bildirgec.org

matamua

10 yıl önce üye olmuş, 12 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Kimler Tır Kullanmayı Hayal Eder

matamua | 05 February 2009 10:12

En azından bir sefer tır kullanmayı hayal eden erkekler için tasarlanmış bir oyun gibi görünse de araç oyunlarından zevk alan bayanlar için de zevki görünen bu internet oyun sitesi
İsveçli Muskedunder Interactive firması tasarından Volvo Tırları için tasarlanmış.
4 günü bulmadan 40000 kişilik erişime ulaşmış olan sitenin görsel yapısı, bu kadar sayıya nasıl ulaştığının kanıtı.
Ayrıca oyuna bir yarışma da eklenmiş. En iyi sürücüler tırdan esinlenerek tasarlanmış olan ceketlerden kazanabiliyor.

Tabii tır sürmeyi hayal eden genç kitle için dikkat çekici bir oyun olsa da asıl hedef kitlesi olan esas tır kullanıcılarının bu siteye erişiminin ne kadar olacağı biraz düşündürüyor.

IBM’den dijital kartvizit

matamua | 31 July 2008 21:49

IBM araştırma laboratuvarları bu sefer de “PENSIEVE” kod adlı bir projenin peşinde. Kartvizitleri üzerindeki fotoğraflar sayesinde dijital bir hafıza hale getirmeyi amaçlayan projenin en az bir sene gibi bir süreçten sonra kullanıma hazır olacağı düşünülüyor.

Bu sistem gerçekleşirse, masanızın üzerinde duran yığılmış kartvizitler yerine artık sadece onların fotoğrafları yer alacak. Fotoğrafları bilgisayarınıza yüklediğinizde de PENSIEVE fotoğrafları analiz edecek ve kişilerin ad, soyad, telefon numarası, adres gibi kontak bilgilerine ayrıntılı olarak ulaşabileceksiniz. Bu bilgiler de dijital adres defterinize kaydedilecek ve isterseniz arama ve paylaşıma açılabilecek.

Sony 0.3mm OLED ekran

matamua | 25 July 2008 12:58

Sony, ince ekran ürünlerinde artık bu kadar da olmaz denilenecek 03.mmlik OLED ekranla karşımızda. Keskin bir bıçak inceliğindeki ekrana sahip olanlar parmaklarının kesilmemesi için dikkatli olmalılar.

Kaynak

Netvibes’tan kişiselleştirilmiş google search

matamua | 06 July 2008 14:02

Kişiselleştirilmiş Netvibes şimdi de Google Search özelliği ile karşımızda. Google Search’ün özellikleri Netvibes sayfanızın hemen sağ üst köşesindeki genel başlığının altında yer alıyor. Aramayı başlığın altına/üstüne alabilyor ya da saklayabiliyorsunuz. Arama sonuçlarını da yeni bir tabde ya da aynı sayfada görebiliyorsunuz.

Buradaki arama aslında standart “google search”ten daha fazla kişiselleştirilmiş. Aramanızı Video, Blog, Haberler, Resim, Kitap olarak farklı başlıklarda yapabiliyorsunuz. Sistem Netvibes‘tan açılmasına rağmen hızıyla şaşırtıyor. Kaynak

en popüler b2b arama motorları yazı dizisi 2

matamua | 05 July 2008 23:57

En Popüler Endüstriyel Arama Motorları ve Rehberler

1.GlobalSpec: mühendislik, bilim ve teknik ile ilgili segmentlerde servis veriyor. kayıtlı kullanıcılar ürün ve servis kategorilerinde arama yapabiliyorlar. Ayrıca istenilen spec, patent, materyal özellikleri, haberler, uygulama notları, bölüm numaraları ve standartlarla ilgili başlıklarda da arama yapılabiliyor. Arama yaparken GlobalSpec’de görülen ilgili diğer site/içeriklere de başvurabiliyorsunuz. Sponsorlu satış ve CPC programları mevcut.

2. ThomasNet: Endüstriyel satıcı ve alıcılar için servis veriyor. Coğrafya, sertifikasyon ve standartlar ve şirket tipi gibi başlıklarda aramalar yapılabiliyor. CAD dosyalarında da arama yapmak mümkün. GlobalSpec, kullanıcılarına çeşitli tedarikçilerin ürünlerini karşılaştırma fırsatı veriyor. ThomasNet’in rehberine girmek belli bir ücrete tabii.

Sulayınca çiçek açan kartlar

matamua | 04 July 2008 23:30

İngiltereli Oakthrift firmasının Plant-It markasıyla satışa sunduğu posta kartları; tamamen geridönüşümlü kağıtla, soya bazlı mürekkep ve organik pigmentlerden üretilmiş, üstüne toprak attığınızda ve biraz suladığınızda bir çiçek bahçesine dönüşüyor. Mail trafiğinde posta kartlarının giderek önem kaybettiği şu dönemde, hoş olabilecek bir yinelik gibi geldi. Türkiye’de ne zaman satılır bilemiyorum tabii.

En popüler B2B arama motorları Yazı Dizisi 1

matamua | 04 July 2008 12:39

Çoğu arama moturu pazarlayıcıları Google, Yahoo, ve Microsoft’a odaklanırlar ama B2B arama motoru pazarı da vertical aramada giderek büyümekte. Bu (vertical) sitelerden tıklamalar ve yönlendirmeler genel arama motorlarının trafiği kadar verim sağlamasa da en büyük kazancın bu business-oriented kanalla geldiği görülüyor. B2B market için en popular arama siteleri şöyle sıralanmış:
1. Business.com: Ayda 6 milyon kullanıcı olan site tam bir lider konumunda. PPC ve paid directory hizmetleri sunuyor. Sponsorlu aramalar Forbesve BusinessWeek gibi yüzden fazla siteyle anlaşmalı. Mart ayında, Business.com, Channels (Para ve Teknoloji başlıklı) adlı iki yeni vertical arama motoru portalını daha lanse etti.

Habbo artık 100 milyon kişilik bir dünya

matamua | 03 July 2008 18:47

Internet dünyasının en yaygın networklerinden biri olan Habbo, 100 milyon kişiye ulaştı.
Avatarını yaratan şanslı 100 milyonuncu İngiliz Habbo kullanıcısı nadir özellikleri bulunan özel bir ilk Habbo odasına ve bir ton Habbo parasına sahip oldu. Bu sanal hediyelerin dışında bir de yeni bir MacBook Air’ın da sahibi oldu.

Ayrıca Stardoll da 100 milyonuncu üyesini ödüllendiren bir başka network olarak sanal alem tarihine geçti.

Sekizinci yılındaki bu güzel haberden sonra bakalım Habbo kullanıcılarını elinde tutmak için bundan sonra neler yapacak?

Rüzgar enerjisiyle şarj

matamua | 03 July 2008 13:28

Geçen haftalarda İngiltere’deki Glastonbury Festivali‘nde GotWind.org mobil dünya devlerinden Orange partnerliğinde rüzgar enerjisiyle şarj olan cep telefonu, REcharge Pod‘u lanse etti.
Festival alanına kurulan rüzgar enerjisi çadırında katılımcılar başka bir enerji kaynağı kullanmadan cep telefonlarını şarj edebildiler.
Bir saatte 100 cep telefonunu şarj edebilen sistemde kullanılmayan enerji de Manbat batarya bankasında saklanabilyor.
İlgi çekici REcharge Pod festivalde ikinci kere yer aldı. Kaynak