bildirgec.org

akademi ödülleri hakkında tüm yazılar

84. kez Oscar

shane | 27 February 2012 11:30

Akademi Ödülleri 84. defa verildi. Tüm ihtişamı ve keyifli görüntüleriyle sona eren bir Oscar gecesinden zaferle ayrılan film, The Artist oldu. Tüm sonuçları burada bulabilirsiniz.

Leonardo DiCaprio

| 06 August 2010 12:46

Celebrity'den
Celebrity’den

Asıl adıyla Leonardo Wilhelm DiCaprio,11 Kasım 1974’te Kaliforniya’da dünyaya gelir. Babası George DiCaprio, bir çizgi-roman satıcısı, annesi Irmalin DiCaprio avukattır. Leonardo henüz bir yaşındayken annesi ile babası ayrılmak durumunda kaldılar. Annesi, oğlunun adını ünlü ressam Da Vinci’den etkilenerek koymuştur. DiCaprio çevreci yönüyle de tanınır. Küresel ısınmaya dikkat çekmek ve insanları aydınlatmak amacıyla Amerika’da eski başbakan Bush’a karşı mitingler düzenlemişti. “Dünyayı nasıl iyi bir yer haline getirebiliriz”in üzerinde kafa yoran insanlardan… Ayrıca Haiti Depremi için telefonla yardım toplama kampanyasına -George Clooney düzenlemişti- katılarak sosyal meselelere duyarlı olduğunu da kanıtlamıştı.

Gelelim kariyerine… 1990 yılında The Outsiders adlı dizide “Kid Fighting Scott” adlı karakteri canlandırarak kariyerine başladı. Burada Scott’ı bir bölüm canlandırdı. Sonrasında “The New Lassie” adlı dizide gene bir bölüm rol alarak “Young Boy” (Delikanlı) bir karakteri canlandırdı. “The New Lassie”den sonra 5 bölüm rol alacağı “Santa Barbara” dizisinde “Genç Mason” karakterini canlandırdı. Televizyondaki kariyerine bir bölüm rol alarak “Roseanne”, 12 bölüm rol alarak “Parenthod” ile devam etti.

OSCAR

hiaxy1 | 07 March 2010 11:57

Her yıl “oscar goes to” denilerek sahibini bulan ödüle neden oscar denildiği bilinmiyor.Bunun için iki iddia var ilkine göre akademinin o zamanki sekreteri heykelciği amcası oscar’a benzeterek bu ismi koymuş diğer iddiaya göre ise iki kez oscar alan betty davis heykelciğe ilk kocası olan oscar neelson’a gönderme olsun die oscar diormuş.ve böylece dilde dile dolaşarak heykelciğin adı oscar oluyormuş.Oscar heykelciğinin boyu 34 cm,ağırlığı ise 3kg 850 gram.Törende dağıtılan 40 heykel her yıl chicago da üretiliyor.Eğer aralarında kalite standartlarına uymayan olursa heykel ikiye bölünüp eritiliyor.
24 ayar altınla kaplı olan heykelin maddi değeri yüksek değildir.Oscar ödülünü alanlar heykelciği satamıyor.eğer bir sebebten ondan kurtulmak isteyenler akademi geri alıyor ve karşılığında 1 dolar geri ödeme yapıyor.
Oscar ödülünde büyük beş rekoru en öneml irekordur.5 önemi dal olan en iyi film,en iyi yönetmen,en iyi erkek oyuncu,en iyi kadın oyuncu ve en iyi seneryo ödülünün hepsini birden alanlar bu rekoru kırmış oluyorlar.Büyük beş rekorunu şimdiye kadar 3 film kırabilmiş.ilki 1934 yapımı bir film olan “bir gecede oldu” adlı filmdie.siyah-beyaz bir filmdir,nostalji sevenler için iyi bir seçenek.ikincisi 1975 yapımı bir film olan “guguk kuşu” adlı filmdir.güzel bir filmdir.psikolojik film kavramıyla bire bir bağdaşan bir filmdir.ve sonuncusu ise “kuzuların sessizliği” adlı korku-gerilim filmidir.
scar ödüllerinin gerçek adı akademi ödülleridir.halk arasında biz hep oscar ödülleri olarak biliriz.düzenleyicisi ise 1927 yılında kurulan film sanatları ve bilimleri akademisi dir.6 bin civarında üyesi vardır.üye olmak için oyunculuk,sanat yönetmenliği,yapımcılık,makyaj uzmanlığı, gibi alanlarda belli kariyere sahip olmak ve üyelik için davet edilmek gerekiyor.Akademi üyüleri oscar ödülleri için yılda 2 kez oylama yapıyorlar ilkinde adaylar belirlenirken 6 hafta sonrasınd a ise kazananlar belirleniyor.en iyi film için bütün üyeler oy verirken yarışmanın diğer ödülleri için ise o alanda uzman olanlar oy kullanabilior.
Akademi ödülleri her yıl 25 dalda veriliyor.bunlardan büyük beş ödülünün dışından bazıları: en iyi uyarlama seneryo,en iyi yardımcı erkek oyuncu,en iyi yardımcı kadın oyuncu,ödülleri vardır.1947 yılından sonra abd dışında yapılan filmlere ise en iyi yabancı film ödülü veriliyor.bu durum da amerikanın bizleri içten yada beyinden vurulmuş hissi uyandırmaya yetiyor ve artıyor bile…

