Unreal Tournament
Unreal Tournament

5. Unreal Tournament1999 yılında hayatımıza giren ve yılın en iyi oyunu ödülünü alan unreal tournament tüm fps severler için quake 2 den sonra hediye niteliği taşıyordu. quake’in tahtına oturacağına kesin gözüyle bakılan oyun için aslında söylenebilecek çokta fazla birşey yok. oyunu oynarken dikkate çarpan en önemli özellik kontrollerin kolaylığı, oyun içerisine bilgisayar oyuncusu (bot) yükleyebilmeniz, karakterin hareketlerindeki esnek yapı ve en sevdiğin özelliklerden birisi olan rakibinizi öldürdükten sonra ona karşı el kol hareketi çekebiliyor olmanızdı. quake 2’nin yerine belki geçemedi ama kendine ait bir hayran kitlesi oluşturdu ve yoluna bugünde yeni versiyonları ile devam etmektedir.

Counter Strike
Counter Strike

4. Counter Strikehalf life’ın bir modu olan counter strike (cs) ilk çıktığında kendini herkese hayran bıraktı ve kim ne oynuyorsa bırakıp cs ye koştu. üzerine büyük turnuvalar düzenlendi, kavgalar çıktı, bilgisayar başından kalkmadan günlerce oynandı. sonrası tabiki de hüsrana doğru ilerlemeye başladı. 1.3 sürümünden sonra oyun içindeki oynanabilirlik üzerinde değişiklikler yapıldı. wall hack programları hızla çoğaldı ve her zaman ki gibi wallhack kullananlarda çoğalmaya başladı. kullanıcı kalitesi hızlı bir düşüş yaşadı oynayan insan sayısı azaldı.

Quake 2
Quake 2

3. Quake 2Yılların bir türlü eskitemediği, yenisi çıksada oyuncu kitlesinin bir türlü bırakamadığı ve id firmasının hayatımızda bizleri birer oyun bağımlısı haline getirmeye başladığı en önemli ürünü. quake 2 çıktığı andan itibaren doom, wolfenstein ve quake’tan sonra kullanıcıların isteklerini fazlasıyla karşıladı. kolay kontrolleri, hızlı ve hiç durmayan bir aksiyon, baş döndürücü silahlar. bunlar quake 2 için söylenebilecek ufak şeyler. asıl güzel tarası silahlarında saklı. ah railgun ah ne canlar aldın götürdün bu hayattan darken id firması 2 tane güzel yama tanıttı bizlere. yeni silahlar yeni haritalar yeni özellikler. double quake damage, takip edebilen ve normalin 2 katı şiddette zarar verebilen roketler, bir duvardan diğerine sıçramayı sağlayan aletler, quake speed vb… gibi fonksiyonlar. kısacası quake 2 yi anlatmakla bitiremiyeceğiz. bağımlısı olanlar zaten çok iyi biliyordur. bilmeyenler içinde geç kalınmış sayılmaz. oyunun grafikleri biraz eski kalmış olabilir ama aldığınız zevk kesinlike oynadığınıza değecektir.

Ultima Online
Ultima Online

2. Ultima Onlineultima online deyince türkiye’de akla gelen ilk şey nebula ve sanane inc. dir herhalde. oyun içerisinde 10 larca karakterden birine yada bir kaçına büründükten sonra kumpaslar, skill, item ve karma hırsı darken kendinizi günlerce makina başında buluyorsunuz. türkiye’de frp tarzının online olarak yaygınlaşmasında büyük etkisi olan oyun, sürekli kendini güncelleyerek halen pvp serverlarda yerini almakta ve 1000 lerce kullanıcısı bulunmaktadır. oyunu oynamak istiyorsanız değişmez yardımcı programlardan mahrum kalmayın. (uo loop, makroman vb…) aman dikkat makro yaparken makina başında olmayı ihmal etmeyin yoksa sizde benim gibi 900 saat jail yiyebilirsiniz.

Warcraft
Warcraft

1. Warcraft Serisi (wc 1-2-3 ve wow)bir oyun ne kadar yaratıcı olabilir? işte blizzard bunun yanıtını bizlere war craft 3 ile verdi. bizleri hero tabanlı strateji ye soktu. olur mu öyle diyenler oldu. bal gibide oldu. gözümüzü prens arthas ile açtık. baktık iyi yönde ilerliyoruz, kötüleri alt ediyoruz darken aman tanrım death knight. kılıcı al. babanı öldür ve undead tarafına geç. tamam anladık içinde kötülük var. aslında olay farklıymış o gencecik taze paladin de güç hırsı varmış. sonuç frozen throne gelsin arthas, death night lıktan wrath of the lich king liğe terfi etsin, birde ejderhası olsun. senaryolar bitti multiplayer lar sıkmaya başladı darken war craft 3’ün bir haritası olan dota (defense of the ancients) geldi hayatımızı. herkes bayıldı hastası oldu. yıllarca oynandı hala oynanıyor ve yenileri üretiliyor. artık war craft kullanıcısı sabırsızlanmaya başlamıştı yenisini ne zaman üretecekler acaba diye bekliyorlardı. blizzard bir açıklama yaptı wow’u duyurdu. 2 ek paketin ardından cataclysm’i duyuran firma artık wow dünyasını tamamen yıkarak son noktayı koymak istiyor. umarız yeni war craft serileride diğerleri gibi başarılı olur ve bizleri hala peşinden sürükler.