bildirgec.org

Gılgamış

10 yıl önce üye olmuş, 13 yazı yazmış. 6 yorum yazmış.

Beleş Haber ve syndication

Gılgamış | 03 April 2003 04:19

Çok kısa bir şey söyleyeceğim. Daha önce tartışıldı mı burada, bilmiyorum (arşivde aradım, rastlamadım.) News Is Free benzeri, hafif.org frekansındaki sitelerin hepsinden başlıklar verecek, XML tabanlı bir ortak platform yaratılabilemez mi acaba? Madem aynı ilgiyi paylaşan insanlar ve benzer tavırlı siteler var; üstelik bunlar hosting konusunda da paslaşıyorlar… Ne biliim, iş güç yok ya işte, düşündüm şöyle bir. Hafif Uyku ne der acaba? (Bir ara burada denenir gibi olmuştu diye hatırlıyorum.) Bana sanki hoş olur gibi geliyor.

İki, üç, daha fazla Vietnam

Gılgamış | 01 April 2003 15:24

Irak halkı, tıpkı 35 yıl önce Vietnam halkının yaptığı gibi, vahşeti yaşarken akıl almaz bir direnişi canlı tutmaya çalışıyor. Hem bu direniş, hem de dünyanın diğer ülkelerinde yaşayan insanların “hukuk dışı savaş”a verecekleri kararlı tepki, çok önemli. Çünkü, 4 ay sonra, Ağustos başında Omaha’da bir araya gelecek ABD Başkanı, bazı bakanlar ve askeri birimlerin yöneticileri, bu işi yaygınlaştırmanın peşindeler. Hem de, yeni nükleer silahlar desteğinde ve küresel boyutlarda. Başarırlarsa, “Goodbye, cruel world.”

Ben yeniyetmeydim o sıralar. Meydanlarda, yürüyüşlerde, fırsatını bulduğumuz anda “Ho Ho Ho Şi Minh” diye başlardık haykırmaya. Vietnam halkının B-52’lere, Napalm bombalarına, müthiş bir askeri güce karşı amansız direnişi, bir efsaneye dönüşmüştü. Dünya üzerinde iki, üç, daha fazla Vietnam yaratma şiarını ateşleyen de, idolümüz Che Guevara‘ydı. Ne ironik bir vaziyet: Şimdi bu işi sanki bizzat Sam Amca üstlendi; var gücüyle yeni Vietnamlar yaratma çabasında.

Neler öğrendin okulda?

Gılgamış | 31 March 2003 18:01

Eski bir Pete Seeger şarkısı. ABD halkının Bush The Butcher’a desteğinin arttığını görünce, yine aklıma geldi. Acele bir çeviri oldu, affola. Orijinalini şurada bulabilirsiniz.

WHAT DID YOU LEARN IN SCHOOL TODAY?

Bugün ne öğrendin okulda

Sevgili küçük oğlum?

Bugün ne öğrendin okulda?

Washington hiç yalan söylemezmiş

Askerler hiç ölmezmiş

Herkes özgürmüş aslında

İşte bunları söyledi öğretmen bana

Atlarımızı tutalım, vakvakları ürkütmeyelim

Gılgamış | 30 March 2003 19:33

Beyaz Saray, duruma iyice ağırlığını koymak için bizim en bi yetkili mercilerimize “Atlarınızı tutun!”buyurmuş. Bütün dertleri, en sevdikleri müttefikleri olan Türkiye’yi Kuzey Irak’tan uzak tutmak. Amerikalı dostlarımızda savaşla beraber bir “at merakı” başlamış gibi görünüyor; bütün diyaloglarda hep atlar başrolde. Bir nevi “Atını seven kovboy” sendromu olsa gerek. Bir süre önce Bush The Butcher da dışişleri bakanımızın da bulunduğu temsilcilerimize “At pazarlığı yapıyorsunuz” demişti. Şimdi düşünüyorum da, adamlar haksız olmayabilir. Son bir iki haftada olan biteni şöyle bir düşününce, savaşın bütünü at jargonuyla anlatılabilir gibi geliyor bana.