen “Pearl Harbor”, En İyi Ses Düzenleme Oscarı’nı kazandı. İki sıkı dostun görevleri gereği ayrı düşmesinin getirdiği felaketten sonra bir kadın yüzünden karşı karşıya gelmesi ve değişen hayatları anlatan yapım, 140 Milyon Dolar ile çekildi.

Paycheck (2003)

queennothing | 09 February 2011 14:55

Face/Off’un yönetmeni John Woo‘nun yönetmenliğini yaptığı 2003 çıkışlı bilim-kurgu filmi “Paycheck“, Satürn Ödülleri’nde aday gösterilirken, kötü filmleri seçen Altın Ahududu’ya da ‘En Kötü Erkek Oyuncu’ dalında aday gösterildi. Kill Bill serisinden tanıdığımız aktris Uma Thurman, Ben Affleck, Paul Giamatti ve Aaron Eckhart‘ın başrollerini paylaştığı “Paycheck“, ülkemizde ‘Hesaplaşma’ adıyla gösterime girdi. Filmin tanıtım videosunu buradan (Youtube) izleyebilirsiniz.

Michael Jenning, uluslararası iş yapan başarılı bir bilgisayar mühendisidir. Büyük şirketlerle iş yapan Michael, şirketlerin sırlarını korumak amacıyla işi bittikten sonra hafızasını yenilemektedir. Ancak bu durum, genç adamın geçmişine dair oldukça önemli şeylerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

Hesaplaşma; Paycheck (2003)

queennothing | 06 February 2011 18:17

Philip. K. Dick’in kısa öyküsünden uyarlanan ve Çin’de dünyaya gelen yönetmen John Woo tarafından çekilen sinema filmi “Paycheck” (Hesaplaşma), 2003 senesinde vizyona girdi. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Ben Affleck, Amerikan aktris Uma Thurman, The Dark Knight ve World Invasion: Battle LA ile tekrar gündeme gelen aktör Aaron Eckhart, Six Feet Under ve Dexter dizilerinden tanıdığımız aktör Michael C. Hall, Amerikan aktör Paul Giamatti, Joe Morton ve Colm Feore gibi isimlerin rol aldığı film, yaklaşık 60 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlandı. Çekimleri Kanada’da yapılan “Paycheck“, En İyi Bilim-Kurgu Filmi dalında Satürn adayı oldu.

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir: Gone Baby Gone (2007)

| 12 October 2010 09:58

Gone Baby Gone, Türkçe ismiyle Kızımı Kurtarın Ben Affleck‘in kariyeri düşüşe girdikten sonra Aaron Stockard ile beraber uyarladığı ve yönettiği bir gerilim-dram filmi. Film, Dennis Lahane‘in aynı isimle başarılı polisiye eserinden uyarlandı ve başrollerini Affleck’in kardeşi Cassey Affleck, Michelle Monoghan, Amy Ryan, Ed Harris, Morgan Freema üstlendi. Eleştirmenlerden genelde olumlu tepkiler alan film Affleck’in kariyerini kurtardı.

Ben Affleck, Gone Baby Gone filmine kadar düşüşte olan oyunculardandı. Çektiği bir sürü filmde vasat altı performans sergilemesi, magazine kaymış hayatı gibi nedenlerle düşüşteydi. Bilindiği kadarıyla da o dönemlerde yapımcıların tercihinde olan oyunculardan değildi. Senaryo gelmediğini görünce Affleck kolları sıvadı ve kariyerini düzeltecek bir film çekmeye karar verdi. Tabii ki çoğu yönetmenin tercih edeceği gibi Dennis Lahane’in aynı adlı eserini uyarlamaya karar verdi. Senaryo yazma konusunda tecrübesiz değildi. İlk yazdığı senaryo Good Will Hunting (Can Dostum) idi. Bu senaryoyu daha tanınmadığı zamanlarda gene tanınmayanlardan olan Matt Damon‘la yazmış ve “senaryo” dalında Oscar‘ı
kapmıştı. Sonuçta yönetmenliğini de üstlendiği Gone Baby Gone, başarılı bulundu ve Affleck’in kariyerini düzeltti. Oyunculuk anlamında hala güvenilmese de yönetmenlik ve senaristlik alanlarında aranacak kişilerden bir tanesi oldu. Hatta Amerika’da vizyona giren ve bizde 24 Aralık’ta vizyona girecek olan “The Town” filmini çekmesi ve büyük yönetmenlerden Terrence Mallick‘in yeni projesinde başrolde yer alacak olmasının nedeni de Gone Baby Gone’ın başarısında gizli.

The Town (2010)

| 04 August 2010 10:06

Yönetmenliğini, daha evvel Gone Baby Gone filmini de yazıp yöneten Ben Affleck‘in üstlendiği bir banka soygunu filmi. Filmin başrollerinde Ben Affleck, Blake Lively, Jeremy Renner, Rebecca Hall, Jon Hamm ve Chris Copper mevcut. Filmin senaryosu Ben Affleck, Peter Craig tarafından kaleme alınmıştı.

Doug, istedikleri ne varsa çalan ve ortalığı silip süpüren bir hırsız çetesinin ismi konmamış lideridir. O güne kadar Doug ve takımı arasında herhangi bir sorun yaşanmamıştır. Ancak yaptıkları son banka soygunu tüm dengeleri değiştirecektir, çünkü aralarında rehine aldıkları banka müdürü Claire vardır.

