bildirgec.org

amy adams hakkında tüm yazılar

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006)

elizabethtaylor | 02 September 2011 21:24

İki defa Emmy’e aday gösterilen Amerikan yönetmen Adam McKay‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby“, 2006 senesinde çekildi. Chicago Film Eleştirmenleri Derneği ve MTV Film Ödülleri dahil olmak üzere pek çok film festivalinde ödül kazanan bu aksiyon komedisinde “Stranger Than Fiction”daki başarılı performansıyla tanıdığımız ve şimdilerde “The Office” dizisine dahil olan aktör Will Ferrell, “Borat” ile tanıdığımız aktör Sacha Baron Cohen, Oscar adaylığı bulunan Amerikan aktör John C. Reilly, aktris Jane Lynch, Amy Adams, Michael Clarke Duncan, Leslie Bibb, Greg Germann, Pat Hingle ve Molly Shannon gibi isimler rol alıyor.

Sapık Plaj Partisi; Psycho Beach Party (2000)

queennothing | 17 June 2011 23:04

Robert Lee King‘in ilk yönetmenlik deneyimi olan “Psycho Beach Party” (Sapık Plaj Partisi), 2000 senesinde çekildi. Charles Busch’un eserinden uyarlanan film, 1,5 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Kaliforniya’da tamamlandı. İngiliz Korku – Gerilim Sineması ustası Alfred Hitchcock
‘a göndermelerde bulunan 95 dakikalık eserde “Six Feet Under” dizisinin Claire’i Lauren Ambrose, iki defa Altın Küre’ye aday gösterilen Amerikan aktör Thomas Gibson, üç defa Oscar’a aday gösterilen aktris Amy Adams, Beth Broderick, Matt Keeslar, Kimberley Davies, Nicholas Brendon ve Kathleen Robertson gibi isimler rol alıyor. Bir çok film festivalinde övülen bu korku komedisi, 1960’lardaki bir şizofren sörfçü kadını ve plajda işlenen cinayetleri konu ediniyor. Eğlenceli bir 1,5 saat geçirmek isteyen sinemaseverlere tavsiye edebileceğimiz “Psycho Beach Party”, az bilinen değerli yapımlar arasında yer alıyor.

Lois Lane bulundu!

queennothing | 30 March 2011 12:21

Yakın geçmişte Henry Cavill‘in, Diane Lane‘nin ve Kevin Costner‘in 2012’de vizyona girmesi beklenen
Superman: Man of Steel“de rol alacaklarını duyurmuştuk. Geçtiğimiz günlerde Zack Snyder’in yöneteceği filmle ilgili taptaze bir haber internet ortamına yayıldı.

Kadroyu yavaş yavaş toparlayan Snyder, Clark Kent’in biricik sevgilisi Lois Lane’i buldu. Üç defa Oscar’a aday gösterilen İtalya doğumlu aktris Amy Adams ile anlaşan yönetmen, yeni Superman’le ilgili diğer detayların yakın zamanda açıklanacağını belirtti.

Abi, kardeş ve boksör; The Fighter (2010)

queennothing | 24 December 2010 09:42

1958, Amerika doğumlu yönetmen David O. Russell‘ın yönetmenliğini üstlendiği 2010 çıkışlı sinema filmi “The Fighter“ın (Dövüşçü) senaryosu Keith Dorrington, Scott Silver, Eric Johnson ve Paul Tamasy tarafından yazıldı. Amerikan aktör Mark Wahlberg, İngiliz aktör Christian Bale, İtalyan aktris Amy Adams ve Amerikan aktris Melissa Leo‘nun başrollerini paylaştıkları filmde Jack McGee, Melissa McMeekin, Erica McDermott, Bianca Hunter ve Jill Quigg gibi isimler de rol alıyor.
Döneminin en iyi boksörlerinden biri olan Dicky Eklund, darmadağın olan ailesini üvey kardeşi Mickey Ward’ın kendisi gibi boksa heves etmesi sayesinde toparlayacak, hayatını ve kardeşiyle olan ilişkisini gerçek bir düzene sokacaktır.
“The Fighter”, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu (Wahlberg), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Bale), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalına hem Leo, hem de Adams, Altın Küre adayı oldu.

Leap Year

alploganer | 17 May 2010 12:36

İrlanda’nın soğuk topraklarında geçen sıcacık bir romantik komedi öyküsünü anlatıyor Leap Year. Anna (Amy Adams) işini iyi yapan bir kadındır. Yakın zamanda erkek arkadaşından evlilik teklifi beklemektedir ve bu düşünce onu bir hayli heyecanlandırmaktadır. Günler geçer fakat beklenen teklif gelmez. Daha fazla dayanamayan Anna, eski bir İrlanda geleneğinden faydalanmak ister. Bu geleneğe göre 4 yılda bir rastlanan 29 Şubat’ta kadınlar erkeklere evlenme teklif eder. Bu fikirden destek alan Anna Dublin’e doğru yola koyulur. Ama işler hiç de istediği gibi gitmez. Kasabadan kasabaya sürüklenen Anna, küçük bir barda Declan (Matthew Goode) ile tanışır. Bu tanışma adeta ateş ve barutu yan yana getirmiştir. Artık işler hem daha eğlenceli hem de komik hale gelmiştir.

