3 Mayıs 1930, San Fransisco doğumlu, western filmlerinin tartışılmaz en büyük ikonu olan Clint Eastwood, ‘işçi’ bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. 2. Dünya Savaşı için küçük, Kore Savaşı (iç savaş) için yeterli pşgunlukta görülen Eastwood, okyanusa iniş yapmak zorunda kalan bir uçaktan atlayıp 5 km boyunca yüzüp karaya çıkınca, savaşın içinde sadece ‘yüzme hocası’ olarak görev aldı.Çevresinden gelen tavsiyeler üzerine oyunculuğa sıcak bakan Eastwood, çıkık ademelmasını beğenmeyen cast ajanslarına (oyuncu seçme ajansları) karşın, belirgin elmacık kemikleri, uzun boyu ve renkli gözleri, Universal Stüdyolarınca bir ‘ayrıcalık’ olarak görüldü ve deneyimsiz oyuncu adayına “Revenge of the Creature” adlı 1955 yapımı korku filminde küçük bir rol verdiler. Aynı yıl içinde “Allen in Movieland“, “Lady Godiva of Coventry“, “Francis In The Navy” ve Jack Arnold‘un yönetmenliğini üstlendiği “Tarantula” adlı yapımda rol aldı. 1956 yılında “Never Say Goodbye” ve “Highway Patrol” adlı aksiyon dizisinin 1. sezon, 27. bölümünde ‘Joe Keeley‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl içinde “Star in the Dust“, “Away All Boats” ve “The First Traveling Saleslady” adlı komedi / western yapımında rol alırken, 18 sezonu tamamlayan “Death Valley Days“in 5. sezon, 7. bölümünde ‘John Lucas’ karakterini canlandırdı.1957 yılında “West Point” dizisinin 1. sezon, 22. bölümünde yer alırken, “Escapade in Japan” adlı filmde de rol aldı.Dizilerde konuk oyunculuk yapmaya devam eden Eastwood, 1958 yılında 3 sezonluk savaş dizisi “Navy Log“un 3. sezon, 17. bölümünde ‘Burns‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl içinde Amerikalı yönetmen William A. Wellman‘ın son filmi “Lafayette Escadrille“de ‘George Moseley‘ karakterini canlandırdı ve ardından “Ambush at Cimarron Pass“daki ‘Keith Williams‘ karakteri geldi.1959 yılında Emmy Ödüllü western dizisi “Maverick“in 2. sezon, 19. bölümünde ‘Red Hardigan‘ karakterini canlandırdı.

1959 yılından 1965’e kadar “Rawhide” adlı dizinin tam 8 sezonunda (217 bölüm) ‘Rowdy Yates‘ karakteriyle western tarzı yapımlara yeni bir yüz ekleyen Eastwood, bu sıralarda adı hala, bir çok farklı kaynak tarafından hazırlanan ‘en iyi filmler listesi’nde üst sıralarda yer alan “Per qualche dollaro in più” (For a Few Dollars More) ve hemen ardından, 1966 yılında “Il Buono, il Brutto, il Cattivo” (The Good, the Bad and the Ugly) geldi. Gelmiş geçmiş en başarılı western yapımları arasında baş sıralarda yer alan “The Good, the Bad and the Ugly“, İtalyan yönetmen Sergio Leone‘nin eseriydi. Eastwood, film hakkında şunları söylüyor;”İngilizce bilmeyen, İtalyan bir yönetmenle çalışmaya başlamak gerçekten çılgınlıktı. 10 hafta süren çekim sürecinde Leone ile hala iletişim kuramamıştık ve o, bu uyuşmazlığımızın benim performasıma iyi bir şekilde yansıdığını düşünüyordu.
