bildirgec.org

2.0 hakkında tüm yazılar

Tarayıcı “barışında” ilk adım Google’dan: Google Chrome Frame

AcharadSami | 01 October 2009 12:42

Tarayıcı Barışı
Tarayıcı Barışı

Bildiğiniz gibi 2003 yılında Netscape’in çekilmesi sonucu Microsoft, Internet Explorer’ın %93’lük rekor kullanım oranıyla tekel haline gelmişti. ancak bunu sağlarken o dönem içerisinde Internet Explorer 6’ya ürünü çıkardığı 2001 yılından bu yana tek bir çivi bile çakmaması yüzünden, öncülüğünü Mozilla’nın Firebird’ın (sonradan Firefox oldu) üstlendiği, sonrasında Opera Software’in geliştirilmiş Presto Layout Engine ve son olarak Google’ın, GNU Webkit temelli Chrome isimli tarayıcısını koymasıyla patlak veren, yeni standartlara uyumlu web tarayıcısı savaşı yeniden patlak vermişti.

Bu sefer savaşta saf kaybeden kısım Internet Explorer idi. Çünkü her ne kadar eklenti yapısı sistem bazlı da olsa ve XUL’in yetmediği yerlerde ActiveX hala çatır çatır işini yapsa da yeni getirilen CSS2, CSS3, HTML 5 gibi yeni standardlara uyum sağlayamıyordu.

Web Tasarımcılarının bir kısmı da, sonuçta IT sektöründe çalıştığını unutup, “Müzisyen mantığı ile” iş yaptığından, mootools, Jquery gibi kütüphaneler de “kendilerini kalıplara soktuğu için” pek kullanmak istemiyorlardı. Sonuçta herkes kendi bilgisini konuşturmak isteyince, standartlar arası yaşanan uyumsuzluk, özellikle çıkan tasarımların görüntülenmesinde ve yeniden konfigüre edilmesinde büyük külfetler çıkarıyordu. Ayrıca Internet Explorer’da eklentilerin özellikle “Araç çubuğu – toolbar” biçiminde sunulanların çoğununda Internet üzerinde reklamcılık ve istatistik tutan firmalara ait ürünler performansa olumsuz etkileri ve dışarı bilgi sızdırması da, tarayıcının kötü ünlenmesine sebebiyet vermişti.

joey roth’un seramik hoparlörleri

schizophrenia13 | 15 August 2009 08:03

@joey roth
@joey roth

joey roth’un mantar, akçaağaç ve seramik kullanarak yaptığı hoparlörleri ses için sıcak, detaylı ve temiz bir yeniden yaratım peşinde. t sınıfı bir yükseltici ve 4″ boyutlu sürücüler kullanan hoparlör, ön sipariş yoluyla satışa sunulmuş. fiyatının 400$ civarında olduğu söyleniyor. 89 dB hassasiyete sahip hoparlörlerin her bir uydusu 10w çıkış verebiliyor. 65 Hz – 17 kHz frekans aralığına sahip.

Airplane USB Hub

goddrawme | 03 August 2009 10:29

Yaz günleri için birebir ürün. Hem 4 adet USB girişibulunuyor hem de güçlü pervanesiyle serinletiyor. Uçağın kuyruk tarafında bulunan mavi LED aydınlatma ile de hoş bir görünüm sağlıyor. Çok mühim bir şey gibi bilgisayara takarken 5 saniye boyunca uçak sesi çıkartıyor.

Masanızın üstünde aradığınızdan fazlası: USB Gadget Mania

geceyazankedi | 14 July 2009 17:08

Usb arabirimi şimdiden bir efsane. Onunla çalışmayan, onu temel almayan arabirimler yok olurken o en tepelere çıktı. Üstelik bir kaç rakibine oranla hızı düşük olsa dahi. Ancak 5volt mucizesinin yapamadığı şey yok gibi.

