bildirgec.org

michael shannon hakkında tüm yazılar

The Greatest (2009)

queennothing | 04 September 2011 12:06

Amerikan yönetmen/ senarist Shana Feste‘nin çektiği ilk sinema filmi “The Greatest“, 2009 senesinin son aylarında gösterime girdi. Senaryosu yine Feste tarafından yazılan film, Sundance Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne aday gösterildi. Filmde Thelma&Louise ile tanıdığımız Oscar Ödüllü Amerikan aktris Susan Sarandon, Oscar adaylığı bulunan İngiliz aktris Carey Mulligan, Aaron Johnson, iki defa Altın Küre adayı olan aktör Pierce Brosnan, Michael Shannon, Cara Seymour, Jennifer Ehle, Zoe Kravitz gibi isimler rol alıyor.

Pearl Harbor (2001)

queennothing | 24 May 2011 10:16

Transformers serisi ile bilim-kurgu hayranlarının gönüllerine taht kuran Amerikan yönetmen Michael Bay‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Pearl Harbor“, 2001 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Randall Wallace tarafından yazılan filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktör Ben Affleck, İngiliz aktris Kate Beckinsale, Amerikan aktör Josh Hartnett, Oscar Ödüllü aktör Jon Voight, usta aktör Alec Baldwin, Cuba Gooding Jr., Ewen Bremner, Michael Shannon, Greg Zola, aktris Jennifer Garner, Catherine Kellner, Jaime King, William Lee Scott ve Tom Sizemore gibi isimler rol alıyor. En İyi Görsel Efekt, En İyi Müzik ve En İyi Ses dallarında Oscar’a aday gösterilen “Pearl Harbor”, En İyi Ses Düzenleme Oscarı’nı kazandı. İki sıkı dostun görevleri gereği ayrı düşmesinin getirdiği felaketten sonra bir kadın yüzünden karşı karşıya gelmesi ve değişen hayatları anlatan yapım, 140 Milyon Dolar ile çekildi.

“Superman”e düşman bulundu!

queennothing | 12 April 2011 10:27

Henry Cavill, Kevin Costner, Diane Lane ve Amy Adams‘ın yeni Superman filminde rol alacağını evvelden duyurmuştuk. 2012’de vizyona girmesi beklenen “Superman: Man of Steel“in kadrosuna bugün yepyeni bir isim eklendi.

Warner Brothers tarafından açıklanan habere göre Superman’in başdüşmanlarından biri olan ‘General Zod’ rolü, “Revolutionary Road” filmi ile ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ Oscar’ına aday gösterilen Michael Shannon‘a verildi. 1974, Amerika doğumlu Shannon, bakalım yeni Superman’imizi ne kadar zora sokacak…

The Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans (2009)

queennothing | 27 January 2010 14:04

Abel Ferrara‘nın yönetmenliğini yaptığı 1992 çıkışlı “Bad Lieutenant” adlı yapımdan uyarlanan 2009 çıkışlı sinema filmi “The Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans“, Alman asıllı sinemacı Werner Herzog tarafından çekildi. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Nicolas Cage‘in başrolünde yer aldığı filmde aktris Eva Mendes, Brad Dourif, Val Kilmer, Shawn Hatosy, Michael Shannon, Jennifer Coolidge ve Fairuza Balk yer almakta.
Terence McDonagh, New Orleans’ta görev yapan bir polis memurudur. Kimliğini, silahını, kısacası görevini bencilce kullanan Terence, tam anlamıyla bir ‘kötü örnek’, kokain bağımlısı ibretlik bir kişiliktir. Genç ve güzel bir hayat kadını olan Frankie Donnenfeld ile sevgiyle örülü bir ilişki içerisinde olan Terence, boş zamanlarında sivil olarak barların önünde bekleyip, kokain taşıyan çiftleri çevirerek kendisi için kokain temin ettikten sonra kadınları taciz etmektedir.

World Trade Center (2006)

queennothing | 26 December 2009 11:42

Üç Oscarlı Amerikan yönetmen Oliver Stone‘nin yönetmenliğini üstlendiği 2006 çıkışlı sinema filmi “World Trade Center“, gerçek bir olaya dayanmaktadır. Oscar Ödüllü aktör Nicolas Cage‘nin başrolünde yer aldığı filmde Amerikan aktris Maria Bello, Amerikan aktör Michael Peña, Jay Hernandez, Maggie Gyllenhaal, Nicky Katt, Viola Davis, Donna Murphy, Michael Shannon ve Stephen Dorff rol almakta.

Hepimizin bildiği gibi 11 Eylül 2001 tarihinde Amerika’da bulunan Dünya Ticaret Merkezi’ne (İkiz Kuleler) uçaklı bir saldırı düzenlenmişti. Sabah saatlerinde gerçekleşen Kuzey Kule saldırısının ardından 20 dakika geçmemişti ki, Kuzey Kule’ye bir saldırı düzenlendi. Bu olay sonucunda 2603 kişi hayatını kaybetti, 24 kişi kayıp ilan edildi. Her sene 11 Eylül gününde Amerikan Halkı ile birlikte tüm dünya insanları, bu olayı hüzünle anmaktadır.

