bu yazı spoiler içeriyor.
activision blizzard firmasının efsane oyunu call of duty‘nin son versiyonu olan modern warfare 2, 18 yaş sınırı ile 10 kasım’da pc, playstation 3 ve xbox 360 versiyonları ile aynı anda satışa sunulmuştu.

oyunun satışa sunulmasının ardından daha 24 saat geçmişti ki activision blizzard firması oyunun 1 gün içinde yaklaşık 5 milyon kopya sattığını açıkladı. bu haber oyun camiasına bomba gibi düştü. çünkü bu durum gta 4‘ün 2008 yılında 24 saat içerisinde 609 bin adetlik satış rekorunu da egale ettiğinin (hatta birkaç kez) açıklamasıydı.rekorun kırılmasındaki en önemli etken ise oyunu piyasaya süren büyük mağazalar arasındaki rekabetten kaynaklanan danpinglerdi. çünkü activision firması oyunun tavsiye edilen satış fiyatını 100 $ olarak açıklamasına rağmen, firmalar bu fiyatı neredeysa yarıya çekmişler ve 45-50 $ civarında satışa sunmuşlardı (modern warfare 2’nin türkiye satış fiyatı ise aralgame web sitesinde 76 tl +kdv olarak belirlendi).bu kısa açıklamanın ardından gelin biraz oyuna göz atalım. kontrol tuşlarında ufak değişikliğe gidilmiş. “f” ve “4” tuşları yerini “e” ve “q” tuşlarına bırakmış. bu ufak değişiklik oyunun oynanabilirliğini gözle görülen ölçüde değiştirmiş. özellikle ben önceden silahımı değiştirmek için f tuşuna basacağıma (gerek geceleyin karanlıkta oynamam gerekse hırs ve heyecan ile) g tuşuna basarak çoğu zaman kendi kendimi el bombasıyla imha ettiğim oluyordu. oyuna codwaw’ın tersine eğitim göreviyle başlıyoruz ve afkanlara silahı nasıl kullanacağımızı gösteriyoruz. Amerikalı olarak ranger birliğinde, i̇ngiliz olarak task force 141 özel kuvvetlerinde görev alıyoruz.

hikayeye göre ruslar washington’a saldırıyor ve bizi afganistan’dan amerika’ya gönderiyorlar (nedir bu cod serisi oyuncularının ruslardan çektikleri?!). task force 141 ekibiyle 4-5 kişilik küçük gruplarla stratejik alanları ele geçiriyor, bilgi topluyor veya imha ediyoruz. act iii denen bölüme geldiğimizde amerikan generali shephard’ın ihanetine uğruyoruz. shephard, oynadığımız roach karekterini ve ghost’u öldürtüp yaktırıyor. ghost ile roach öldükten sonra oyuna cod 4 de oynadığımız soap karakteri ile devam ediyoruz. imran olayından sonra, kahramanlığı nedeni ile terfi alan bu asker, modern warfare 2’de karşımıza yeni yüzbaşımız olarak çıkıyor. bu sefer de imran’ın eski ortağı olan vladimir makarov’un peşinden gidiyoruz.gelelim merakla beklenen yüzbaşı price‘e. son bölümün son sahnesinde, rus dostlarımız bizi kurtarırken, bir yandan da doktorları price’a kalp masajı yapıyordu. ancak ilk yardımın sonunu göremeden oyun bitmişti. yüzbaşı price’e ne olduğu hakkında internette birçok dedikodu var. peki yüzbaşı price’e ne oldu? bu sorunun yanıtını da bu serinin son üyesinde bulacağınıza inanıyorum… “shephard’ın yaptıkları yanına kar mı kalacak?” dediğinizi duyar gibi oluyorum. ama bu sorunun cevabını vermeyeceğim. çünkü bu cevap oyunun son kısmını oluşturuyor. ancak buradan codwaw’da olduğunu gibi gösterişli bir son beklemeniz gerektiğini çıkartmayın. çünkü olmuyor. bu da kadı kızının kusuru diyelim.Hazır konu kadı kızındaki kusurdan açılmışken bir şeye daha değinmek istiyorum. codwaw’ın tam sizi havaya soktuğu sırada bittiğini farketmişsinizdir. bu durum modern warfare 2’de de aynı. yani tam oyuna ısınmışsınız tam da rusların kökünü kazıyacağınızı düşünüyorsunuz pat diye son bölüm geliveriyor. ve o kaçınılmaz kahramanlık duygusu. ama insanın hevesi kursağında kalıyor. modern warfare 2 toplamda 18 bölümden oluşuyor. ancak bu mapların kesinlikle arttırılması gerekiyor. ama bunun için activision firmasını suçlayamam. çünkü bu adamlar babamızın oğlu değil. bu işi biz eylensin diye değil para kazamak için yapıyorlar. oyun hiç beklemediğimiz bir yerde biterse (her ne kadar kızarsak da) bir sonraki cod serisi elemanını iştahla bekliyoruz. bu durum da satış rekorları kırılmasına yansıyor elbette… ayrıca bildiğiniz gibi bir de şu sivilllerin ve polislerin öldürülmesi ksmı var. medyada bolca adı geçen “no russians” görevi. öncelikle belirtmeliyimki bu bölüme başlamadan oyun size bu konu hakkında bilgi veriyor. ve gerek göreve başlamadan gerekse görev içerisinde skip deyip bu görevi atlayabiliyorsunuz. zaten asansördeyken makarov da bizi “remember! no russians!” diye uyarıyor. bu sebeplerden ben bu konuda tarafsız kalmayı tercih ediyorum. ayrıca bu bölümün sonunda da sizi bir süpriz bekliyor.

