&nbsp Ülkemizde bir yıldan fazla engelli olan video sitesiyoutube girmek için yapabileceğimiz işlemleri burada topladım.Aslında burada anlatılan işlemlerin çoğu internette var ama ben hepsi bir başlık altında olsun düşüncesi ile bu bildiriyi hazırladım.Burada anlatacağım işlemler ile mahkeme kararı yok sayılabilir ama youtube’nin mahkeme kararı ile engellendiği gerçeğini yok edemez.

      Youtube giriş için kullanılan ilk yöntem genelde tünel siteleri oluyor ve onlarda reklam barındırdığı ve yavaş olduğu için pek verimli ve kullanışlı olmuyor.Yine de kullanmak isteyenlerburadaki adreslerden giriş yapabilir.

  Diğer bir yol ise host dosyalarını düzenleyerek youtube giriş yapmak.Host dosyasını düzenlemek için işletim sistemine göre aşağıdaki yolları izlemek gerekiyor.

   Windows 95/98/me: windows
   windows nt/2000/xp/2003/vista/7:WINDOWSsystem32driversetc
   Linux: /etc
   Mac OS 9 ve öncesi: System Folder: Preferences
   Mac OS X(*): /private/etc 
Yukarıdaki yolları izleyerek ulaştığımız host dosyasını metin düzenleyicisi ile açıyoruz veburadaki youtube ip adreslerini ekleyip kaydederek kapatıyoruz.

  Bilinen başka bir yöntem  opendns kullanarak youtube giriş yapma.
  Open dns size türk telekom tarafından otomatik olarak atanan dns sunucuları yerine
opendns’nin 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 adresli dns sunucularını atıyorsunuz.Opendns ile youtube kişisel bilgisayarınızda,sunucularda ve  routerda gerekli düzenlemeleri yaparak youtube girebilirsiniz.

Opendns kullanımı videolu anlatım.
Bilgisayarlarda opendns kullanımı,sunucularda opendns kullanımı,routerlerde opendns kullanımı.

Yukarıdaki işlemler gözünüze zor mu gözüktü.O zaman yukarıdaki işlemleri otomatik olarak yapan programları kullanacağız.

Youtube giriş için  önereceğim ilk programyoutube jacker adlı program.Aslında youtube jacker’e programda diyemeyiz basit bir yama bilgisayarımızda ki host dosyasını düzenlenmiş olan host dosyası ile değiştirerek engelleri aşmamıza yardımcı oluyor.

 -Youtube jacker 1:Bu programın kurulumunu indiriyoruz ve indirdiğimiz kurulum dosyasını çalıştırıyoruz.Kurulumu yaptıktan sonra internet tarayıcımızla youtube.com adresine giriş yapabiliyoruz.Unutmadanyoutube jacker 1 ile sadece youtube.com adresine giriş yapılabiliyor.

  -Youtube jacker 2:Bu versiyonda ilk versiyondan farklı olarak 64 bit desteği geliyor ve youtube’nin yanında megaupload,shoutcast,thepiratebay gibi sitelere de giriş yapılabiliyor.

 -Youtube Jacker 3:Bu versiyonda bir önceki versiyona göre tek değişiklik giriş yapılabilen site sayısında önemli sayılabilecek şekilde artış var.

 

İndirebileceğiniz adresler

-youtube jacker 1. versiyon:indir,alternatif-youtube jacker 2. versiyon:indir,alternatif -youtube jacker 3. versiyon:indir,alternatif

  Youtube giriş yapabileceğimiz diğer  yöntemimiz deMahkeme Kararı temizleyicisi (makat):

Mahkeme kararı temizleyicisi de youtube jacker ile aynı mantıkla çalışıyor.Makat youtube’nin yanındamegaupload,shoutcast,deezer,the pirate bay,… gibi engellenmiş sitelere giriş yapmamızı sağlıyor.Önemli bir özelliği  engellenmiş olan siteleri makat.org adresinden programın yapımcısına bildirebiliyoruz.

-Makatindir,alternatif,

   Üçünçü programımız hotspot shield:

   Hotspot Shield ip adresinizi abd’den almanızı sağlıyor ve bu sayede türkiyeden girişi engellenmiş olan sitelere abd üzerinden bağlanıyorsunuz.Bu sayede sadece abd’den erişilenhuluya giriş yapabiliyorsunuz.Bu program ayrıca sirketlerdeki firewall engellerini de aşmanıza yardım eder.(denendi)

  Hotspot Shield’in  kötü yönleri yavaş olması ve gezdiğiniz sayfanın üzerinde reklamlar göstermesi bu reklamlarıfirefox daadblock kullanarak,opera da ise entegre gelen reklam engelleme ile yok edebilirsiniz.

hotspotshield indir

Mac OSX kullanıcılarının için youtube giriş için yapması gerekenler:
  –terminali çalıştırın ve şu komutu yazın:sudo nano /etc/hosts
  -Root şifresini girdikten sonra çıkan tablonun en sonuna gidip
buradaki youtube ip adreslerini ekleyin, kaydedin ve kapatın.
  –sudo niload -v -m hosts . < /etc/hosts komutunu vererek host dosyasını güncelleyin.
lookupd -flushcache dns cachelerini güncelledikten sonra youtube giriş yapabiliriz.

 Hotspot Shield  mac osx 10.5 leopard ve 10.4 tiger ile uyumlu sürümleri de kullanılarak youtube girilebilmektedir.Hotspot Shield mac osx versiyonu indir. bulunmaktadır.

 

Pardus Kullanıcılarının youtube girmek için yapması gereken işlemler
Pardus 2008’de youtube giriş:
Alt+F2 tuşları ile komut satırı açılır
-komut satırına kdesu kwrite /etc/hosts yazılır
-Sonra host dosyasınaburadaki youtube ip adreslerini adresinde yer alan youtube adresleri kopyalanır ve kaydedilir

alternatif Yöntem:
  –Dosya yöneticisi-yetkili kullanıcı/etc/host kelime düzenleyicisi ile açılır ve gerekli
düzenlemeler yapılarak kaydedilir.

Pardus 2009’da youtube giriş yapmak için aşağıdaki adımları izliyoruz.

xdg-su -c konqueror ile yönetici olarak konqueror’u açıyoruz

-Konqueror’un adres çubuğuna /etc yazıyoruz.
-Gelen ekrandan host dosyasınaburadaki youtube ip adreslerini kopyalıyoruz-Kaydetikten sonra  çıkıyoruz  ve youtube keyfini tadıyoruz.
Opendns ile girmek isteyenler özgürlük için sitesinde yer alanbu sayfaya baksın.

 

ubuntu ile youtube giriş işlemler:
ALT+F2 tuşları ile komut satırını açıyoruz
-Komut satırı kısmına gksu gedit /etc/hosts yazıp çalıştırıyoruz.
-Sonra açılan host dosyasınaburadaki youtube ip adreslerini ekliyoruz.
-Ekleme işlemini yaptıktan sonra kaydedip çıkıyoruz.