Çizgi roman uyarlaması ”Jonah Hex” afişi göründü!

gorcun | 28 July 2009 11:03

Jonah Hex Poster
Jonah Hex Poster

Son dönemin parlayan Hollywood yıldızı Megan Fox’un başrolde olduğu Western türündeki film ”Jonah Hex”in afişi görücüye çıkarıldı. Aktrisin en son filmi ”Transformers : Revenge of the Fallen”dan sonra başrol oynadığı gerilim filmi ”Jennifer’s Body” 18 Eylül’de seyirciyle buluşacak. 2010 Haziran ayında vizyona girmesi planlanan son filmi ”Jonah Hex”in yönetmeni; ”Horton”, ”Toy Story” (Oyuncak Hikayesi) , ”Monsters Inc” (Sevimli Canavarlar) , ”Finding Nemo” (Kayıp Balık Nemo) gibi animasyonların yapımında görev almış olan Jimmy Hayward. Filmin diğer göze çarpan oyuncuları arasında Josh Brolin, John Malkovich, Michael Shannon, Michael Fassbender ve Will Arnett gibi isimler var. Megan Fox’un Leila rolünde olduğu filmde Jonah Hex rolündeyse Josh Brolin oynuyor. DC çizgi roman karakteri olan Jonah Hex, ilk olarak 1972 yılında All-Star Western çizgi romanında ortaya çıkmış, vahşi batı karakteri olarak biliniyor. 1977 yılında kendi serisini oluşturan çizgi roman 92 bölüm sürmüş. 19. yüzyılın sonlarında geçen filmde ödül avcısı olan Jonah Hex, Voodoo büyücüsü olan Quentin Turnbull’un izini sürüyor. Turnbull’un amacıysa Güney müteffiklerini ölümsüzler ordusuyla birlikte serbest bırakmak. Western’in yanı sıra aksiyon, gerilim ve dram gibi bir çok türe göz kırpan film oldukça merak uyandırıyor. Bu karakter üzerine uyarlanan film bakalım çizgi roman meraklılarını tatmin edecek mi?

BÖCEK / HANGİSİ DAHA BULAŞICI, AŞK MI, PARANOYA MI?

sahaf1976 | 06 April 2009 09:56

‘Bizim üzerimizde deney yapıyorlardı. Bir sürü kişi hastalandı. Kusma, baygınlık, ishal, migren…tuhaf tuhaf şeyler düşünmeye başlamıştım. Kendimi çok kötü hissediyordum. Hastalandım. Bir hastahaneye yatırdılar. Testlere başladılar. Hayal edemeyeceğin kadar çok doktor vardı. Sürekli gelip gidip sorular soruyorlardı. Uzun süre orada kaldım, çıkmama izin vermediler. Çünkü o allahın belası doktorlar üstümde bir şeyler deniyorlardı. Sonunda kaçtım.’

Bu cümlelerilk önce Tracy Letts tarafından kaleme alınan tiyatro oyunu “BUG” ile düştü sanat tüketicilerinin kulağına. Füsun Günersel tarafından dilimize kazandırılıp, 2006 – 2007 tiyatro sezonunda, Murat Daltaban‘ın rejisiyle DOT‘ ta da sahnelenen oyun 2007 yılında William Friedkin tarafından beyaz perdeye aktarıldı. Filmin baş rollerindeki Ashley Judd (Agnes) ve Michael Shannon (Peter) ‘a yan rollerde, Lynn Collins, Brian F. O’Byrne, Harry Connick Jr. eşlik ediyor.

Filmin tiyatro oyunu olan ve 20 Eylül 1996’da Wilson Milam rejisiyle Londra ‘daki Gate Theatre‘de prömiyeri yapılan orjinalinde de Peter karakterini canlandıran Michael Shannon’a Agnes rolünde Shannon Cochran eşlik etmiş.
Film Orijinal metne sadık kalınarak kurgulandığı için hemen hemen tamamen küçük bir motel odasında geçiyor, yönetmenin tiyatro ve sinema sanatında çokça kullanılan sıkıştırılmış mekan’dan ve bu mekanın getirdiği klostorofobik duygudan ziyadesiyle faydalanmış olması filmin artılarından sadece biri.

Öykü bir barda garson olarak çalışan Agnes’e (Ashley Judd) lezbiyen arkadaşı R.C.’ nin Peter’ı tanıştırmasıyla başlar.
Agnes altı yaşındaki oğlunu bir market alış verişi sırasında kaybetmiş ve bir daha bulamamış acılı bir anne olmanın yanısıra, karanlık işlerde kariyer yapan eski mahkum Jerry Goss’un da ayrıldığı eşidir. Büyük şehrin çiğneyip çiğneyip kent merkezinden uzağa tükürdüğü bu kadın karakterle Ashley Judd unutulmaz bir performans çıkartıyor.

Revolutionary Road

queennothing | 24 February 2009 17:36

1997 yapımı “Titanic” filminden sonra ilk kez biraraya gelen Kate Winslet ve Leonardo Di Caprio, 2008’in en çok konuşulan filmlerinden biri olan “Revolutionary Road” ile oldukça iddialı görünüyor.

Frank ve April, Amerika‘da yaşayan iki çocuklu bir çifttir. Yaşadığı basmakalıp hayatı değiştirmeye; belirlenen tüm kalıp ve alışkanlıkları yıkarak, hayallerinin peşinden gitmek isteyen April, Paris‘e taşınmak ister.

Vanilla Sky

fckmeimfamous | 20 June 2008 15:59

Alejandro Amenabar‘ın (Mar Adentro, The Others) “Abre Los Ojos” isimli İspanyol yapımı filminden Hollywood’da Cameron Crowe (Almost Famous, Jerry Maguire) tarafından yeniden çekilen Vanilla Sky, orijinalini geçemese de kötü bir film değil.

Kadrosunda Tom Cruise, Penelope Cruz (Abre Los Ojos’da da oynamıştı), Cameron Diaz, Jason Lee ve Tilda Swinton‘ı barındıran film, başarılı bir yayıncı olan David Aames‘in (Tom Cruise) psikopat sevgilisi Julie Gianni (Cameron Diaz) yüzünden geçirdiği kazanın sonrasında, hem Sofia Serrano‘ya (Penelope Cruz) olan aşkını, hem de hayat hakkında öğrendiği deneyimleri anlatıyor.