infinity ward yine grafik ve tasarım yönünden estirmiş. öyle ki silahların üstündeki hiçbir ayrıntı kaçmamış. silahların seri numaralarını okumak bile mümkün. askerler tek tip değil. kıyafet, techizat..vb gibi öğeler askerden askere farklılık gösteriyor. ancak burada şöyle bir sorun ortaya çıkıyor. zaman zaman hangi askerin sizin hangi askerin düşman olduğunu kestirmek güçleşiyor. bu durumun bir başka tetikleyicisi ise oyunun sesleri. oyunda mükemmel çevre sesleri kullanılmış. (ancak müzikler için aynı şeyi söyleyemem. i̇nsan oyuna daha çok adabte olabileceği müzikler bekliyor). 4 1 sistemde ya da en azından bir kulaklıkla büyük verim alabilirsiniz. özellikle sağınızdan solunuzdan geçen kurşunlar veya düşmanınızın ayak sesleri sizi ürkütebilir.

codwaw ile başlayan co-op özelliği bu oyunda special-ops a dönüşmüş durumda. bu bölümde lan aracılığı ile arkadaşlarınızla aynamayı veya tek başınıza oynayarak yıldız toplamayı seçebilirsiniz. ancak şimdiden sizi uyarmalıyımki bölümler beklediğiniz kadar kolay değil.

oyunu tamamen bitirip credits geçtikten sonra oyuna geri dönün. campaigne girin ve mission select yapın. act iii ün ardından yeni bir bölüm açıldıını göreceksiniz. bölümün adını spoiler oluşturmaması açısından söylemiyorum. bu bölüm aynı codwaw’daki nazi zombie olayı. yani normal haritada yok ve görevleri bitirmeden başlayamazsınız. ancak diğer yanları ile ondan ayrılıyor. yani konu farklı. size küçük bir ipucu vereyim. -dikkat spoiler içerir!- bu bölüm 3 odadan oluşuyor. biri dışında diğerlerinden silah tedarik edebiliyorsunuz. odaları gezin. i̇stediğiniz silahınızı elinize alın. üzerinde information yazan masaya yaklaşın. masanın üzerinde kırmızı küçük bir zil göreceksiniz. hani şu otellerde olan cinsten. üzerinde “do not press f” yazıyor. yani f tuşuna basma. tabii ki kim böyle bir yazı görüpte bu tuşa basmaz ki?
İyi oyunlar…