Güzel bir siteye rastladım. Nasıl rastladığım, ayrı bir yazı konusu. (Alexa ile buldum) http://jeffglover.com Yaratıcısının ismi Jeffrey Glover. Web sitenizin sıkıcı olup olmadığını anlamanın on yolunu anlatıyor. İsterseniz üşengeçlik deyin, ama benim de rahatsız olduğum ve mütemadiyen yazdığım konulara değinmiş. Aktarıyorum:

Eğer sizin web sitenizin bir özelliği burada listelenmişse hemen celallenmeyin. Web sitenizi canınızın istediği gibi yapmakta serbestsiniz. Adamın tekinin bu lame ve sıkıcı olmuş demesi hiç önemli değil.

İyi dizayn, SİZİN şahsi zevkiniz ve stilinizle alakalıdır, başkasınınkiyle değil. Ayrıca kurallar bozulmak için konulmuştur, bilirim ben de bir kaçtanesini bozdum. Her şey eğlence için.

10. Başlık imajınızın büyüklüğü 50K’dan fazla.
Herkesin T1 internet bağlantısı yok, resimlerinizi thumb nail haline getirin indirmek isteyip istemediğimize biz karar verelim. (Thumb nail, başparmak tırnağı demek. Resimlerin minik haline deniyor.)

9. Kendinizin 400K’lık bir resmini sayfaya koymutsunuz ama siz resmin alt 20k’sında gözüküyorsunuz.
Crop diye birşey duydunuz mu? (Crop terimi resmin bir kısmını seçip, gerisini atmak manasına geliyor.)

8. Ev hayvanlarınızın resimlerine artık dayanamıyoruz.

7. Arkaplanda midi müzik.Bakınız… İş yerinde patrondan gizli sörf yapmaya çalışırken, pliynk ploynk sesleriyle çalan “Stairway to heaven” yorumunu duyduğumuz anda, emin olun sayfanız tarih oluyor.

6. Çok kötü scan edilmiş resimler kullanıyorsunuz.Eski zamanlardan kalma 4-bit bir GIF, sanki beş yıl çölde bırakılmış gibi gözüküyor.

5. “Status Bar”da kayan yazılar.Evet ilk gördüğümüzde “cool” idi ama artık yetti. “Status Bar”ımızı geri istiyoruz! (Status Bar: Browser’ların en altında, bir link’in üzerine gittiğiniz zaman linkin adresini söyleyen çubuk.)

4. Sayfanızda inşaat işaretleri kullanıyorsunuz.Sanırım, artık hepimiz Web’deki bütün sayfaların sürekli inşa halinde olduğunu biliyoruz. Ayrıca, hazır değilse koymayın,.. allahallah.

3. Homepage’im dediğiniz şey aslında CV’niz. Umutsuz bir iş arama aygıtı olarak kullanılıyor.http://www.resume.com/sıkıcı.htm

2. “Blink”, “Maquee”Yanıp sönen yazılar, kayan yazılar, uçan kaçan yazılar,… Bkz. “Status Bar” : 5

1. Sayfanız listemizde

Bu listeye kendim de birşey ekliyeyim. Home page’iniz samimi gözüküyor ama umutsuzca birşey satmaya çalışıyor. Mesela Jeffrey’in kendi sitesi, bir CD’yi satmaya o kadar uğraşıyor ki anlatamam.

Jeffrey Glover’ın sitesinde aynı liste, başka dillerde de var. Düşünceli sörfçüler Jeffrey için tercüme edip vermişler. Ben de bu yazıyı bitirir bitirmez verdim. Yakında türkçesi de on-line olur herhalde.