bildirgec.org

alternatif hakkında tüm yazılar

KABLOSUZ USB ÇÖZÜMÜ

Beacool | 26 March 2011 12:33

KABLOSUZ USB ÇÖZÜMÜ

Wireless USB Kit Evet evet sizde istiyorsunuz...
Evet evet sizde istiyorsunuz…

Aslında şuan farklı bir ürün için başka bir yazıyı yarılamıştım. Ama internette, şuan size tanıtacağım ürünü görünce fikrim değişti. Geçenlerde size kolay ev içi usb iletişimini sağlayan bu ürünü ve kablosuz görüntü ileten şu ürünü tanıtmıştım. (yazımın kuvvetlenmesi için onları da okumanızı öneririm) Ama bu cihaz sanırım birçoğumuz için daha önce yazdığım üründen daha yararlı olacaktır…

Düşünün bir: artık hayatımızdaki cihazların hemen hemen hepsi usb uyumlu olarak üretiliyor. Şöyle bir masa üstüme baktığımda dahi sadece masamda yedi adet usb ürünü görebiliyorum. Pekiyi biri size bunları kablosuz olarak da kullanabileceğinizi söylese tepkiniz ne olurdu?

300 Metreden USB..

Beacool | 28 February 2011 19:41

300 Metreden USB..

Devolo dLAN 200 AV USB extender bu, bu, nedir bu?
Bu, bu, nedir bu?

Yakında marketten aldığımız çikletin bile usb girişi olursa şaşırmayacağım. Günümüzde neredeyse her şey usb bağlantı veri yolu ile geliyor. Bir video kameradan telefona, hafıza kartından görüntü birimlerine ve yazıcılara kadar her şey usb. Ama usb ler bu kadar ürüne sahipken halen (bence) önemli bir sorunla karşı karşıyalar. Kablolarının kısalığı…

Düşünün bir ev arkadaşınızla ortak kullandığınız bir yazıcı ya da harici sabit diskiniz var ve kablosuz bir çözüm için yatırabileceğiniz ekstra paranız ya da kablosuz çözüm için imkânınız yok. Belki de çok daha farklı bir açıdan düşünürsek (doğrudur) sağlığınız açısından kablosuz çözümleri kullanmıyorsunuz. Bu durumda ortak kullanılan ürünlerin paylaşımı ciddi bir sorun teşkil edecektir…

Bu Kedi Hiç de Nankör Değil, Maddiyatçı!!!

Beacool | 30 August 2010 09:24

Hediye seçmek zor iştir. Bilakis kalbini kazanmak istediğiniz birine hediye alıyorsanız. Ona sempatik gözüküp, sevimli ve herkeste rastlanmayan hediyeyi bulmak ise tam bir sorundur ki verdiğiniz değerle bu seçim daha bir sorun haline dönüşür… (bkz yazı sonu notu)

Sıradan bir kutu, mu?
Sıradan bir kutu, mu?

Size tanıtacağım bu şirin ürün sanırım sitemizin müdavimi teknoloji sever geek olsun olmasın hemen hemen herkesin hoşuna gidecek bir hediye. Aslında çok özelliği olmayan ve sahibine ufak bir ekonomi yaptırmak dışında hiçbir artıda sunmuyor. Ama ben görür görmez “Almalıyım!” dediysem eminim benimle aynı fikre sahip başkalarının da ürün hoşuna gidecektir.

Serinlemek mi? Artık sorun değil!!!

Beacool | 26 July 2010 17:02

Böyle giderse yakında resimdeki gibi olmamız olası...
Böyle giderse yakında resimdeki gibi olmamız olası…

Sıcaklar geldi geliyor derken derecelerin tavan yaptığı günleri yaşıyoruz. Gerekli önlemleri almadan evden çıkmanın ciddi sağlık sorunlarına gebe olmasının yanında ev içi önlemlerinizin yeterli düzeyde olmaması veya yanlış önlemler hem ekonomik hem de sağlık açısından uygulayıcılara pekte iyi olmayan geri dönüşlerde bulunabilmekteler…

Segula GmbH Double Circulator
Segula GmbH Double Circulator

Daha önceki bir yazımda size kışın ısınmanın alternafif yönelerinden bahsetmiştim. Şimdi ise yaz aylarında klima sevmeyen ya da kullanacak durumda olamayanlar için daha ekonomik bir şekilde serinlemeyi sağlayabileceğine inandığım bir üründen bahsetmek istiyorum.

