bildirgec.org

fool

11 yıl önce üye olmuş, 9 yazı yazmış. 2 yorum yazmış.

Fahişelik

fool | 20 April 2010 15:30

Eflatun: “Fahişeler erkeğin içindeki doymayan hayvanı besler.”

Fahişelik hiç kuşkusuz dünyanın en eski mesleklerinden biridir. Fahişeler tarih boyunca aşağılanmış, dışlanmış ve aynı ölçüde de vazgeçilmez olmuşlardır. Bu yönüyle bu kesinlikle ikiyüzlülükten başka bir şey değildir.

İlk önce; fahişelik nedir? Cinsel zevk için değil, karşılığında para gözeterek ve çoğunlukla hiçbir seçicilik göstermeden insan vücudunun kiralanması veya satılmasıyla cinsel ilişkinin gerçekleştirilmesine fahişelik denir. “Fahiş” arapça toplumsal ahlaka uygun olmayan demektir.

Fahişeliği suç olarak gören Fransız avukat Jean-Gabriel Mancini‘ye göre ise bir cinsel ilişkinin suç sayılabilmesi için bunun bazı koşullar altında olup bitmesi gerekir: zorlama, süreklilik, her önüne geleni kabul ediş, dolayısıyla seçim yapma yasağı, başla hiçbir geçim kaynağı bulunmamak ve son olarak da Justinyen yasasının sine delectu’su (zevk almama).

Toplumların kökeninde bugünkü anlamıyla fuhuş varolmamıştır. Fuhuş yapmak alışveriş yapmaktır. Oysa eski çağlarda kadın bu alışverişte akit yapan taraflardan biri olmadığı gibi, bu alışverişin bedelini alıp muhafaza eden de değildir. Aslında fuhuş tarihi, muhabbet tellalığının tarihiyle atbaşı gider.

Kama Sutra: Aşk ve cinsellik sanatı

fool | 14 October 2008 13:04

Kama Sutra
Kama Sutra

Kamasutra Hindistanlı aydını Vatsyayana tarafından aşk üzerine yazılmış antik Hint yazısıdır. Kama sutra genellikle Kama Shastra ismi ile bilinen yazılardan en önemli ve göze çarpanıdır. Kama Sutra bilindiği üzere aşk ve cinsellik sanatıdır.

Geleneksel olarak ilk defa Kama Shastra veya Kama’nın öğretisi Şiva‘nın bekçiliğini yapan kutsal boğa Nandi‘ye atfedilmiştir. Tarihçi John Keay Kamasutra’nın milattan sonra ikinci yüzyılda toplanmış ve şimdiki haline getirilmiş bir özet olduğunu söylüyor. Bu oluşumun Batı dünyasında nasıl bu kadar tanındığını Kama Sutrayı tercüme eden Richard Burton şu sözlerle açıklıyor:

Richard Burton
Richard Burton

Vatsyayana’nın nasıl gün ışığına çıkarıldığı ve İngiliz diline çevrildiği bazı insanlara ilginç gelebilir. Böyle oldu: Uzmanlarla birlikte “Anunga Runga, veya aşkın safhası”nı tercüme ederken sık sık Vatsya’dan bahsedildiği ortaya çıktı: “Bu veya şu fikir bilge Vatsya’nın idi”, “Bilge Vatsya bunu dedi” vs. Doğal olarak Vatsya’nın kim olduğu sorusu soruldu ve uzmanlar Vatsya’nın Sanskrit edebiyatına ait aşk üzerine yazılmış bir metnin müellifi olduğu şeklinde cevap verdiler. Mumbai‘de bulunan elyazmanın kopyası eksik olduğu için yetkililer Benares, Kalküta ve Jaipurada bulunan Sanskrit kütüphanelerine kitabın elyazması için mektup yazdılar. Elyazmasının kopyaları elde edildi, daha sonra birbirleriyle karşılaştırıldı ve kopya İngiliz diline çevrildi.

Kama Sutra harfi harfine “cinsel zevk üzerine bilimsel inceleme” anlamına gelmektedir. İslami ve birçok dini öğretilerden farklı olarak Kama Sutra cinsel ilişkiyi sadece insanın çoğalması için yapılan eylem olarak görmüyor. Kama Sutra cinsel zevk kültürü olarak da adlandırılabilir. Eski Hintliler hayatın dört anlamı olduğuna inanıyorlardı: dindarlık (dharma), maddi başarı (artha), kurtuluş (moksha) ve cinsel zevk (kama). Bunların dördü de eşittir. Hint dünyasında cinsel zevk arayışı dinsel arayış kadar saygı görüyordu.

