bildirgec.org

tarik09

11 yıl önce üye olmuş, 15 yazı yazmış. 32 yorum yazmış.

Chrome Yazım Denetimini Kaldırmak

tarik09 | 17 January 2011 10:39

Chrome kullanıcılarının çoğu onun bir özelliği olan yazım denetiminden şikayetçi. Bende bu konudan rahatsız olunca araştırma yapıp chrome tarayıcısının yazım denetimi özelliğini kapatmak istedim.
İnternette chrome yazım denetimini kapatmak için izlenmesi gerekn bir sürü yol var fakat bu yazının yayınlandığı tarihteki sürümde bu yolar geçerli değil ve bu yüzden insanlar bunun mümkün olamayacağnı düşünüyorlar. Bu kanıyada araştırma yaparken gördüğüm forumlarda vardım.

Beyinsiz Aşk

tarik09 | 04 July 2010 14:08

Zaman aramızdaki en büyük düşmandı. Saate bakmak gelmezdi içimden. Çünkü akreple yelkovan başımı döndürürdü. Hiç istemezdim geçsin zaman yanında, isterdim ki donsun kalsın dünya, herkes başka kimse kalmasın. Nedir bu? Çocukça bir aşk mı yoksa? Eğer öyleyse diyebilirim ki çocukların yüreği herkesinkinden büyük ve kuvvetli. Dünyaları alır içine eğer bu çocukça bir aşksa.
Bilirim ki bu aşk bir tek zaman dayanamazdı. Her şey boşa geçiyor biz nerdeyiz, ne yapıyoruz? Hay Allah saat gene kaç olmuş gitmek zorundayım… Ve işte yalnızlık bir kez daha uzun bir gecenin ardın gene kavuşmayı bekleyecektik başka çaresi yok. Ta ki her şeye bir şeyler olana kadar.
İnsanların yaptıkları en önemli hatalardan biri sürekli suçlu aramaktır. Hayatta kötü şeyler vardı ve var olacaktır. Kötü olmadan hayatta olmaz en azından bir anlamı kalmaz. Haksız mıyım? Ama insanların yaptıkları tek şey o kötü şeylerin sorumlusunu bulmak. Ve sürekli şikayet etmek. Oysa ne fark eder bilmiyor. Bu yazıyı okuyan şunu unutmasın ki eğer bir duygu değiştiyse o duygu değişmiş demektir. İnsan doğası bu çözemezsin. Bitti gitti yani. Ben de elimden gelen her şeyi yaptım ama olmadı olamadı olamıyordu hehe.
Bunu Antalya’yla ilgili bir videoda duymuştum.

Allah’ı Sevmek

tarik09 | 22 November 2009 17:21

Allah
Allah

İlk başta ne kadar inançlı olduğumu sorgulamaktan çok korkan bir insan olduğumu söylemek isterim. Yanlış şeyler düşünüp yanlış yorumlar yapmaktan ve ilerde bende yaratacağı vicdan azabından korktuğum için. Aynı zamanda yaratanın korkusu da her zaman içimde olmuştur, herkesin içinde de olmalıdır. Onun hakkında pek düşünmem nasıldır, ne yapar, ne yer ne içer, nasıl yaşar, neye benzer nerden geldi? Nasıl olsa hiç birinin cevabını bulamayacağım düşünmenin bir anlamı yok. Ama içimde hep korkusu oldu hepte olacak çünkü iyi kötü ne gelirse insanın başına ondan gelir, insan nereye giderse hep yanındadır, hep görür hep duyar.