Alternatif İçerik Yönetim Sistemleri

siriusbee | 09 July 2010 14:13

Wordpress’in neden dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi (cms) olduğunu açıklayacak olursam sayfalar dolusu yazmak zorunda kalırım. O nedenle direkt konuya geçsem daha doğru olacak. En bilinen ve en iyi 3 içerik yönetim sistemi hepimizin bildiği üzere wordpress, Joomla ve Drupal. Her birinin işlevi ve özellikleri diğerlerine göre farklılıklar gösterdiğinden, kurmak istediğiniz siteye göre doğru CMS’i seçmeniz gerekiyor. daha önce bununla ilgili yazdığım CMS Karşılaştırması: Wordpress mi, joomla mı, drupal mı? başlıklı bildiriyi ve altındaki yorumları okumanızı tavsiye ederim.

Şimdi gelelim esas konuya…

Küçük bir araştırma ile aslında o kadar çok CMS’in olduğunu görünce çok şaşırdım ve içlerinden en iyilerini inceleyip, kısaca tanıtmak istedim. Belki aralarında işinize yarayanlar çıkabilir. başlıkları tıklayarak resmi sitelerine gidebilirsiniz. ama önce altındaki açıklamaları okumanızda fayda var.

DotCMS

DotCMS’i neredeyse bütün içerik yönetim sistemlerinden ayıran en önemli özelliği java tabanlı olması. Ve bir de üstüne açık kaynak olunca, java geliştiricilerin en çok tercih ettiği cms bu doğal olarak. aynı zamanda crm (müşteri ilişkileri yönetimi) olarak da kullanabilecek kadar gelişmiş bir yapıya sahip.

Mobil cihazlarınıza BEDAVA elektrik!

Beacool | 03 May 2010 15:45

Yeşil enerjii hayata başlamanın tam zamanı!
Yeşil enerjii hayata başlamanın tam zamanı!

Son zamanların en büyük patlamalarından biri mobil cihazlarınızı her yerde şarj edebilmenize olanak veren cihazlar. Her şeyin ufalıp cebimize girmesiyle bunun bir ihtiyaç olacağı belliydi ama hareketli halde olan insanların sorunudur şarj sorunu. Öyle tüm gün evde oturup patateslik yapan insan şarj probleminden ziyade karşı cinsle olan iletişim sorunu, şekilsiz vücudu ve ay sonu gelen elektrik faturalarıyla uğraşır.

Karşınızda PEG
Karşınızda PEG

Yazılarımı takip edenler bilir temiz enerji yaratan ve işe yarayan her ürünü tanıtmaya çalışırım. Hem ekonomiye hem de çevreye büyük katkıları olan bu icatlar küçük dünyalarında yaşamayan kullanıcılarına da yarar sağlar. Şimdiki haberimde öyle. Bu ürün uzun zamandır tartışmaları üzerine toplamış ve birçok ön sipariş almış bir ürün. Yaklaşık bir senedir takip ettiğim PEG sonunda görücüye çıkıyor.

Aptal kutusu mu? Artık değil!

Beacool | 26 March 2010 13:13

Farklı bir yaklaşımla belki aptallar kutusuda olabilir :)
Farklı bir yaklaşımla belki aptallar kutusuda olabilir 🙂

Televizyonlarımız ilk çıktığı dönemlerden sonra uzunca bir süre standart bir çizgide yol aldı. Şu aralarda gelişimlerinin altın çağını yaşıyor. Ama Tv’ler ne kadar gelişse de gösterdikleri sizin aldığınız yayından öteye geçemiyor (Hadi ama, 24 saat blueray mi izliyorsunuz?) ve maalesef ki Ülkemdeki elle tutulur birkaç program dışında tv de Hd kalitesine değecek yapımlara rastlayamıyoruz. Bu durumda tonlarca para sayarak almış olduğunuz bu para öğütücüler “tuvaletteyiz”, “izlekaç” gibi saçma programlarla FULL HD beyin öldüren birer makine oluyorlar.

