Trick r Treat
Trick r Treat

”Trick ‘r Treat”, 2007 yılında çekilip tamamlanmış ve bir yıl sonra gösterime girmiş bir gerilim filmi. Adını, her yıl 31 Ekim’de Hristiyanlıkta kutlanılan Kelt kökenli Halloween (Cadılar Bayramı) geleneğinden alıyor. Aynı adla çekilen 1986 tarihli bir film de var ama bahsedeceğim 2008 tarihli yapım, yapım yılı itibariyle de ilgiyi hakeden bir film olarak göze çarpıyor. Filmin yönetmeni Michael Dougherty daha önce ”Superman Dönüyor”, ”X Men 2” gibi filmlerin yazarlığını yapmış çok da etkili bir sinema geçmişi olmayan biri. Ancak yapımcı olarak adı geçen isim olan Bryan Singer (”Olağan Şüpheliler”, ”X Men”…) filmin etiketlerini biraz daha etkili kılıyor. Yönetmenin kısa filmi ”Season’s Greetings” üzerine uyarlanmış olan ”Trick ‘r Treat” bir gecede gerçekleşen 4 ayrı olay ve buluştukları ortak noktayı anlatıyor.

Trick r Treat
Trick r Treat

Film, kısa ve şok bir sahneyle açılıyor. Tanıma imkanı bulamadığımız bir çiftten, kadının katledilmesiyle başlıyor. Kasabanın saygın isimlerinden okul müdürü Mr. Wilkins’in bilinmeyen karanlık yüzünü görmemizle ilerleyen hikaye, 5 gencin yıllar önce gerçekleşmiş olan bir kazanın olduğu mekana yaptıkları ziyaretle devam ediyor. 8 zihinsel engelli öğrencinin göstermelik bir kazayla kasten öldürüldüğüne dair korkunç efsanenin gerçekleştiği yerde 5 arkadaşı ürkütücü bir gerçek bekliyor.Diğer bir hikayede birbirinden güzel kızların olduğu bir grupta, gerçekten ‘kız’ olan tek kişinin odak noktası olduğu süprizli finaliyle enteresan bir parti ortamını izliyoruz. Bir diğer hikayede köpeğiyle birlikte yaşayan Kreeg adlı yaşlı, huysuz adamın kısa zamandaki garip yaşantısına şahit oluyoruz. Filmin sonundaysa hikayenin başındaki cinayeti başka bir gözden tekrar görüyoruz.

Trick r Treat
Trick r Treat

Daha fazla ayrıntıya girmeden filmle ilgili bir kaç bilgi daha vererek yazıya son vereceğim. Filmin oyuncu kadrosu geniş ama ilgi çekici bir kaç ismi söylemeden olmaz. Brian Cox, Anna Paquin, Dylan Baker, Quinn Lord, Rochelle Aytes, Lauren Lee Smith, Moneca Delain, Leslie Libb gibi oyuncular filmin önemli isimleri olarak göze çarpıyor. Birkaç festivalde oynayan ”Trick r Treat”, önemli korku festivalleri olan Los Angeles Screamfest ve Toronto After Dark Fest’teki gösterimlerinden sonra ödül almış. Filmin DVD’si Warner Bros ve Legendary Pictures gibi büyük stüdyolar tarafından 2009 yılında piyasa sürülmüş. Son olarak filmle ilgi görüşlerimi de belirteyim. Trick r Treat, klasik korku filmi formüllerinden sıkılan izleyiciler için ilaç niyetinde bir film. Aslında filme korku filmi bile denmeyebilir. Ama zekice bir espri anlayışı olan, klasik korku mitlerini (vampir, zombi, cadı, kurt adam…) içinde barındıran, ilgi çekici karakterleri ve birden fazla hikayesiyle kesinlikle kaliteli bir gerilim filmi. Özellikle müzik kullanımıyla da fazlasıyla beğendiğim (Marilyn Manson’un Sweet Dreams şarkısını kullandıkları bir sahnesi var ki anlatılmaz izlenir) ve farklılık arayanlara kesinlikle tavsiye edeceğim bir film.

Trick r Treat
Trick r Treat
Trick r Treat
Trick r Treat
Trick r Treat
Trick r Treat