ÖNÜMÜZDEKİ MAÇLARA BAKALIM

tarik09 | 24 January 2008 20:43

TEPKİSİZ KALMAYALIM PAYLAŞMAK İSTEDİĞİM GÜZEL BİRŞEY VAR ELİMDE, ANLATMAK İSTİYORUM. LİSE ÖĞRENCİSİYDİM O ZAMANLAR VE BELKİDE HİÇ BİRŞEYDEN HABERİM YOKTU. GERÇİ ŞU ANDA DA BİRÇOK ŞEYDEN HABERİM YOKTA HANİ BAZI OLAYLAR O KADAR GÖZE BATMAYA BAŞLADI Kİ 2000 YILINDAN SONRA ANLAMAMAK MÜMKÜN DEĞİL. ÇOÇUKTUM ÇOĞRAFYA DERSİNDEYDİK. ÖĞRETMENİMİZ UZUN SÜRE ALMANYA’DA YAŞAMIŞ AŞIRI ATATÜRKÇÜ BİR İNSANDI. BUNU TABİ ANLAYALI ÇOK OLMADI KAFAM O ZAMANLAR BASMIYORDU. DÜŞÜNÜN Kİ ADAMI TANIYAN BİRKAÇ ARKADAŞIM SIRF ŞAKA OLSUN DİYE ATMADIĞIM HALDE BENİM YERE ÇÖP ATTIĞIMI SÖYLEDİLER. SAYIN HOCAM ETMEDİĞİ LAFI BIRAKMADI. İŞTE BÖYLE BİR ADAMDI. BU ADAM BİR GÜN OKULDAN ÇIKIP ALIŞVERİŞİNİ YAPMIŞ EVİNE GİDİYORKEN ÇOK UZAK BİR KAHVEHANEDEN GELEN SESE KÜFRETMİŞ. O KADAR ÇOK SES GELMİŞ Kİ SÖYLEDİĞİNE GÖRE KAVGA EDİYORLAR SANMIŞ AMA NİYE BAĞIRDIKLARINI KENDİ BİLİYORMUŞ ZATEN. TÜRKİYE’NİN MAÇI VAR… ULAN DİYO İYİ TAMAM İZLİYOSUN GÜZEL DE NİYE HAYVAN GİBİ BAĞIRIYORSUN. BU KADAR TAPMANIN NE ANLAMI VAR. SONRA GEÇMİŞTEN BİR OLAY ANLATTI GÜNEY AMERİKA’DA ÜLKENİN BİRİNDE DARBEYLE BAŞA GELMİŞ BİR GENERAL TOPLANTIDAYMIŞ. KOMUTANLARI ETRAFINDA DÜŞÜNÜYORLARMIŞ. GENERAL BİRTANESİNE DÖNÜP DEMİŞ Kİ: -BU HALKI NASIL UYUTABİLİRİZ NASIL SAKİNLEŞTİREBİLİRİZ İLERDE BAŞIMIZA DERT OLMASIN KİMSE… DÜŞÜNMÜŞLER TAŞINMIŞLAR SONRA BİRİ ORTAYA BİR FİKİR ATMIŞ: -ÇOK BÜYÜK BİR YATAK YAPALIM ORDA UYUSUNLAR DEMİŞ HERKES GÜLECEK OLMUŞ AMA FİKRİ ORTAYA ATAN KOMUTAN İZİN VERMEMİŞ HEMEN AÇIKLAMASINI YAPMIŞ -YATAK DERKEN ÇOK BÜYÜK VE ÇOK MODERN GÖZ ALICI BİR FUTBOL SAHASI YAPALIM MAÇLAR DÜZENLEYELİM MİLLET ORDA UYURKEN BİZ BURDA RAHAT OLURUZ… OLAYI ŞURAYA BAĞLAMAK İSTİYORUM. GÜNÜMÜZDE DE BÖYLE ŞEYLER DÖNÜYOR VE BİZ HALA UYUYORUZ BAMBAŞKA SEYLERLE İLGİLENİYORUZ. ADAMLAR YOUTUBE Yİ KAPATMIŞ NİYE? KİMSE UYANMASIN BAZI ÖNEMLİ OLAYLAR TÜRKİYE’NİN BAŞINDAKİ ÇORAPLAR, BİR YERDEN GÖTÜRÜLENLER, BİR YERE KONANLAR TÜRKİYE’DEN KAYBOLANLAR VE ÇALINANLAR GÜNDEMDE HAKETTİĞİ VE BU MİLLETİ AYDINLATACAK YERİ BULAMAZKEN FUTBOL MAÇLARI HER HAFTA SONU SAATLERCE TARTIŞILIYOR SİZCE BU NEDİR? TEK BİR MAÇ TÜRKİYEDE OLAY YARATIYOR AMA BİZE YAPILAN HAKSIZLIKLAR NEDEN GÜNDEME GELMİYOR. BUNDA BİZİMDE SUÇUMUZ VAR ÇOK TEPKİSİZ KALDIK ÇOK. BEN DEDİM YA LİSEDEYDİM VE HALA ÇOÇUKTUM, ÇOK GEÇ KALDIK AMA LÜTFEN ÖNÜMÜZDEKİ MAÇLARA BAKALIM

ASİ KARADENİZ

tarik09 | 20 January 2008 04:23

Bir yerde su sesi korkutucu olur sadece. Sanki büyük bir kavga varmış gibi gelir insana. İcin titrer hava soğuktur. Rüzgar denize gaz verir o da Allah ne verdiyse… Kayalar isyan etmiştir artık yeter dercesine yalvardığını zannedersin. Kumların başı dönmüş bu çılgınlıkta onlarda heyecanlı, canlı ve aynı zmanda asi olmuşlar. Tıpkı insanları gibi kumlarda asi hırçın… Niye biliyor musunuz? Karadeniz öyle hızlı çarparki kıyıya damlacıklarıyla yıkar seni maşaallah. Karadeniz ismi gibi dibi kara deniz, sonu kara deniz… İklim şartarı yaşam kosullarını belirler, yaşam koşullarıda insanların karakter ve özelliklerini. Herkes bilir farklı coğrafyalarda farklı insanlar yetişir. Ahhh Karadeniz! İnsanını bu kadar mı benzetirsin kendine… Herkes derya karadeniz erkeğinden uzak duracasun… Asi olurlar ve hırçın… Üzerine fazla gidilmez tıpkı karadeniz gibi yani hafif costuysa hafiften dövüyorsa kıyıları varmayın üzerine. Kendini yerken sizide yer bitirir. Karadenizliler hırçın olur demiştim ya bu özelliklerini denizin rüzgarın yanında dağlarından tepelerinden de almışlardır. Yemyeşildir dağları sanki diğer renklere küfreder gibi yok sayar gibi alabildiğine yeşil insnanın midesi bulanır oksijenden… Bu dağlarda yaşamak için yüksekliğe karşı çıkmak lazım bu yerde nefes almak için gerçekten hayatta olmak lazım ve isyan etmek lazım seni rahatsız eden herşeye isyan… Kim kurtulabilir bu dalgaların isyanından ve yüce dağların dumanından ikiside alır içine hapseder seni tıpkı kendi insanı gibi ve kurtul ordan kurtula bilirsen…

ASİ KARADENİZ
ASİ KARADENİZ