bildirgec.org

the bridges of madison county hakkında tüm yazılar

Meryl Streep

queennothing | 29 November 2010 11:44

Mary Louise Streep, 22 Haziran 1949 tarihinde Mary Wolf ile Harry William Streep çiftinin üçüncü ve tek kız çocukları (abileri Harry ve Dana) olarak New jersey, Amerika’da dünyaya geldi. Çocukluğunu New Jersey’de geçiren aktris, Bernards High School ve Vassar College’de drama eğitimi aldı. İngilizce, İsveççe ve Almanca öğrenen Meryl, üniversiteyi Yale’de, drama bölümünde okudu. Yale’den mezun olduktan sonra ilk performansını New York Shakespeare Festival’de sergileyen Meryl, Broadway’de “Happy End” adlı müzikalde rol aldı. 26 yaşında ilk oyunculuk deneyimi yaşayan genç aktris, “Everybody Rides the Carousel” adlı animasyonda seslendirme yaptıktan sonra 1977 senesinde “Secret Service” ve “The Deadliest Season” adlı TV filmlerinde rol aldı. Aynı sene Jane Fonda, Vanessa Redgrave gibi isimlerle 11 dalda Oscar’a aday gösterilen ve 3 dalda Oscar Ödülü kazanan film “Julia“da ‘Anne Marie’ karakterini canlandırdı. 1978 senesinde iki Altın Küre ödüllü mini dizi “Holocaust“ta üç bölüm ‘Inga Helms Weiss’ karakterine can verdi.

Aynı sene Robert De Niro, Christopher Walken, John Savage gibi isimlerle birlikte “The Deer Hunter” adlı yapımda canlandırdığı ‘Linda’ karakteriyle ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında Oscar’a aday gösterildi. 1979 senesinde Woody Allen’ın yönettiği “Manhattan” adlı yapımda ‘Jill’ karakterini canlandıran Meryl, aynı sene Dom Gummer ile dünyaevine girdi.
“Uncommon Women… and Others”, Alan Alda’nın yönettiği “The Seduction of Joe Tynan” adlı yapımda ve ‘Joanna Kramer’ karakteriyle “Kramer vs. Kramer” adlı yapımda rol alan aktris, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar ödülü kazandı. 1981’de “Kiss Me, Petruchio” adlı TV filminde ve John Fowles’in romanından uyarlanan Karel Reisz‘in yönetmenliğini üstlendiği “The French Lieutenant’s Woman” adlı yapımda rol alan Meryl Streep, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına sahip oldu. 1982’de “Alice at the Palace”, Robert Benton‘un yönetmenliğini yaptığı “Still of the Night” ve William Styron’un romanından uyarlanan “Sophie’s Choice” adlı yapımda yer alan Streep, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına bir kez daha sahip oldu. Mike Nichols’un yönettiği “Silkwood“da rol alan meryl, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar adayı oldu. Robert De Niro ile “Falling In Love” adlı yapımda ‘Molly Gilmore’ karakteriyle yer alan aktris, ‘Susan Traherne’ karakteriyle “Plenty” ve ‘Karen’ karakteriyle de “Out Of Africa” adlı yapımda rol aldı. Bu rolüyle aktris, bir kez daha ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına aday oldu.

Clint Eastwood

queennothing | 27 May 2009 12:54

3 Mayıs 1930, San Fransisco doğumlu, western filmlerinin tartışılmaz en büyük ikonu olan Clint Eastwood, ‘işçi’ bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. 2. Dünya Savaşı için küçük, Kore Savaşı (iç savaş) için yeterli pşgunlukta görülen Eastwood, okyanusa iniş yapmak zorunda kalan bir uçaktan atlayıp 5 km boyunca yüzüp karaya çıkınca, savaşın içinde sadece ‘yüzme hocası’ olarak görev aldı.
Çevresinden gelen tavsiyeler üzerine oyunculuğa sıcak bakan Eastwood, çıkık ademelmasını beğenmeyen cast ajanslarına (oyuncu seçme ajansları) karşın, belirgin elmacık kemikleri, uzun boyu ve renkli gözleri, Universal Stüdyolarınca bir ‘ayrıcalık’ olarak görüldü ve deneyimsiz oyuncu adayına “Revenge of the Creature” adlı 1955 yapımı korku filminde küçük bir rol verdiler. Aynı yıl içinde “Allen in Movieland“, “Lady Godiva of Coventry“, “Francis In The Navy” ve Jack Arnold‘un yönetmenliğini üstlendiği “Tarantula” adlı yapımda rol aldı. 1956 yılında “Never Say Goodbye” ve “Highway Patrol” adlı aksiyon dizisinin 1. sezon, 27. bölümünde ‘Joe Keeley‘ karakterini canlandırdı. Aynı yıl içinde “Star in the Dust“, “Away All Boats” ve “The First Traveling Saleslady” adlı komedi / western yapımında rol alırken, 18 sezonu tamamlayan “Death Valley Days“in 5. sezon, 7. bölümünde ‘John Lucas’ karakterini canlandırdı.
1957 yılında “West Point” dizisinin 1. sezon, 22. bölümünde yer alırken, “Escapade in Japan” adlı filmde de rol aldı.

Clint Eastwood, oyunculuğu bırakıyor

queennothing | 21 November 2008 17:16

Unforgiven” efsanesinin yapımcısı, yönetmeni, başıboş kovboyu ‘William’. 1930, Amerika doğumlu efsanevi oyuncu Clint Eastwood (Imdb, VikipediaTR), oyunculuğunu bırakacağını açıkladı.

50’li yıllardan bugüne kadar sinema el attığı her projeye ‘altın’ gözüyle bakılan, ‘kovboy’ kavramını sinemaya kazandıran Eastwood, oyunculuğa veda edişini şöyle açıkladı;
“Yıllardan beri bir çok filmde rol aldım ve bir çok filmin yönetmenliğini üstlendim. Çok fazla yönetmen gördüm ve ben, bu işi hakkıyla yapabildiğime inanıyorum. İnsan 70’li yaşlara gelince de hala hayatıyla ilgili önemli kararlar verebiliyormuş.”