Oyunculuğunu çok sevdiğim Amy Adams’tan yine çok içten bir romantik komedi. İzlemeye doyamıyorsunuz adeta. Klasik ama eğlenceli bir film Leap Year. Güzel bir 2 saat geçirmek istiyorsanız, Leap Year iyi bir tercih olacaktır.

Günışığı Temizleme Şirketi / Sunshine Cleaning

exorientelux | 23 January 2010 15:46

İnsan gençken hayatının hep daha iyiye doğru gelişeceğini düşünür değil mi? Belki de bu umuttur yaşatan insanı, geleceğin şimdiden daha iyi olacağı umudu. Ama çoğu insan için yıllar sonra geldiği nokta hayal kırıklığı olur. Yaşıtlarını daha iyi yerlerde, daha iyi imkanlara sahip olarak görür. Pelki ama bir insanın değerini belirleyen şeylere ölçüt olarak mesleğini, parasını, kocasını/karısını almak ne kadar doğrudur? Şimdi size bahsetmek istediğim film, bu soruya cevap veriyor bana göre.
Sunsine Cleaning, Türkçe mealiyle Günışığı Temizleme Şirketi, Christine Jeffs‘in yönettiği, baş rollerde Amy Adams, Emily Blunt, Alan Arkin‘in yer aldığı 2008 yılı yapımı, oldukça hoş, izlemesi keyifli bir film.

Enchanted (2007)

queennothing | 30 November 2009 17:39

2007 senesinde vizyona giren fantastik/komedi filmi “Enchanted“de Amy Adams, Julie Andrews, Susan Sarandon, Patrick Dempsey ve James Marsden gibi başarılı isimler yer alıyor. Bill Kelly‘nin senaryosunu yazıp, Kevin Lima‘nın yönetmenliğini yaptığı filmde geçen üç şarkı ayrı ayrı Oscar adayı oldu.

Hayaller Ülkesi’nde yaşayan Giselle, uzun zamandır aradığı prensini sonunda bulmuştur. Gerçek bir Prens olan Edward ile evlenme hazırlıkları yapan genç kız, Edward’ın annesi tarafından tuzağa düşürülür ve düğün günü, kendini yaşadığı yerden çok uzakta, ‘gerçek dünya’da bulur.
Bir kanalizasyon çukurundan çıkıveren Giselle, New York’un göbeğinde Prens Edward’ı aramaktadır. Genç kadına akıl hastası muamelesi yapan insanlardan bir baba-kız, Giselle’i gece vakti sokakta bırakmak istemez ve evlerine alırlar.

Julie & Julia (2009)

nonige | 07 September 2009 13:43

2009
2009

Meryl Streep, perdede pek çok çeşnide ve tonda karakteri başarıyla giyinmiş bir oyuncu… Ona bu şık rolleri getiren ise kumaşı iyi filmleri bulmadaki marifetidir. Bunun için izlediği yol ise basit: Edebiyat uyarlamaları… Filmin yönetmeni olan Nora Ephron aynı zamanda filmin senaryosunu kaleme almıştır. Nora Ephron, Julie Powell‘ın “Julie and Julia” ve Julia Child ‘ın Alex Prud’homme ile yazdığı “My life in France ” adlı kitaplarını harmanlayarak yaratmıştır.
İki gerçek hikaye filme yedirilmiş.. Hikaye içersinde hikaye anlatılmıştır..
Julia Child; amerikan yemek tarzını sonsuza dek değiştiren kadın olarak biliniyor. 1950’li yıllarda Fransa’da yaşayan bir Amerikalıydı.
Julie Powell ise Julia Child’dan elli yıl sonra Fransız yemek sanatında uzmanlaşmak adlı kitaptaki 524 tarifin tamamını bir yılda pişirmeye ve bu esnada kazandığı tüm deneyimlerini bir blogda toplamaya kalkan kadındır.
Doubt ta çok iyi paslaşan iki yetenek; bu filmde yine eleledir: Julia Child rolünde Meryl Streep ve Julie Powell rolünde Amy Adams..
Bir komedi filmi olan Julie & Julia gülümseyerek şunu söylemeye çabalamaktadır:Tutku ve cesaret ile hiçbir şey imkansız değildir!

Meryl Streep’ten ‘Doubt’

azadeath | 16 September 2008 12:53

doubt
doubt

Oskar adayı olması olası filmlerden biri olan John Patrick Shanley’in Doubt’ının fragmanı yayınlandı.
Fragmandan da anlaşılacağı gibi filmi seyretmek için en önemli sebep, Meryl Streep. Onu bana Abba şarkılarını sevdiren kadın alarak adlandırabilirim. Çünkü Mama Mia‘da gerçekten büyüleyiciydi ve şarkıları orjinallerinden bile daha iyi seslendirerek onlara ruh verdi. Daha sonraki sebep tabi ki filmin konusu. Pulitzer ödüllü bir oyundan uyarlanan film, 1964 yılında bir katolik okulunda sert ve dürüst bir rahibenin (Meryl Streep) bir rahibin (Philip Seymour Hoffman) küçük bir çocuğu cinsel taciz ettiği şüphesi üzerine girdiği mücadele anlatılıyor.
Meryl Streep, zor ve kompleks rolünün içine dalıp öylesine odaklanmış ki yine müthiş oyunculuk sergiliyor. Ona keza, Philip Seymour Hoffman da karanlığa doğru giden rolünü etkileyici bir sakinlikle resmediyor ve kendine hayran bırakıyor..
12 aralıkta Amerika’da gösterime girecek filmi büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz.