bildirgec.org

drake

8 yıl önce üye olmuş, 10 yazı yazmış. 30 yorum yazmış.

Ay Çöreği nasıl yapılır?

drake | 27 March 2002 14:21

Ankara’nın lüks pastanelerinden birinde çalışan bir arkadaşım, bana ay çöreğinin nasıl yapıldığını anlatmıştı. Ona göre satılmayan yaş pastalar atılmıyor, ay çöreğine malzeme olarak kullanılıyordu. Hatta küflenen pastaların küfünü temizleyip, onları bile kullandıklarını söylemişti. İnanmadım ona. İğrenç bir şaka yapıyor herhalde, diye düşündüm. Yurdum pastanecilerine olan sonsuz güvenimden asla ödün vermedim yıllarca. Ta ki iki gün öncesine kadar; o gün de diğerlerinden farksız bir gündü benim için. Sabah yine her zamanki güvenilir pastanemden, kahvaltıda tüketmek üzere ay çöreği aldım. Mutlu bir şekilde işime gittim, çayımı aldım, masama oturup ay çöreğini afiyetle yemeye başladım. Birden içinde kırmızımsı birşey dikkatimi çekti. Hemen müdahele ettim, parmaklarımı kullanarak çekip kurtardım onu. Evet, bu pastaların üzerine konan vişne- kiraz gibi süs meyvelerindendi. Kesinlikle ay çöreğinin içinde olmaması gereken birşey yani. Sonuç: İki gündür kahvaltıda kraker yiyorum.

Visual basic sitesi

drake | 16 March 2002 16:33

Visual Basic’çiler, burası tam size göre. başlangıç seviyesinden profesyonele kadar herkesin yararlanacağını düşündüğüm bir vb sitesi.

fanatik microsoft’çular:

drake | 11 January 2002 00:02

(özellikle) Sevgili Microsoft fanatiği arkadaşlar: Hemen buraya tıklayın ve ilginç gerçeği (bana göre ilginç) öğrenin…

Kısaca bahsedeyim:
Microsoft şirketi Hotmail hizmetini hala bir Unix server’dan veriyormuş…

Burada anlatıldığına

drake | 21 December 2001 22:17

Burada anlatıldığına göre .tr uzantılı alan adlarını almak hiç kolay değilmiş (aslında hep şikayet edilen bir konudur bu; hepimiz biliyoruz). Peki ya bunu ya da bunu nasıl almışlar? Ben mi yanlış anlıyorum okuduğum şeyleri, yoksa odtü istediğine daha esnek davranma hakkına mı sahip?

Gördüğüm en iyi ‘fre

drake | 21 December 2001 14:02

Gördüğüm en iyi ‘free’ web sitesi. İçeriğinin büyük bir kısmı linklerden oluşsa da, bu kadar ‘beleş’ ve kullanışlı şeyi bir arada görmek güzel.

Diyelim ki Visual Basic’te birşeyler yapmaya çalışıyorsunuz ve gidip işportadan kopya VB CD’si almak size ters geliyor; Bill Gates’e (ve BSA‘ya) karşı alnınız ak başınız dik olmak istiyorsunuz. Kara kara düşünmeye gerek yok; buradan indirip gönül rahatlığıyla kullanıyorsunuz.

Henüz ilkokul 5’teyd

drake | 04 October 2001 22:48

Henüz ilkokul 5’teydim ve o zamanlar BASIC’te ilk öğrendiğim komut print’in, ‘prınt’ olarak okunduğunu sanıyordum. Çünkü ilk gözağrımın ‘P’ tuşuna basar basmaz ekrana büyük harflerle PRINT yazıyordu. Bu çok heyecan vericiydi benim için.

Ve ilk program: “Merhaba”.

Sonra hayatıma başkaları da girdi,
90’lı yıllardan sonra da iş iyice çığırından çıktı, ben onu bir köşede kaderine terkettim. Çünkü bir oyun yüklemek için 10 dakika geçmesi gerekmiyordu, teyp kasetlerine program yüklemeye çalışmak tarihe karışmıştı artık.
Ama ne olursa olsun, o günlerin tadı bambaşkaydı.