bildirgec.org

mascalzone latino

11 yıl önce üye olmuş, 7 yazı yazmış. 4202 yorum yazmış.

İlk

mascalzone latino | 22 February 2010 18:28

Eylül ılıklığında, nispeten rüzgârsız güzel bir gündü. Gökyüzü denize dik uzanan dağın tesinden atlayan parasailingciler ve rengarenk parasailinglerle doluydu, masmavi denizde birkaç sürat botu arkalarında beyaz izler bırakarak kıyıya paralel hızla geçiyorlardı.

Upuzun kumsal plajdan, gökyüzünden iniş yapanları anlatan megafonik bir erkek sesi duyuluyordu. Soğuk biramızı tek kutudan içerken bunları seyrediyorduk. Ama en güzeli, tam karşımızdan denizin içine içine doğru güneşin ağır ağır girişiydi.

”Keşke sonsuza kadar burada kalabilseydik.”
”Arabayı iade etmem gerek.”
”Yalnızca içimden geçeni söylemiştim” Bana baktı ”Yanıma otursana.” Hafifçe yere serdiğim kilime vurdu. Gözleri en içten halleriye üzerime dikilmişti.
Eğilip yanağından öptüm o da kollarıyla boynumu öyle bir sardı ki gövdemin yarısı üzerine abandı ve ağızlarımız birbirimizin sol kulağına denk gelecek şekilde fısıltıyla konuştuk.

Tuz

mascalzone latino | 17 September 2009 15:41

Tuzun kendisi ve kimyası hakkında türlü linkler vererek çeşitli görseller koyarak konuya bilimsel yaklaşımlar sergilemek istemiyorum, dileyen şurdan burdan bakarak bu konulara ulaşabilir.

Yemeklere tat veren tuzun bileşimde, bakteri oluşumuna engel olan şey vardır.

Yaraya tuz basarsanız, yaradaki bakterilerin ve mikropların ölmesine sebebiyet verirsiniz.

Diğer yandan tuzlayayım da kokma felsefesini uygularsanız, et ve balığın uzun süre dayanmasını sağlar değişik tatlarda yiyecekler elde edersiniz.