bildirgec.org

query_vars["author_name"]); if($tuser->ID == 0){ // kullanici yoksa 404 $wp_query->set_404(); status_header(404); get_template_part( 404 ); exit(); } ?>

piquetero

8 yıl önce üye olmuş, 3 yazı yazmış. yorum yazmış.

Looking For Eric (2009)

piquetero | 03 March 2010 15:51

Ken Loach son filmi Looking For Eric‘le Simon Kuper’in “Futbol asla sadece futbol değildir” sözünü beyaz perdede sergiliyor. Film ne basit bir futbol filmi, ne de yüzeysel şekilde futboldan bahseden bir film.
Filmimizin baş karakteri olan Eric Bishop koyu Manchester United taraftarı bir postacıdır. Ancak diğer işçi arkadaşlarıyla beraber, Manchester United maç biletlerine paraları yetmediği için şehrin alternatif takımının maçlarına giderler. Takım yönetimini ve kalbur üstü taraftarlarını endüstriyelleşme nedeniyle eleştirirler. Eric bu endüstriyelleşmeyi evinin içine kadar hisseder. Çünkü ülkemizdekine benzer bir şekilde tribünlere tüneyen, endüstriyel tribünlerin baş aktörleri mafyatik kişiler Bishop’un oğluna zorla silah emanet ederler, oğlu da silahı evde saklar.
Diğer yandan büyük sıkıntılar yaşadığı eski eşiyle yeniden temas kurmaya çalışan Eric, oğlunun yarattığı sorunlar nedeniyle bunda başarılı olamayınca bulanımlar yaşar. Bu bunalımlı dönemlerinde, esrarın da yardımıyla yanında posteri duvarını süsyelen efsane futbolcu Eric Cantona’yı bulur. Feylesof futbolcu Cantona Bishop’a özlü sözler eşliğinde yardımcı olmaya çalışır.

Land And Freedom

piquetero | 29 April 2009 12:54

İspanya İç Savaşı‘nın başladığı 1936 yılının başlarında, İngiltere’nin Liverpool şehrinde yaşayan ve Britanya Komünist Partisi üyesi olan David, Cumhuriyetçilerin direnişine destek olmak için İspanya’ya gider. Ancak burada kendi partisinin de üyesi olduğu Stalin önderliğindeki Komintern’e üye İspanya Komünist Partisi’yle değil, anti-stalinist POUM (Birleşik Marksist İşçi Partisi)’la tanışır ve POUM’un açtığı cephelerde savaşmaya başlar.
Bir süre sonra Stalin önderliğindeki SSCB, iç savaştaki milislere yardım göndermeyi redderek, herkesin Halk Cephesi liderliğindeki düzenli orduya katılmasını zorunlu kılar. Ancak POUM bunu kabul etmez. Silah ve erzak yardımı alamayan POUM’un güçsüzleşmesi David’i rahatsız eder. Silahların bakımsızlığı nedeniyle yaşadığı bir kazadan sonra POUM’u terk ederek düzenli orduya katılır.

Hable Con Ella / Konuş Onunla

piquetero | 25 April 2009 09:11

Pedro Almodovar‘ın yazıp yönettiği Konuş Onunla (Hable Con Ella), iki erkeğin, iki kadının hastalığı üzerinden başlayan arkadaşlığını konu ediniyor. Hemşire Benigno ve gezi yazarı Marco ilk önce bir dans gösterisinde karşılaşırlar. Benigno, gösteriden etkilenerek ağlamaya başlayan Marco’yla konuşmak ister, ancak cesaret edemez. Tanışmadan gösteriden ayrılırlar. Bir süre sonra Benigno’nun çalıştığı klinikte tekrar karşılaşırlar.

Marco’nun aşık olduğu Lydia matadordur ve bir güreş sırasında yaralanarak komaya girmiştir. Benigno ise klinikte bir bale öğrencisi olan ve komada bulunan Alicia’ya bakmaktadır. Komada yaşama tutunmaya çalışan bu 2 kadın, kendilerini karşılıksız seven 2 erkeğin dostluğunun başlamasına vesile olur. Benigno, Marco’ya sürekli “konuş onunla” demektedir. Konuşmanın Lydia’yı iyileştireceğini söylemektedir. Marco ilk başta buna inanmasa da zaman geçtikçe Lydia’yla daha fazla konuşmaya başladığını fark eder.

Eşcinsellerin ve kadınların yaşamlarıyla ilgili yaptığı filmleriyle tanınan Pedro Almodovar, bu filminde erkeklerin dünyasına eğilmiş, tabir-i caizse bir erkek filmi yapmıştır. Ancak yine kendine özgü, duygu ve anlam yüklü bir sinema diliyle.
Müziğini Alberto Iglesias’ın yaptığı filmin içinde, Charles Bukowski‘nin öyküsünden uyarlanarak yapılmış bir kısa film de bulunmakta.