Kama Sutra’nın bahsetdiği cinsel kültür bizimkine şaşırtıcı biçimde benziyor. Kitap kadınlar ve kızların babalarına, eşlerine veya erkek kardeşlerine bağımlı olduklarını tasvir ediyor.

Faydalı resim düzenleyicileri

fool | 07 October 2008 20:17

Eğer web ustası, dizayner ve ya blogger iseniz her zaman imgelerle, resimlerle uğraşıp durmak zorundasınız. Bunu çok daha kolay hale getirmek için burada bir kaç faydalı programlar bulabilirsiniz.

Phatch (photo ve batch kelimelerinin birleşimi) Linux, mac os x ve windows için kullanıla bilen açık kaynaklı resim düzenleyicisidir. phatch kolay anlaşılan mükemmel bir kullanıcı arayüzü sunuyor.

25 muhteşem makrofotoğrafçılık örneği

fool | 04 October 2008 10:04

Gözle görünmesi zor olan nesneleri çekmek sanatına makro fotoğrafçılık denir. Burada 25 tane muhteşem makro fotoğrafçılık örneği bulunmaktadır:

Tokay Gecko gözü
Fotoğraf Alan M. tarafından çekilmiştir.

La force et la passion
Fotoğraf Leon Baas tarafından çekilmiştir.

Bedava ikon seti

fool | 04 October 2008 09:35

DryIcons tarafından dizayn edilen bedava Practika ikon seti. İkonlar 64×64px, 128×128px ve 256×256px ölcülerinde ve PNG formatındadırlar. Bu ikonlar farklı amaçlar için kullanıla bilir.

Seti bedavaya indirin!
Bu seti bütün amaçlarınız için hiç bir kısıtlama olmadan kullana bilirsiniz. Ama satışa çıkarmak yasadışıdır.
Seti indirin (.zip, 0.8 Mb)

adobe’de güvenlik açığı

fool | 28 September 2008 22:06

Adobe
Adobe

Adobe yazılımında Amazon’s Video on Demand ve benzeri servislerden video ve filmleri indirmek için kullanıla bilen expoit açığa çıkarıldı.Açıkça, Adobe yazılım ve player’leri arasında indirme hızını artırmak için kullanılan “sıkı güvenlik özelliği”ni kurban vermiş oldu.Yapılan testlerde Reuters Amazon ve Adobe yazılımından faydalanan diğer sitelerden Replay Media Catcher kullanarak film indirdiğini açıkladı. Amazon kendi videolarının ve TV şovlarının böyle programla izinsiz veya kaçak yolla kullanılamacağı konusunda ısrarlı ama görünen şu ki, Adobe ile Amazon işbirliği televizyon şovları ve filmler için 40$ ödemeye razı olanlar için serbest sezon açmış durumda…Kaynak: Yahoo

Web sitelerine güvenmek…

fool | 28 September 2008 11:09

İnternetin yaratıcısı Tim Berners-Lee ilginç bir teklifte bulundu: hangi sitelere güvenip güvenmeyeceğimize dair bir çeşit değerlendirme sistemi.

World Wide Web Foundation‘ın toplantı konuşmasını yapan Berners-Lee Büyük Hadron Çarpıştırıcsının dünyayı yok edeceği gibi haberlerin internet aracılığıyla hızla yayılmasından ve bunun önüne geçile bilmemesinden korktuğunu söyledi. Bu nedenle web sitelerine güvenirlik etiketi vere bilen yeni sistemlere ihtiyaç olduğunu belirti.

Google Chrome düşüyor

fool | 26 September 2008 17:00

Google Chrome
Google Chrome

Bir çok uzman Google’ın rakiplerini pazardan sıkıştırmakla ilgilenmediğine inanıyor.

Çıktığı ilk 24 saat içinde pazarda hızla önemli bir yüzdeye sahip olan Google Chrome Web tarayıcısı
kazancını düzenli olarak Internet Explorer ve Mozilla Firefox’a bırakıyor.

Piyasaya çıktığı gün (2 eylül) Google chrome hızla pazarın %1’e sahip oldu. O zamandan şimdiye kadar bu rakam %0.77’e geriledi ve geride kalan kısmı IE ve Firefox kaptı.

Bir çok kişi chrome’u hızlıca denedi ve bu sepepden pazardaki yüzdesi hala düşmekte.