1967 yılına gelindiğinde beş yönetmenin ortak yapımı olan “Le streghe” komedisi ve ardından “El Magnifico Extranjero” adlı western yapımında rol aldı.1968 yılında Brooklyn doğumlu yönetmen Ted Post‘un yönettiği “Hang ‘Em High“da ‘Marshal Jed Cooper‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl içinde Herman Miller‘ın hikayesinden uyarlanan Don Siegel‘in yönettiği “Coogan’s Bluff“da ve “Where Eagles Dare” filminde başrol oynadı.Film posterlerini süsleyen fotoğraflarıyla Eastwood, Hollywood‘un en tututaln kovboyuydu ve onlarca film teklifi arasında seçim yapma lüksüne sahip olmuştu.
1969 yılında Oscar Ödüllü oyuncu Lee Marvin ile başrollerini paylaştığı “Paint Your Wagon“, Oscar adayı oldu.Oyunculuktan ziyade, yönetmenliğe de merak salan Eastwood, performans sergilediği yapımların mutfağına da el atmaktan çekinmiyordu ve “Two Mules for Sister Sara” ve “Kelly’s Heroes“da rol aldıktan sonra, 1971 yılında başrolünde yer aldığı “The Beguiled“in “The Beguiled: The Storyteller” adlı kısa metraj filmini çekerek ilk yönetmenlik deneyimini de resmen kazanmış oldu.

Aynı yıl içinde Jo Heims‘in hikayesinden uyarlanan “Play Misty for Me“nin hem yönetmeni, hem başrol oyuncusu oldu. Yılın devam eden günlerinde, Eastwood’un oyunculuk kariyerinde bir başka dönemi başlatan, bir başka film daha gelecekti; “Dirty Harry“. Bu başarının ardından John Sturges‘in ynetmenliğini üstlendiği “Joe Kidd“de Oscar Ödüllü Robert DuVall ile rol aldı.1973 yılına gelindiğinde Eastwood‘un yönetmenlik kariyeri şekillenmeye başlıyordu ve hem yönetmenliğini üstlendiği, hem de başrolünde yer aldığı “High Plains Drifter” vizyona girdi. Ardından “Brezzy” (Eastwood yönetti) ve “Dirt Harry“nin devam filmi olan “Magnum Force” geldi.1974’te Michael Cimino‘nun ilk yönetmenlik deneyimi “Thunderbolt and Lightfoot” ve bir sene sonra, Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı “The Eiger Sanction” geldi.1976’da yönetmenliğini yaptığı ve başrolünde yer aldığı “The Outlaw Josey Wales“, Oscar adayı oldu. Aynı yıl içinde “Dirty Harry“nin 3. devam filmi “The Enforcer“, Amerikalı yönetmen James Fargo‘nun ilk yönetmenlik denemesi oldu. 1977 yılında ‘Ben Shockley‘ karakterini canlandırdığı ve yine yönetmenliğini üstlendiği “The Gauntlet” geldi.1978’de yine James Fargo‘nun yönetmenliğiyle “Every Which Way But Loose” ve 1979’da Don Siegel‘in “Escape from Alcatraz“da başrol oynadı.Durmadan oyunculuğunu geliştiren ve yeni proje teklifleri alan Eastwood, 1980 yılında “Bronco Billy“nin hem yönetmen koltuğunda, hem de başrolünde yer aldı. Aynı yıl içinde “Any Which Way You Can” aksiyon / komedisi de Eastwood‘un filmografisindeki yerini aldı.Yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği “Firefox“, “Honkytonk Man” ve “Dirty Harry“nin 4. devam filmi olan “Sudden Impact” birbirini izledi. 