Bunu izleyin...
Bunu izleyin…

Televizyon gelişiminde atlanan tek nokta da tv’lerin bir görev üstüne yoğunlaşması(ydı). Şahsen ben, Skype yaparken görüntüyü tv’ye aktarıp geniş ekranda görüşüyordum ki benden kopya çekerek LG ve Samsung bütünleşik olarak video görüşme yaptıracak tv’lrinin haberini verdiler. Ama bunun içinde tonlarca para vererek o aletlerden birini almanız gerekmekte. Nyoombl bu noktada kendini öne çıkaran bir ürün. Evinizde bulunan bir tv’ye bağlanarak onu interaktif bir kullanıma sunuyor.

Jolicloud Chrome OS a Rakip!!!

Beacool | 02 March 2010 16:33

Jolicloud Chrome OS a Rakip!!!

O bir alternatif...
O bir alternatif…

Son zamanlarda işletim sistemlerinin gittikçe daha değişik şekillere bürünmesini ve son kullanıcıya farklı yollardan erişmeye çalışmasını görüyoruz. Emin olduğum bir konu var ki birkaç yıl içinde bildiğimiz “makinene kur her şeyi ondan çalıştır” sistemi yerini daha farklı şekillere bırakacak.

Kurulum ekranı...
Kurulum ekranı…

Chrome OS bu değişimin öncülüğünü yapsa da daha resmi çıkışı duyurulmadan alternatifleri piyasada boy göstermeye başladı. En yakın rakibi ise Jolicloud! 600 mb lık bir paket halinde ve bedava olarak dağıtılan bu sistemin hedefi daha efektif ve işletim sistemi yükünden kurtulmuş hızlı netbooklar yaratmak. Bu idealist yaklaşım ne denli başarılı olur ve nedenli Google gibi bir devin karşısında durabilir onu zaman gösterecek ama denemeye değer.

Linux tabanlı bir sistem olan Jolicloud 2.6.32.4 Kernel üzerine kurulmuş X.org 1.6.0 Xserver ve Gnome 2.24.0 arayüze sahip Firefox 3.5.3 (XULRunner 1.9.1.3) ve Prism 1.0b2 (XULRunner 1.9.1.3) gibi kuvvetli browserlarla kuvvetlenen sistemin desteklediği medyalar ise;

yeni enerji teknolojisi “The Bloom Box”

makbusch | 26 February 2010 20:07

geçtiğimiz haftalarda sessizce gün yüzüne çıkan bir teknoloji, the bloom box! amerikada şuan google’ın ebay’ın ve wallmartın etkin olarak kullandığı bu sistemde yaklaşık 10 cm çapındaki bir küpten koca bir evin elektriği sağlanabiliyor.

Solid Oxide Fuel Cells
Solid Oxide Fuel Cells

Henüz konuyla ilgili çok fazla açıklanmamakla beraber, levhalarda kullanılan teknoloji sır gibi saklanıyor. cbc kanalının yaptığı röportaja konuşan hindistan asıllı tasarımcı K. R. Sridha, bunun geleceğin teknolojisi olduğunu, birgün herkesin bu teknolojiyi kullanacağını savunuyor.

Ücretsiz-popüler PDF Araçları

hasantsc | 22 February 2010 21:15

hayatımızın her alanında bir çok yeri lan PDF dosyalarını bilmeyeniniz yoktur. PDF ile kitap okuruz,proje hazrlarız, yeri geldiğinde ders bile çalıştığımız olmuştur.
işte tam burda PDF görüntüleyici programlar devreye giriyor. dünyada en yaygın kullanılan pdf programı Adobe Reader dir. Ama ben size her bilgisayarda bulunması gereken alternatif PDF görüntüleyicileri ve gerekli araçları sunmak istiyorum.

Foxit Reader 3.1 Görüntüleyici-Düzenleyici