bildirgec.org

MisterMadDog

11 yıl önce üye olmuş, 37 yazı yazmış. 3 yorum yazmış.

youtube’dan izinsiz yayınlanan müzik klibine ses kapatma kararı

MisterMadDog | 16 January 2009 13:24

ülkemizin adını sanal dünyada duyurulmasında önemli rol oynayan youtube, telif hakkı alınmadan izinsiz bir şekilde yayınlanan müziklere açılan davalardan başı ağrımış olacak ki, yeni bir uygulama başlatıyor. buna göre, izinsiz bir şekilde müzik klibi yayınlandığında müziğin sesi olmayacak.

ayrıca izinsiz olarak kendi yaptığınız videoda kullandığınız müziklere de aynı şekilde davranılması gibi bir durum sözkonusu olacak. bana kalırsa bu uygulamanın asıl şimdi bahsettiğim, ikinci kısmı ses getirecektir.

kaynak: mashable

İcad Edilmiş En Acayip Programlama Dilleri

MisterMadDog | 15 January 2009 21:36

özel programlama dilleri diye bir şey var. bileni, ilgileneni vardır belki. ben ilk defa nettuts‘un şu makalesinde rastladım. bu diller biraz mizah, biraz da kafa dağıtma amaçlı incelenebilir bence. iki dakikalığına css ve php ile uğraşmayı (hatta belki javascript, c++, asp veya başka bir şeyle boğuşuyorsunuz) bırakıp bizi gülümsetecek şu dillere bir göz atalım.

1. Ook!
Ook, çok acayip bir şey. üç adet syntax’ı var:

Ook.
Ook?
Ook!

sadece bunları kullanıyorsunuz. örneğin,
“Ook. Ook?” demek bu dilde, “hafıza işaretçisini sıradaki hücreye taşı” demek. bu arada, ook’un amacı, orangutanlar tarafından bile yazılabilecek bir programlama dili oluşturmakmış. espri tabii.

En İyi 50 CSS Makalesi

MisterMadDog | 14 January 2009 19:27

grafik tasarımda kusursuz hizmet

MisterMadDog | 14 January 2009 14:37

Şu adresteki dersin bir özetini geçiyorum size. Bill‘in daha önce çevirmiş olduğum bir yazısınaoldukça benzeyen ancak farklılıklar taşıması açısından çevirmeye değer bulduğum bu yazısı, Bill’in “kusursuz servis” üzerine verdiği bir dersten derlenen ve birkaç e-mail üzerinden çalışarak oluşturduğu içerikten daha fazlası olmayan hoş bir tavsiyeler bütünü.

1. İletişim bilgilerinizi belirleyin. Kim olduğunuzu açık bir şekilde belirtin, nasıl iletişime geçileceğini ve iletişim bilgilerini yazın. Birden fazla kişi yardımcı oluyorsa müşterinin bir “lider” seçmesini sağlamak oldukça işe yarardır. Tek bir lider seçin, bu sayede o liderin size açık, net bir bilgi vermesini sağlamış olursunuz.

2. İşin detaylarını belirleyin. Son bitim tarihi ne? Tasarım hangi formatta verilecek? Kesin bitim tarihi var mı? Gerekirse bir zaman çizelgesi hazırlayın. Bunların basit şeyler olduğunu biliyorum, ama bence her tasarımcı işiyle ilgili yeterli detay toplamıyor.

100 kasa bira ver kızımı al

MisterMadDog | 14 January 2009 08:24

Başlık parası gibi şeyler sadece Türkiye’de olmuyormuş. Polis, ABD’nin California eyaletinde 36 yaşında bir adamı, 14 yaşındaki kızını 100 kutu bira, 16 bin dolar nakit ve bir kaç kutu et için sattığı için tutukladı. İşin ilginç yanı, adam kızını verdikten sonra ödeme için karşı tarafa gittiğinde, söz verildiği gibi ödeme yapılmadığı için polise gidiyor. Daha sonra adam insan kaçakçılığı yüzünden tutuklanıyor.

Polis aynı zamanda 18 yaşındaki bir genci de tecavüz suçlamasıyla tutukluyorlar. Kızın adam isteyerek gittiği belirtiliyor ancak California’nın yasal yaş sınırının altında olduğu için bu isteme durumu pek birşey değiştirmiyor.

(kaynak)

joomla’da layer’lar kayıyor

MisterMadDog | 18 August 2008 21:53

joomla’da normal article düzenleyicisinde layer’larla bir içerik hazırladığımda ve bunu yayınladığımda firefox’ta mükemmel görünmesine rağmen başta internet explorer ve opera’da, bu layer’lar kayıyor. sayfanın dışına çıkıyor, başka yerlere gidiyor. sorunu nasıl düzeltebilirim?

Zamanı Göstermenin 10 Yaratıcı Yolu

MisterMadDog | 16 August 2008 15:18

Saatlerin sıkıcı olması gerekmez. Tabii ki, yine de kullanışlı ve zamanı gösterebilir olmaları gerekir. Bunu bir çok yaratıcı şekilde yapabilirler. Burada zamanı en yaratıcı şekilde göstermenin bir kaç yoluna tanık olacaksınız.

Uniqlock

Diğerleri şarkıysa Uniqlockkonserdir. Japon kızın dansı dikkatinizi dağıtıyor. Büyük ihtimalle en garip saat ekran koruyucularından biri.

Bitirme Tarihi Yaklaştı, Hala Boş Sayfaya Bakıyorsunuz: İşte 15 Öneri

MisterMadDog | 09 August 2008 17:14

Bir fikre ihtiyacınız olup da bir tane bile aklınıza gelmemesinden kötü bir şey yoktur. Geçimini fikirler üreterek sağlayan biri olarak, bu hissi iyi biliyorum. Yine de bir fikir bulabilmemiz için iyi bir pozisyonda olduğumuzdan emin olmamıza yarayacak teknikler var. İşte büyük bir fikir üretmeye hazır olduğunuzdan emin olmanız için 15 teknik.

1. Çevrenizi temizlemekle başlayın
Temizlemek bir çok şekilde yardımcı olur. Temizlik çalışma alanınızdan uzaklaşmanızı (bilgisayarınız gibi) ve hareket etmenizle birlikte tüm vücudunuzda kanın pompalanmasını sağlar. Psikolojik olarak da, temizlik aynı zamanda karışıklığın ortadan kalkmasını sağlar, ki karışıklık da odaklanmamızı oldukça zorlaştırır.
Temizlik, yaratıcılık düşmesinden çıkmak için benim açık ara favori metodumdur. Streslenmeye başladığım saniyede, masamı, oturma odasını ve mutfağı temizlemeye başlarım. Bitirdiğimde bir sürü fikrim olur.

35 seçme albüm kapağı

MisterMadDog | 05 August 2008 09:51

pink floyd - dark side of the moon
pink floyd – dark side of the moon

Smashing Magazine’in artık alıştığımız grafik temelli koleksiyonlarından biri. Şahsen bunu oldukça ilginç buldum, hem yenilerden hem de eskilerden bir çok albüm kapağını derlemişler. İlham almak için bire bir, harika tasarımlar var.