bildirgec.org

mevlana yusuf

11 yıl önce üye olmuş, 32 yazı yazmış. 57 yorum yazmış.

wordpress resim yükleme sorunu

mevlana yusuf | 08 August 2009 12:42

arkadaşlar, yaklaşık bir haftadır bu sorunla ilgili araştırma yapıyorum ancak hala çözüm bulamadım. çözüm olarak sunulan önerilerin tümünü (wp-content/uploads klasör oluştur, buna ve gerekirse üst ve alt dizinlere izin ver, plesk panelden dene, ftp den dene, host alanında problem var mı kontrol et vesaire vesaire. tüm bu önerileri uyguladığım halde hala yazıya resim ekleyemiyorum. medya kütüphanesine resim ekleyemiyorum. başka alanlara yüklediğim resimlerin linklerini girmeyi denedim bu da olmadı.

bunları yaparken hata uyarısı şu.
/wp-content/uploads dizini oluşturulamıyor. Bir üst dizin sunucu tarafından yazılabilir mi?

MEB’İN İÇERİK FİLTRELEME KISTASI NEDİR?

mevlana yusuf | 18 December 2007 13:58

MEB’in filtreleme programı hakkında ne düşünürsünüz bilmem ama, benim mayıs ayında kendi sitesinin de filtresine takıldığına şahit olduktan sonra, kendi sitemin filtrelenmesini olağan karşılamıştım.
Ancak bugün olan şey biraz farklı. Önceki filtreleme tüm siteyi kapsıyordu. Bugün ise sitedeki bir tek yazı filtreye dahil olmuş.
Böyle kısıtlanmaya maruz kalacak bir içerik olduğunu da düşünmüyorum. Terör yok, cinsellik yok, hainlik yok, yalan yok, dolan yok. Yani ne bileyim. Bana epeyce tuhaf geldi. Tek bir yazının filtrelenmesi.
MEB’in ne tür bir program kullandığını bilmiyorum ancak uygun bir program olmadığını burdan belirtmek yerinde olur diye düşünüyorum.

DÖRT HARFLİ BOŞTA DOMAİNLER

mevlana yusuf | 11 September 2007 08:32

Alan adı seçiminin önemi hakkında herkesin bilgisi vardır. Yapılan işle ne kadar ilintili olursa alan adı, beğeni ve akılda kalma oranı da o derecede yüksek oluyor. Hatta ustaca düşünülmüş birçok alan adının marka haline geldiğine de hepimiz şahidiz. google, yahoo, mynet, gittigidiyor, amazon vesaire…
Hatta kısa bir süre önce bir yazı dizisinde mynet isminin tescili için 99 yılında 50000 dolar gibi büyük bir meblağın ödendiğini okuduk.
Alan adı seçiminde en önemli kıstasın akılda kalıcılığı olduğu söyleniyor ve hemen ardından da mümkün olduğu kadar az karakterden oluşmasının da önemine değiniliyor. Buna göre en avantajlı olanlar üç harfli, dört harfli ve beş harfli isimler. İsmin sadece harften oluşması da bir avantaj. Üç harfli domainin artık tükendiğini herhalde herkes biliyordur. Dört harfli alan adları da hani nerdeyse biteyazdı. Bazı arkadaşların bu sebeble telaşla dört harfli bir anlam oluşturabilecek kombinasyonlar oluşturup domain sorgu sitelerinde uzunca vakitler geçirdiklerini biliyordum.
Bir hafta evvel can sıkıntısından, ben de böyle bir arama tarama yaptım ve tzyu.com ismine zor da olsa ulaştım. İngilizcede bir açılımı olabilir mi diye düşünürken google da arama yaptım ve Çin’in ermenistan elçisinin isminin Tsung Tzyu olduğunu öğrendim. Olur mu olmaz mı diye tereddütle bir kenara not aldım ama tescil için bir girişimim olmadı.
Dün gece bir bakayım ve alayım diye düşündüm. Ancak 7 eylül tarihinde ismin alındığını öğrenince, hadi be dedim kendi kendime, üç günle kaçırdık ismi. Hem dört harfli hem .com uzantılı. Bari kalanlardan birkaç tane kapalım diye arama tarama faaliyetine giriştim.
Neticede ondan fazla boşta dört harfli ve bazıları da cidden işe yarayacak domain tespit ettim. Bu akşam belki bir iki tanesini alırım. Ancak hepsini almak istemiyorum.
Eğer siz de dört harfli (karakter değil harf) .com uzantılı bir domainim olsun isterseniz, hazırdakilerden ( ki 10/09/2007 15:18 itibariyle boşta olanlar) sizlere verebilirim. Örnek bir domaini burda veriyorum.
qfke.com

ADSENSE’DE TIK YOK!

mevlana yusuf | 08 September 2007 14:16

Arkadaşlar,
böyle bir problemle karşılaşan var mı acaba? Başka sponsor reklamlarındaki tıklamaların sayılmadığına dair çok yazı okudum ancak adsense reklamlarındaki tıklamaların adsense tarafından sayılmadığına dair herhangi bir bilgiye rastlamadım şimdiye kadar.
Sitemdeki reklamlara en son tıklama 29 ağustos tarihli. Ondan evvel de çok uzun bir ara boyunca tıklama olmadı hiç. Gösterim normal olduğu halde. Kaldı ki 29 ağustostan bu yana ziyaret ve gösterim sayısı da sürekli artıyor. Ancak buna rağmen tek tık yok reklamlara. Şüphelendim.
Sebeb ne olabilir sizce? Ne yapmalıyım?
Aklıma kötü kötü şeyler geliyor? Banlanma gibi bir mesele de yok!
Bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını rica etsem..