İşte onlardan birisi daha ancak bu gerçekten abartmış zaten ismiyle de bunu belli etmekten kaçınmamış. USB Desktop Gadget Mania isimli bu aletin yapamadığı şey yok gibi sıralarsak

1) USB kupa ısıtıcı
2) Esnek USB masa lambası
3) USB vakum temizleyici
4) USB port
5) Kalemlik (merkezde ki parça)

SocialMediaV.com İle Markaları Takip Edin

deep thought | 08 July 2009 13:04

SocialMediaV.com, kurumsal ve bireysel markaların ve dijital PR ajanslarının sosyal medyada nerelerde yer aldıklarını indexleyebildikleri ilk ve tek platformdur. Bu platform sayesinde kurumsal markanız ya da şahsınız adına sosyal medyada yer aldığınız bütün projelerinizi paylaşabilirsiniz. Arama motoru modülü ile diğer firmaların sosyal medyanın twitter, facebook, myspace, friendfeed gibi popüler platformlarında nasıl yer aldığını takip edebilir, bu çalışmalar hakkında istatistiksel verileri görebilirsiniz.

Google Chrome 2.0 Beta

wrz | 12 January 2009 23:38

Google Chrome ekibi şu sıralar 2.0 sürümü üzerinde yoğunlaşmış durumda.Bloglarında duyurdukları üzere (link) bir çok yenilik bizleri beklemekte.İsterseniz many new things başlığından ingilizce olarak,isterseniz de burada Türkçe olarak bilgilendirme yazısını okuyabilirsiniz.

creative n400

schizophrenia13 | 28 November 2008 09:34

creative sp-n400
creative sp-n400

creative japonya ofisi tarafından duyurusu yapılan sp-n400, usb yoluyla bağlanan ve beslenen taşınabilir bir hoparlör. x-fi adı verilen bir ses teknolojisine sahip ürün yanında taşıma çantasıyla birlikte geliyor, kanal başına 1w güçle 70Hz – 20kHz frekans aralığında çalışan ürünün ağırlığı 558gr, boyutları ise:
(D×W×H) (D × W × H) 47×75×180mm(各ユニット) 47 × 75 × 180mm .

marantz m-cr502

schizophrenia13 | 01 November 2008 11:21

marantz m-cr502
marantz m-cr502

küçük stereo çalıcılar arasına yeni ürünü m-cr502‘yi ekleyen marantz, yerden tasarruf ederken her zaman olduğu gibi kalitesini fiyatlandırmakta sıkıntı duymamış. 450 euro fiyatla temin edilebilecek m-cr502 üzerindeki cd çalıcıya rağmen ampli olarak tasarlanmış.

marantz ls702
marantz ls702

ürünü ls702 hoparlörler ile eşleştirmek mümkün.

Bildirgeç’te bir yenilik daha

JaAaa | 28 September 2008 17:16

Sabah hesabıma bakarken bir yenilikle karşılaştım:yazı performansı.Gayet hoş olmuş,ama tutulan yazının hangisi olduğunu öğrenmek için sayıya link verilse daha da iyi olur.Teşekkürler pilli ekibi.Bildirgeç’te ki diğer yenilikleri öğrenmek için sizi buraya ve şuraya alalım.
Edit:ayrıca kazanç sayfasımızda yenilenmiş,seklemli hala getirilmiş

Bildirgeçte yenilikler silsilesi

pisho | 12 September 2008 08:06

Evet daha önce Bildirgeç yeni sürümde hangi yeniliklerin olmasını isterdiniz? (soru) adlı soru konusunda epey de bir katılımla, bildirgeçte olmasını dilediğimiz özellikleri sıralamıştık. Şimdi ise bunların bir kısmının uygulandığını görmek gerçekten çok hoşuma gitti. Şimdilik gözüme çarpan 2 yeni özelliği sizlerle paylaşayım dedim..

  • Bunların ilki yapılan yorumları oylamak.

  • ikincisi de bildirgeç hesabımızdaki yollamış olduğumuz bildirilerin yayım durumu hakkında bilginin yer alması. Şöyleki; eğer bildiri kuyruktaysa bu size gösteriliyor, eğer o an yazmakta olduğunuz bir bildiri varsa ve ani elektrik kesintisine karşı içinizde bir korku varsa buna da önlem olarak taslak halini koruma altına almışlar, ta ki siz son halini verip bildiri yollayana kadar.

benim görebildiğim iki özellik şimdilik bunlar.. sizlerde gördüklerinizi yorumlarınızla paylaşabilir ve bu yeni özellikler hakkında fikirlerinizi belirtebilirsiniz.