82. Oscar Ödül Töreni Sunucuları Açıklandı

queennothing | 05 November 2009 09:56

7 Mart 2010 akşamında 82.si düzenlenecek olan Oscar Ödül Töreni, bir süre önce açıklanan duyuruya göre ‘En İyi Film’ kategorisine 10 filmi alacak. Daha önce 5 filmden oluşan kategori, filmlerin çokluğuyla orantılı olarak genişletilmiş.
Bunun dışında, 2009 törenini müzikal bir havada sunan Hugh Jackman, törene bu sene sunuculuk yapmayacağını açıkladı.
Mart akşamı gerçekleşecek olan tören için Ben Stiller ve Robert Downey Jr. da düşünülmüştü elbet ama yönetmelik, bu sene eskilerden iki isimde karar kıldı; Alec Baldwin ve Steve Martin.

Komedi filmlerinin usta isimlerinden Martin, daha önce Oscar adayı olmazken, Baldwin, 2003 çıkışlı “The Cooler” adlı yapımla ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ dalında aday oldu.

Dünden Bugüne Oscar Ödül Töreni Sunucuları

queennothing | 29 October 2009 09:31

Oscar Ödül Töreni, her sene düzenli olarak ve tamamen sinema üzerine gerçekleşen ödül törenidir. Her sene jürinin seçtiği yönetmene, oyunculara ve film yapımında emeği geçen sinema sanatçılarına (sanat yönetmeni, görsel efektler, film müziği vs.) layık görülen Oscar Heykeli, akşam başlayıp sabah saatlerine kadar süren özel bir gecede sahiplerine veriliyor.
1929 senesinden bugüne tam 81 senedir gerçekleşen törenin sunucuları da, en az ödül sahipleri kadar özel seçiliyor.

1929 senesinde ilk defa gerçekleşecek olan organizasyon, alkol ve yemekli olarak ayarlandı. 1927 ve 1928 filmleri arasından seçim yapıldı.
İlk Oscar Gecesi’nin iki sunucusu vardı; Douglas Fairbanks (12 Aralık 1939’da kalp krizine yenikdüştü) ve senarist / yönetmen William C. De Mille (8 Mart 1955’te hayatını kaybetti)

En unutulmaz Oscar konuşmaları

aygen | 22 February 2009 14:02

oscar ödül töreni
oscar ödül töreni

Bir oyuncu için ödül almak kadar mutluluk veren başka bir şey yoktur. Hele ki ödül altın bir Oscar heykelciğiyse bu mutluluk iki katına çıkar. Ödülü eline alan herkes teşekkür eder. Bazı oyuncular tek bir teşekkürü yeterli görür; Tanrıya, Akademiye, ailesine veya yönetmene teşekkür eder. Bazı oyuncularsa ellerinde listeyle çıkar filmin ışıkçısından, çocuklarının dadısına kadar akıllarına gelen herkese teşekkür eder. Oscar almak hiç kuşkusuz en unutulmaz anılarıdır.

Yılın en kötüleri seçiliyor: Altın Ahududu Ödülleri

queennothing | 24 January 2009 11:40

1980 yılından beri Oscar Ödül Töreni‘nden 1 gün önce gerçekleşen bir ödül töreni vardır: “Altın Ahududu Ödülleri“, yani “Golden Raspberry Awards“.

Jüri üyelerince Hollywood’un ‘en kötü’ filmleri, yönetmen ve oyuncularının seçildiği tören, bu yıl da 21 Şubat‘ta; Oscar Ödül Töreni’nden 1 gün önce gerçekleşecek.

“Meet the Spartans”, “Disaster Movie”, “The Hottie and the Nottie”, “The Happening”, “Love Guru”, “88 Minutes” gibi filmlerin aday gösterildiği ödül töreni, 10 farklı kategoriden oluşuyor.

81. Akademi Ödülleri adayları açıklandı

annie | 23 January 2009 13:58

Beklenen gün geldi çattı, Oscar adayları bugün Amerika’da sabahın körüne denk gelen bir saatte açıklandı. Toplamda 13 adaylıkla The Curious Case of Benjamin Button en çok aday gösterilen film oldu. Altın Küre‘de En İyi Komedi/Müzikal Film ödülünü alan Vicky Cristina Barcelona‘nın tek adaylıkla yetinmesi ve The Dark Knight‘ın Heath Ledger’in En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dışında sadece teknik dallarda aday gösterilmesi açıkçası beni şaşırttı.

22 Şubat’ta verilecek ödülleri (enteresan bir seçim ama) Hugh Jackman sunacak. Bu sene ödüllerde bir değişikliğe gidilerek, düşen reytingleri de kurtarmak amacıyla, ödül verecek ünlüler sürpriz olarak saklanıyor.

Üç Maymun Oscar’a aday

JaAaa | 25 September 2008 12:31

61. Cannes Film Festivali’nde 3 Maymun ile en iyi yönetmen ödülünü alarak ‘yalnız ve güzel ülkesini’ grurlandıran Nuri Bilge Ceylan, aynı film ile şimdi de 81. Akademi Ödülleri’nde Türkiye’yi temsil edecek.Film hakkında bilgiye buradan ve şuradan ulaşabilirsiniz.KaynakFilmin başrollerini Yavuz Bingöl ve Hatice Aslan paylaşıyorlar.