1984 yılında Richard Tuggle‘nin ilk yönetmenlik denemesi “Tightrope” geldi. Aynı yıl içinde “City Heat” adlı yapımda Burt Reynolds‘la başrolü paylaştı.1985 yılına gelindiğinde “Amazing Stories” adlı dizinin 1. sezon, 12. bölümünde yönetmenlik yaptı. Yılın devam eden günlerinde yönetmenliğini de başrolünü üstlendiği “Pale Rider” ve 1986’da “Heartbreak Ridge” geldi.1988 yılında yönetmenliğini yaptığı “Bird” Oscar aldı ve “Dirty Harry“nin 5. devam filmi “The Dead Pool” geldi. 1 yıl sonra “Pink Cadillac“ta ‘Tommy Nowak‘ karakterine can verdi.1990 yılında Peter Viertel‘in romanından uyarlanan “White Hunter Black Heart“ın hem ‘John Wilson‘ karakteriyle başrolünü, hem de yönetmenliğini üstlendi. Aynı yıl içinde Charlie Sheen‘le başrolünü paylaştığı “The Rookie“nin yönetmenliğini yaptı.Ve sene 1992 olduğunda, üzerinden yıllar geçmesine rağmen ‘efsane’ sıfatını koruyan, ikisi Eastwood‘a ait olmak üzere, 4 Oscar Ödülü kazanan western filmi “Unforgiven” vizyona girdi. Yönetmenliğini yaptığı filmin başrolünü de üstlenen Eastwood, filmde Gene Hackman, Morgan Freeman ve Richard Harris‘e rol verdi.1993’te gerilim filmi “In the Line of Fire“da John Malkovich‘le birlikte rol aldı. Aynı yıl içinde Kevin Costner‘la “A Perfect World“de başrol oynadı.

Sinemadaki başarısına ters orantıda giden özel yaşamında, Kylie ve Alison Eastwood‘un annesi Maggie Johnson‘la yollarını ayırma kararı alan Eastwood, sinema kariyerindeki başarısını katlamaya devam etti.1995 yılında “The Bridges of Madison County“nin yönetmenliğini yapan Eastwood, Meryl Streep ile başrolde yer aldı. Film, o yıl Oscar’a aday oldu.1997 yılında “Absolute Power“ın yönetmenliğini yapan Eastwood, filmde Gene Hackman ve Ed Harris‘le birlikte rol aldı. Aynı yıl kızı Alison Eastwood‘un da rol aldığı “Midnight in the Garden of Good and Evil“in yönetmenliğini üstlendi.1999 yılında yönetmenliğini üstlendiği “True Crime” ve 2000 yılında yine yönetmenliği kendisine ait olan; Donald Sutherland, Tommy Lee Jones ve James Garner‘la birlikte “Space Cowboys” adlı Oscar adayı macera filminde rol aldı.2002 yılında Michael Connelly‘nin romanından uyarlanan “Blood Work“ün yönetmenliğini üstlenen Eastwood, canlandırdığı ‘Terry McCaleb‘ karakteriyle de başrolde yer aldı.2003 yılında Sean Penn, Kevin Bacon, Tim Robbins‘in rol aldığı 2 Oscar Ödülü kazanan “Mystic River“ın yönetmenliğini üstlendi. Aynı yıl içinde “The Blues” dizisinin 1. sezon, 7. bölümünde yönetmenlik yaptı.

Yıl 2004 olduğunda Eastwood‘un “Bu esasında bir spor filmi değil; hiç sahip olamadığı kızına kavuşan bir baba ve özlemini çektiği babaya kavuşan bir kızın öyküsü” diye tanımladığı, 4 Oscar Ödüllü “Million Dollar Baby” geldi. Yönetmenliğini üstlendiği filmde Morgan Freeman ve Hilary Swank da yer aldı. 2006 yılında “Flags of Our Fathers” ve Oscar Ödüllü “Letters from Iwo Jima“nın yönetmenliğini üstlenen Eastwood, 2008 yılında kesin bir karar verdiğini açıkladı; “Gran Torino“dan sonra bir daha oyunculuk yapmayacaktı.2008 yılında Angelina Jolie‘nin başrolünde yer aldığı, 3 dalda Oscar adayı olan “Changeling“in yönetmenliğini yaptı.Eastwood’un 2009 yılında vizyona girmesi beklenen son projesi ise “The Human Factor“.