bildirgec.org

atina hakkında tüm yazılar

Dünyanın Her Yerinden Tasarımlar: Metro Haritaları

axanc | 29 March 2010 12:27

dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin hepsi farklı görünür ve farklı kültürel değerlere dayanır. farklı yazı türlerinden hoşlanır, farklı tasarım beğenilerine sahiplerdir. zaten bu temeller de şehirler arasındaki farkı oluşturur.

diğer yandan da bu temeller, o şehirlerin insanlarını ve kendilerini nasıl yansıtmak istediklerini gösterir.

metro hattı olan her şehirde de, her tarafa asılı olan ve şehrin yapısını gösteren bir metro haritası vardır. her harita, şehrin sakinleri tarafından bir çok sefer keşfedilir.

tasarım ve stil olarak değerlendirildiğinde, metro haritaları bir şekilde şehrin aynasıdır. tek başlarına bir harita değil, şehrin kişiliğidirler.

i̇şte mükemmel bir metro haritası toplaması

YALANCININ MUMU

A D A L I | 25 February 2010 17:55

ABD’DE RİSKLİ MORTGAGE kredilerini şişiren Wall Street yöntemlerinin yeni marifetleri ortaya çıktı. Anlaşılan, Yunanistan’ı sarsan mali krizin derinlemesi de, Avrupalı hükümetlerin büyüyen borçlarını saklayarak Euro’yu zor durumda bırakması da buna benzer yöntemlerin eseri.
Yunanistan’la ilgili kaygılar dünya piyasalarını sarsa dursun, belgeler ve röportajlar şu gerçeği ortaya çıkardı: Yunanistan, Wall Street’in de yardımıyla, on yıldır Avrupa’nın borç sınırlarını yok saymış.
Goldman Sachs‘ın aracı olduğu bir anlaşma, milyarlık borçları Brüksel’deki denetçilerden saklamış.
Kriz en dip noktasına yaklaşırken bile bankalar Yunanistan’ın borçlarını gizlemenin yollarını arıyorlardı. Kasım başında Goldman Sachs’tan bir ekip, üç ay sonra küresel mali kaygıların merkez üssü haline gelecek olan Atina’ya gitti. Görüşmeler hakkında bilgi sahibi iki kişinin aktrdığına göre,

faturalarını ödemeye çalışan hükümete yepyeni bir önerileri vardı.
Goldman’ın Başkanı Gary D.Cohn’nun talimatıyla gelen bankacılar, Yunanistan’ın sağlık sisteminden doğan borçlarını uzak bir geleceğe öteleyecek mali bir kontrat teklif ettiler.
Daha önce bu tip oyunlar işe yaramıştı. Yunanistan’ın Euro Bölgesi’ne kabul edildiği 2001’in hemen sonrasında Goldman, hükümetin milyarlarca Euro borçlanmasına sessizce yardım etmişti. O zamanki anlaşma, milyarlarca doların borç yerine döviz alışverişi olarak kaydedilmesine ve Atina’nın, Avrupa’nın bütçe açığı kurallarına uymuş gibi yapıp gücü yetmediği halde bol keseden harcama yapabilmesine yol açmıştı.
Atina, Goldman’ın son teklifini kabul etmedi. Fakat zengin komşularının yardım sözü verdiği hükümet borç yükü altında inleye dursun, son on yılda yapılan benzer anlaşmalar Wall Street’in mevcut küresel ekonomik krizdeki rolü hakkında soru işaretleri doğuruyor.
Avrupalı yetkililer, Yunanistan’ın artan borcunu gizlemek için hangi karmaşık mali araçların kullanırdığı hakkında bu hafta açıklama istedi.
Yunanlıların borcunun birikmesinde mali türevler önemli bir rol oynadı. Goldman Sachs, JPMorgan

Chase ve birçok başka bankanın geliştirdiği finansal enstrümanların yardımıyla Yunanistan, İtalya ve belki de diğer ülkelerden siyasetçiler ek borçlanmalarını gizleyebildiler.
Bankalar, ileride ödeme koşuluyla hükümetlere peşin para sağladı ama bu işlemler kayıtlara geçmedi.
Yunanistan’ın dış borcu 300 milyar dolar. Ve bu borcun çoğu, büyük bankalar vasıtasıyla geldi. Yunanlı yetkililer acil para ihtiyacı karşısında ülkenin havaalanı ve otoyollarını fiilen ipotek ettirdi.
Sonuç olarak Wall Street oyunları Avrupa’yı da batırdı.

