bildirgec.org

pisho

11 yıl önce üye olmuş, 188 yazı yazmış. 9 yorum yazmış.

tivibu, 31 ağustos’a kadar 1 tl

pisho | 03 May 2010 11:31

tivibu kampanya
tivibu kampanya

Bildiğiniz üzere Tivibu‘nun ilk lansmanında Tivibu “Standart Plus” Üyelik paketi ücretleri 1 Mayıs’a kadar, kampanya gereği 1 tl olarak açıklanmıştı. Haliyle ben de, 1 Mayıs’ın ilk saatlerinde ttnet online işlemlerden Tivibu “Standart” Üyelik paketine geçiş yapmaya çalıştım. Ama sunucuya ulaşılamadığı için hiçbir işlem yapamadan sayfadan çıktım.

Hayatı eğlenceli kılan teoriler

pisho | 31 October 2009 13:33

eğlenceli teoriler
eğlenceli teoriler

Bu yazımda sizlere volkswagen‘in insiyatifinde oluşturulan çok güzel bir projeden bahsedeceğim. Volkswagen, 1 Ekim – 15 Aralık tarihleri arasında en eğlenceli teorinin 2.500 euro ödülle onurlandırılacağı bir yarışma düzenlemiş. Yarışmanın ana teması şu; kamu düzeni içersinde kullanıma sunulan ve halk tarafından pekte rağbet edilmeyen şeyleri eğlenceli teorilerle daha çekici hale getirmek ve onu işlevli hale sokmak. İşte bu yazıda bu minval üzere olan 3 adet projeyi sizlerle paylaşacağım.

1) Atari makinesi şeklindeki şişe bankası: İsveçteki bu şişe bankasının önünden günde binlerce kişi geçiyor ama hiç kimse –kendisine herhangi bir ücret verilmemesinden midir bilinmez– bu bankanın ana işlevi olan cam şişe toplamayı pekte umursamıyor. Tam bu noktada devreye teori ekibimiz giriyor ve insanlara bu görevlerini nasıl daha eğlenceli hale getirebiliriz diye bir proje geliştirip, onu da makinemize entegre ediyorlar. Sonuç tabiki de çok başarılı oluyor! Aşağıdan türkçe olarak izleyebilirsiniz.

Telekom 8 Mbps bağlantı hızını hizmete sundu

pisho | 06 April 2009 19:06

bu hızla uçarız biz
bu hızla uçarız biz

VDSL , ADSL2 çıktı çıkacak derken bugünlerde Telekom karşımıza çok sevindirici bir tarife ile çıkıverdi. Kısaca değinmek gerekirse şuana kadar ADSL kullanıcıları için maksimum internet hızı 4096 mbit idi, ancak bu yeni tarife ile bunu bir adım daha öteye götürüp bağlantı hızınızı 8192 mbit hızına çıkartabilirsiniz.

Resmi sayfasında yer alan ücretlendirme tablosunda da görebileceğimiz üzere fiyatı 99 TL olarak belirlenmiş. Hatırlayacağınız üzere en son %5’lik vergi indirimi sebebiyle bağlantı ücretlerinde kısmi bir düşüş yaşanmış, bu yeni tarifeye en yakın bağlantı hızının (4mbps) aylık ücreti 82 TL’ye çekilmişti. Yani 4 mbps ile 8 mbps arasında sadece 17 TL’lik bir fark var.

Bu bağlantı hızıyla 100 mb’lık bir dosyayı yaklaşık 2dk’da indirmek mümkün. Youtube ve benzeri video paylaşım sitelerinde yer alan HD kalitesindeki videoları ağız tadıyla izlemek nasip işi olmaktan çıkacak.

justin.tv ile bağlandığı canlı yayında intihar etti

pisho | 24 November 2008 16:06

Bir süre önce ingiltere premier ligi maçlarının, sitesinde canlı olarak yayınlanması dolayısıyla da epey bir başı ağrıyan justin.tv için yine yeni bir bela kapıyı çaldı. 19 yaşındaki Floridalı Abraham K. Biggs, ölmeden önce bodybuilding.com forumlarına bıraktığı notta kısaca hayatının son demlerindeki olayları ve başarısız intihar girişimlerini anlatıyor. Daha sonra niyetinin ciddi olduğunu belirtip bunu justin.tv de canlı olarak yayınlayacağını ilan ediyor. 185 kişinin canlı olarak izlediği bu anı, birçok kişi herhangi bir beklenti içersinde olmadan izlerken bazıları da olayı ciddiye alıp şerifi olaydan haberdar etmişler.. Şerifin girişimleriyle geçte olsa Biggs’in evine ulaşılıp kendisi hastaneye kaldırılmış. Ancak aşırı miktarda aldığı haplar, onun tekrar hayata dönmesine engel olmuş.

zamazing yarışması için oy kullanın

pisho | 18 November 2008 11:14

29 Ekim – 16 Kasım tarihleri arasında zamazing’e yollanan “Yeşil Teknoloji” konulu yarışma yazılarını 23 Kasım gecesine kadar oylayabilirsiniz.

  • oylama : tutulma derecesine göre

Yarışmamızın kazananlarını hep birlikte belirleyeceğiz. Sıralamayı “tutulma” oranına göre yapacağız. Ancak adaletli bir uygulama olması için, zamazing.org‘da bugüne kadar en az 3 yazısı yayınlanmış olan kullanıcıların oyları geçerli sayılacak.

iPhone ile Dünyayı kurtarmanın 7 yolu

pisho | 17 November 2008 10:23

Google Earth - iPhone birlikteliği
Google Earth – iPhone birlikteliği

Evet yanlış duymadınız… iPhone‘nunuz ile dünyayı kurtarabilirsiniz. Öncelikle iPhone menüden AppStore‘a giriş yapın, “Google Earth” diye aratın ve böyle bu uygulamayı ücretsiz bir şekilde iPhone’nunuza kurun. Her şey tamam olduğuna göre treehugger sitesinin rehberliğinde belirtilen şu dünyayı kurtarmanın 7 yolu neymiş bir bakalım…

Gelecek nesillerin doğaya karşı hoşgörülü ve onu umursar bir tavır takınmalarını istiyorsanız, onlar daha gençken onlara bu sevgiyi kazandırın. E tabi bu temiz kamp alanlarını da iPhone’umuzdan öğrenebiliriz.

Görünmez sokak lambaları

pisho | 12 November 2008 09:52

görünmez lamba
görünmez lamba

Bu yenilikçi ve çevre-dostu olan sokak lambalarının yaratıcısı Jongoh Lee. Ona, işlevine uygun olarak görünmez sokak lambası adını vermiş. Temel işlevi, diğer sokak lambaları gibi geceleyin ışığıyla -en çok ihtiyacımız olan şeyi- etrafımızı aydınlatması. İşte bunu yaparken de, gün içersindeki güneş ışınlarından faydalanıp, onları geceleyin ışık enerjisi için harcıyor. Bu ürünün belkide en güzel yanı -klasik sokak lambalarından farklı olarak- herhangi bir desteğe/direğe ihtiyacı olmaması. Çünkü esnek yapısıyla ağaca dolanmış halde, sanki ona ait bir yaprakmış gibi öylece ondan destek alıyor. Kullanım alanının genişliği ve çevrenin doğal görünümüne zarar vermeyişi onu adeta daha bir eşsiz kılıyor.