Daredevil (2003)

queennothing | 09 February 2010 14:48

Ghost Rider“in yönetmeni Mark Steven Johnson‘un yönetmenliğini yaptığı 2003 çıkışlı sinema filmi “DareDevil“, heyecansız bir Marvel uyarlaması. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Ben Affleck‘in başrolünde yer aldığı yapımda Altın Küre Ödüllü Amerikan aktris Jennifer Garner, Altın Küre Ödüllü irlandalı aktör Colin Farrell, Amerikan aktör Michael Clarke Duncan ve Emmy adaylığı bulunan Amerikan aktör Jon Favreau rol alıyor.
Matt, babasıyla birlikte yaşayan, içine kapanık bir çocuktur. Küçük yaşta maruz kaldığı kimyasal madde sebebiyle görme yeetisini kaybeden küçük çocuğun kulakları, aşırı derecede iyi duyar hale gelmiştir.
Seneler sonra, başarılı bir avukat olarak karşımıza çıkan Matt Murdock, mahkeme salonunda kanunların arkasında dursa da, gece olunca iyi niyetiyle, kendi adaletini sağlamaktadır.
Gece yaptığı bu çok özel görevi yüzünden oldukça güçlü bir rakip edinen Matt, kendisi için planlanan suikast planından henüz habersizdir. Şehrin hakimiyetini ele geçirmek isteyen Wilson Fisk, nam-ı diğer ‘Kingpin’, profesyonel katil, bıçak kullanma ustası Bullseye’yi kiralar. Hızlı ve işinde en iyisi olan Bullseye’nin tek amacı, Matt’i öldürmektir.

Hollywoodland (2006)

queennothing | 20 January 2010 14:17

Amerikan sinemacı Paul Bernbaum‘un senaryosunu yazdığı 2006 çıkışlı sinema filmi “Hollywoodland” (Hollywood Ülkesi), 6 defa Emmy adayı olan Allen Coulter tarafından çekildi. Oscar Ödüllü New York doğumlu Adrien Brody‘nin rol aldığı yapımda Oscar Ödüllü aktör Ben Affleck, İngiliz aktör Bob Hoskins, Robin Tunney, Kathleen Robertson, Brad William Henke, Dash Mihok, Molly Parker, Larry Cedar, Lois Smith ve Amerikan aktris Diane Lane rol almakta.

Kendi halinde bir dedektif olan Louis Simo, kız arkadaşıyla birlikte yaşayan genç bir adamdır. Karısının kendisini aldattığı fikrini saplantı haline getirmiş bir adam sayesinde ve bunun gibi işlerle para kazanan Louis, bir sabah Hollywood’dan küçük oğluna kadar herkesi etkileyen bir olay üzerine harekete geçer. Olay, ‘Superman’ George Reeves’in ölümüdür. Louis’i ilgilendiren kısmı ise, kayıtlara intihar olarak geçen bu ölümün bir cinayet olabileceği şüphesidir.

Armageddon (1998)

elchancho | 01 July 2009 17:16

Sinemaya bakış açımı değiştiren filmlerden biridir Armageddon. Michael Bay‘in yönetmenligini yaptıgı filmde tam anlamıyla kaliteli oyuncular bulunmakta.Bunlar;Bruce Willis, Liv Tyler, Ben Affleck, Billy Bob Thornton, Will Patton,Steve Buscemi, William Fichtner, Owen Wilson ,Michael Clarke Duncan, Peter Stormar , Ken Hudson Campbell , Jessica Steen yer almakta.

Harry Stamper (Bruce Willis) ve kızı Grace Stamper (Liv Tyler) ekipleri ile birlikte okyanuslarda sondaj yapıp petrol çıkaran insanlardır. İşlerinde profesyonel olan bu insanlara bir gün Nasa’dan bir ekip iş teklifinde bulunur. Teklifin ne olduğu konusunda tahmin yürüttükleri sırada dünyaya hızla yaklaşan ve çarpması kesin bir göktaşı’nın varlıgından haberdar olurlar. Onlardan istenen ise uzaya gidip petrol çıkarma işleminde kullandıkları sondaj tekngini kullarak göktaşına patlayıcıları koyup dünyaya ulaşmadan gökyüzünde parçalanmasını sağlamaktır. Ama bu iş göründüğü kadar kolay ve basit olmayacaktır hatta bazı bedelleri ödemeleri gerekecektir.

Jersey Girl (2004)

queennothing | 16 June 2009 18:48

Ollie Trinke, ünlü bir müzik şirketinin, hırslı yapımcısıdır. Gertrude ile evli olan Ollie, hamile olan karısıyla ‘rüya çift’lerdendir ve doğmasına az kalan bebek, çiftin arasına tatlı bir gerginlik katmıştır. Aylar sonra, doğum zamanı geldiğinde, Gertrude ile doğumhaneye giren Ollie, zorlu geçen doğum sırasında Gertrude’nin ölümüne şahit olur. Hayatı ve alışkanlıkları bir anda değişen Ollie, New York’un hatırlattığı anıları geride bırakarak bebeği Gertie, babasının evine taşınır. Gertrude’nin ölümünde sonra yalnızlaşıp, içine kapanan Ollie, asabi ve umursamaz bir adama dönüşerek, küçük Gertie’ye uzaktan bakmakla yetinmektedir. Babası, Ollie’nin durumuna el atarak, genç adamın ‘babalık’ kimliğini ortaya çıkarmaya çabalasa da, Ollie, Gertie’ye yabancıdır.