Google ve beraber çalıştıkları bir kaç ortağı tarihe ışık tutuyor. Işık tutma deyimini özellikle kullandım, çünkü mecazi anlamının yanı sıra gerçekten de ışık tutuyorlar. Tarayıcılar (Scanner) vasıtası ile.

İki sene önce duyurulan bir blog yazısında Google, yazılı medyada yer alan haberleri, makaleleri vb bir çok bilgiyi dijital ortama geçirmek için bir çalışma başlattıklarından bahsetmişti. Bu çalışma ile ücretsiz içerik sunan bir çok içerik sağlağıyıcıların yanı sıra, abone olarak ya da ücret ödeyerek ulaşabileceğiniz makaleler ve yazılara da ulaşabileceğimizden bahsediliyordu. İki yıl içerisinde bir çok başka katılımcının katkılarıyla ve projenin genişlemesiyle proje oldukça büyümüş durumda.Bugün Google resmi blogundan yaptığı bir açıklama ile Google toplanan bu verilere artık online olarak da ulaşabilecğeimizin müjdesini verdi. Dünya üzerinde yayınlanan milyarlarca haber sayfasının barındırdığı yayınlamış tüm yazılara ulaşılabilmesine olanak sağlayan bir sistemi amaçlayan Google bu sayede okuyucuların en küçük haftalık yayından, ulusal çapta yayın yapan günlük yayınlara kadar bir çok mecrada aradıklarını bulabilmelerine olanak sağlamaya çalışacak.Şu aşamada sadece Amerika ve dolayısıyla İngilizce hizmet veren servis, eminim ki önümüzdeki yıllarda Türkçe için de hizmet vermeye başlayacaktır. Umarım yerli yayıncılarımız bu fırsatı değerlendirir ve bizler de filmlerde görmeye alışık olduğumuz sahneleri (hani dedektif, gazeteci ya da herhangi bir araştırmacı bir olayı araştırırken geçmişe yönelik aramaları için filmi çekilmiş gazeteleri tarar ya, bu sahnelerden bahsediyorum) evimizde, işyerimizde rahat koltuklarımızdan yaşayabiliriz.Bu geniş arşivde arama yapabilmenin yanı sıra, baskıdaki orijinal halleriyle fotoğraflara, başlıklara, makalelere ve hatta reklamlara bile göz atabilirsiniz.Bu tarihi hazineye Google Haber Arşivi bölümünden ya da Google Haberler bölümünde bir arama sonrası zaman çizelgesi fonksiyonunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Resmi yazıda da bildirildiği gibi, yapacağınız her arama için bir gazete sayfası eşleşmeyebilir. Zaman içerisinde sistemdeki veri miktarı artıkça bunun da üstesinden gelinecektir elbet.

Yukarda görmüş olduğunuz ekran görüntüsü 27 Temmuz 1969 tarihli Rome News-Tribune gazetesine ait. Ay görevinden dönen astronotların beraberlerinde uzaydan tehlikeli bakteriler getirmiş olabilirler endişesi ile karantinada tutulmaları ile ilgili bir haber. Burada da Kennedy suikastı ile ilgili bir habere ulaşabilirsiniz. Çok bilindik olaylar ve spesifik kelimeler yardımı ile bunlar gibi bir çok gazetelere ulaşabilirsiniz.