Planet Eye: Gezginler için

wanadooo | 12 September 2008 21:45

planet eye, gezmeyi seven insanlar için yeni yerler keşfetmeden evvel gidecekleri yerler hakkında bilgi almak isteyen kullanıcılar için güzel bir çözüm sunuyor. Dünya üzerindeki şehirler hakkında detaylı bilgiler, fotoğraflar, görülmesi gereken tarihi yerler, konaklama ve yemek yemek için mekanlar tanıtılıyor. Daha önceden gezip görenlerin o yer hakkındaki görüşlerine yer veriliyor. bknz. istanbul

50 Olimpiyat Logosu: 1924 – 2016

xerre | 11 June 2008 12:33

Şurada bulunan yazıda 2016 olimpiyat oyunları için aday olan kentlerin olimpiyat logolarının şimdiden hazır olduğuna değinilmişti.

Bu bildiride ise merak edenler için 1924’ten bu yana hazırlanan olimpiyat logaları mevcut. şurada 1924 ile 2016 yılları arasında olimpiyatlara aday olan ve ev sahipliği yapmış olan (ve yapacak olan) kentlere ait 50 adet olimpiyat logosu bulunmakta. İlk olarak atina’da 1896 yılında gerçekleştirilen organizasyonda, ev sahipliği yapamasak da bu süreç içinde Türkiye için hazırlanmış bir logo görmek de sevindirici.

Yunanca öğrenmek isteyen?

Sonrisa | 10 May 2008 09:06

Acropolis - Atina
Acropolis – Atina

Yunanca‘yı web teknolojilerinden istifade ederek öğrenmek isteyen arkadaşlar, zorlu bir süreçten geçmek zorunda. Nitekim Yunanca ile ilgili çok fazla kaynak mevcut değil. ingilizce bilenler için durum biraz daha iç açıcı. Şuraya ücretsiz olunarak önerien müfredat dahilinde çalışma yapılabilir. BBC‘nin Yunanca sayfası ise kesinlikle bakılması gereken bir yer. Hemen şuradan günlük ifadeleri öğrenmeye başlayabilir, buradan da çalışma kağıtları indirebilirsiniz. Alfabeden başlayıp totalde beginner düzeyinde Yunanca konuşmanıza katkıda bulunabilecek şu siteyi ihmal etmemek gerek. Yunanca harflerin nasıl seslendirildiğini merak ediyorsanız sizi şuraya, Yunanca klavyenin nasıl göründüğüne bakmak için de buraya alalım. İlla Türkçe kaynak olması lazım derseniz, sizi şöyle, şöyle alalım. Türkçe ve Yunanca’daki benzer kelimelerin listesi içinse buraya.

Hayatını Tasarla Bir Gecede Yıldız Ol

ladress | 19 December 2007 10:34

Bu fırsatı kaçırmayın
Bu fırsatı kaçırmayın

Hp’den yepyeni bir yarışma. Hp’nin Ortadoğu Akdeniz ve Afrika Bölgesinde düzenlediği müzik yarışması “Hayatını Tasarla” ile farklı kıtadaki gençleri buluşturmayı amaçlıyor.
31 Ocak 2008 akşamı, 3 kıtadaki 4 şehirde aynı anda yapılacak yarışma ile müzik seven gençlere yıldız olma şansı veriyor.
Yarışmaya katılmak çok kolay. Aday olmak isteyenleri http://www.hayatinitasarla.com adresine giderek söz ve müziği kendilerine ait orjinal şarkılarını 7 Ocak 2008 Pazartesi gece yarısına kadar siteye yüklemeleri gerekiyor.
İstanbul, Atina, Dubai ve Johannesburg’da eş zamanlı olarak yapılcak final gecesine katılacak şarkılar ise, siteye giren ziyaretçilerin oyları ile belirlenecek.
4 şehirden toplam 20 finalistin yarışacağı gecede Türkiye yarışma heyacanını Esma Sultan Yalısında yaşayacak.
Ödüllere gelince, kazanan grubun tüm üyelerine birer adet HP Pavilion taşınabilir bilgisayar verielcek.
Ayrıca birinci olan şarkıyı MTV klip çekerek şöhret basamaklarını çıkmanıza yardımcı olacak.
Gecenin tüm finalistlerine ise HP IPAQ kazanacak. HP ayrıca oylamaya katılanlar adına TEGV‘ye bağışta bulunacak.
Eğer bende bende bu yarışmada varım diyorsanız durmayın tıklayın…

vodafone cup türkiye ayağı

iygadem | 28 March 2007 19:05

telsim vodafone cup
telsim vodafone cup

Arkadaşlar bütün bilboardlarda görmüşsünüzdür. Atina’daki finalde sekiz ülkenin karşılaşacağı Vodafone Cup’ın Türkiye ayağı başlıyor. Telsim Vodafone abonelerinden oluşacak Türkiye Şampiyonu ekip hem Atina’daki finalde ülkemizi temsil edecek, hem de UEFA Şampiyonlar Ligi final maçını yerinde izleyecek. Başvurular 30 Mart’a kadar yapılabilecekmiş. Duyrulur.
Katılmak için tıklayın.

Bu arada neden atina olduğunu merak edenler bildirgeçten bu yazıyı okuyabilirler.