Mary Louise Streep, 22 Haziran 1949 tarihinde Mary Wolf ile Harry William Streep çiftinin üçüncü ve tek kız çocukları (abileri Harry ve Dana) olarak New jersey, Amerika’da dünyaya geldi. Çocukluğunu New Jersey’de geçiren aktris, Bernards High School ve Vassar College’de drama eğitimi aldı. İngilizce, İsveççe ve Almanca öğrenen Meryl, üniversiteyi Yale’de, drama bölümünde okudu. Yale’den mezun olduktan sonra ilk performansını New York Shakespeare Festival’de sergileyen Meryl, Broadway’de “Happy End” adlı müzikalde rol aldı. 26 yaşında ilk oyunculuk deneyimi yaşayan genç aktris, “Everybody Rides the Carousel” adlı animasyonda seslendirme yaptıktan sonra 1977 senesinde “Secret Service” ve “The Deadliest Season” adlı TV filmlerinde rol aldı. Aynı sene Jane Fonda, Vanessa Redgrave gibi isimlerle 11 dalda Oscar’a aday gösterilen ve 3 dalda Oscar Ödülü kazanan film “Julia“da ‘Anne Marie’ karakterini canlandırdı. 1978 senesinde iki Altın Küre ödüllü mini dizi “Holocaust“ta üç bölüm ‘Inga Helms Weiss’ karakterine can verdi.Aynı sene Robert De Niro, Christopher Walken, John Savage gibi isimlerle birlikte “The Deer Hunter” adlı yapımda canlandırdığı ‘Linda’ karakteriyle ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında Oscar’a aday gösterildi. 1979 senesinde Woody Allen’ın yönettiği “Manhattan” adlı yapımda ‘Jill’ karakterini canlandıran Meryl, aynı sene Dom Gummer ile dünyaevine girdi.”Uncommon Women… and Others”, Alan Alda’nın yönettiği “The Seduction of Joe Tynan” adlı yapımda ve ‘Joanna Kramer’ karakteriyle “Kramer vs. Kramer” adlı yapımda rol alan aktris, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar ödülü kazandı. 1981’de “Kiss Me, Petruchio” adlı TV filminde ve John Fowles’in romanından uyarlanan Karel Reisz‘in yönetmenliğini üstlendiği “The French Lieutenant’s Woman” adlı yapımda rol alan Meryl Streep, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına sahip oldu. 1982’de “Alice at the Palace”, Robert Benton‘un yönetmenliğini yaptığı “Still of the Night” ve William Styron’un romanından uyarlanan “Sophie’s Choice” adlı yapımda yer alan Streep, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına bir kez daha sahip oldu. Mike Nichols’un yönettiği “Silkwood“da rol alan meryl, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar adayı oldu. Robert De Niro ile “Falling In Love” adlı yapımda ‘Molly Gilmore’ karakteriyle yer alan aktris, ‘Susan Traherne’ karakteriyle “Plenty” ve ‘Karen’ karakteriyle de “Out Of Africa” adlı yapımda rol aldı. Bu rolüyle aktris, bir kez daha ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına aday oldu.

1986 senesinde Meryl, Jack Nicholson ile “Heartburn” (Rachel Samstat karakteriyle) adlı sinema filminde yer alan başarılı aktris, “Rabbit Ears: The Tale of Mr. Jeremy Fisher” ve “Rabbit Ears: The Tale of Peter Rabbit”de sesiyle, Hector Babenco‘nun yönettiği ve ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar’a aday gösterildiği “Ironweed“de yer aldı. 1988’de Sam Neill ile “A Cry In The Dark“ta canlandırdığı ‘Lindy Chamberlain’ karakteriyle ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına aday gösterilen aktris, 1989’da Roseanne ile “She-Devil” adlı yapımda ‘Mary Fisher’ karakterini canlandırdı.’En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına aday gösterildiği “Postcards from the Edge“, Albert Brooks’un yönettiği “Defending Your Life” ve Robert Zemeckis’in yönettiği fantastik/ komedi “Death Becomes Her“de rol alan Meryl, Bille August‘un yönettiği “The House of the Spirits“de ve Curtis hanson’un yönettiği “The River Wild“de rol aldı.1995 senesinde Clint Eastwood‘un yönettiği ve başrolünde yer aldığı “The Bridges of Madison County” adlı yapımda rol alarak bir kez daha ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına aday olan Meryl, Liam Neeson ile “Before and After” adlı yapımda rol aldı. Aynı sene Leonardo DiCaprio, Diane Keaton ve Robert De Niro ile “Marvin’s Room” adlı yapımda rol aldı.

1997’de “…First Do No Harm” adlı TV filminde, 1998’de “Dancing at Lughnasa” adlı uyarlamada ve Carl Franklin‘in yönetmenliğini yaptığı “One True Thing” adlı yapımda rol alan aktris, bir kez daha ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına aday oldu. 1999’da yine ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına aday gösterildiği “Music of the Heart” adlı müzik filminde rol alan Meryl, “A.I. Artificial Intelligence“de sesiyle yer aldı.2002’de Spike Jonze‘nin yönetmenliğini yaptığı “Adaptation.” adlı yapımda ‘Susan Orlean’ karakterine can veren aktris, ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ Oscar’ına aday gösterildi. Aynı sene Virginia Woolf’un eserinden uyarlanan “The Hours“da Nicole Kidman ve Julianne Moore ile birlikte yer aldı.2004’te ‘Eleanor Shaw’ karakteriyle “The Manchurian Candidate” adlı yapımda ve Jim Carrey ile “Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events” adlı yapımda rol alan Meryl, 2005 senesinde Ben Younger‘in yönettiği “Prime” adlı yapımda rol aldı.2006 senesinde “A Prairie Home Companion” ve Anne Hathaway ile “The Devil Wears Prada” adlı yapımda rol alan Meryl, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına aday gösterildi. Aynı sene “The Ant Bully” adlı animasyon filmde seslendirme yapan aktris, Shi-Zheng Chen’in yönettiği “Dark Matter“de ve Lajos Koltai’nin yönettiği “Evening” adlı yapımda rol aldı.2007 senesinde Gavin Hood’un yönetmenliğini yaptığı “Rendition” adlı yapımda ve ‘Janine Roth’ karakteriyle “Lions for Lambs” adlı yapımda yer alan Streep, ABBA şarkılarından esinlenerek çekilen “Mamma Mia!” adlı müzikal yapımda ‘Donna’ karakteriyle yer aldı. 2008’de beş dalda Oscar adayı olan “Doubt” adlı yapımda ‘Rahibe Aloysius Beauvier’ karakterine can verdi.2009’da “Julie & Julia” adlı yapımda ‘Julia Child’ı oynayan Meryl, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına aday gösterildi. Animasyon filmi “Fantastic Mr. Fox“ta seslendirme yapan aktris, “It’s Complicated” adlı yapımda ‘Jane Adler’i canlandırdı.