bildirgec.org

Barky

11 yıl önce üye olmuş, 16 yazı yazmış. 8 yorum yazmış.

Planet of the Apes (1968)

Barky | 11 June 2011 16:00

Maymunlar Cehennemi(orijinal adı Planet of the Apes) yazar Pierre Boulle‘in Fransızca La Planète des singes adlı romanından 1968 yılında uyarlanan, Franklin Schaffner yönetmenliğindeki, Charlton Heston, James Whitmore, Roddy McDowall, Kim Hunter gibi oyuncularının bulunduğu filmdir, Maymunlar Cehennemi serisinin ( 5 film) ilk filmidir ve çoğu kişiye göre en iyi filmidir. 2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesitarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi‘nde tutulmasına karar verilmiştir.

Film bir grup astronotun çok uzun bir yolculuğun sonunda uyanarak, yabancı bir gezegene iniş yapmasıyla başlar. Bambaşka bir gezegendedirler(belki de değillerdir) ve burayı biraz incelediklerinde canlı yaşamının olduğunu ve ilkel, konuşamayan insanların olduğunu fark ederler. Daha sonra grup dağılır, insan görünüşlü maymunlar bizimkileri esir alır, tabi film Taylor’ı ön planda tutuyor. Maymunlar Taylor’ın en az “maymun” kadar akıllı olduğunu anlar ve olaylar gelişir.
Ayrıca finali en etkileyici filmlerden biridir.
Bütün Planet of the Apes‘in film arşivi yapanlar için baş köşeye konulacak filmlerden biri olduğunu da söyleyebilirim.

My Sassy Girl (2008)

Barky | 22 February 2011 17:10

24 dizisinden de tanıdığımız Elisha Cuthbert‘in(bir diğer filmi the Girl Next Door) oynadığı mükemmel bir Romantik Komedi. Güney Kore yapımı olan aslına(My Sassy Girl) daha güzel diyorlar, izlemedim. Film Charlie Bello’nun(Jesse Bradford) ilk ve son kez aşık olmasını anlatıyor. Sakin bir hayatı olan Charlie’nin bir gün hayatına Jordan Roark(Elisha Cuthbert) girer. Jordan çok güzel, eğlenceli ve dengesiz biridir. Birbirlerine aşık olurlar. Sonunda duygulanacağınız Hırçın Sevgilim / My Sassy Girl, 2008 yılında Golden Trailer Awards’da en iyi romantik film dalında Golden Trailer ödülünü kazanmıştır.

Role Play

Barky | 21 February 2011 18:21

Role Playing Game, Rol Yapma oyunu anlamına gelir. Oyundaki yaptıklarınıza Rola Play yani Rol Oyunu denir. Bu oyun türüne kısaca Rp ya da Rpg denir. İnternet sitesi üzerinden karakterinizi yaratıyorsunuz, kitaptaki bir bölümü yazar gibi karakterinizi oynuyorsunuz.

the Girl Next Door (2004)

Barky | 21 February 2011 09:15

24 dizisinden tanıdığımız güzeller güzeli Elisha Cuthbert‘in oyunculuğuyla ve güzelliğiyle hepimizi mest ettiği the Girl Next Door yani Türkiye’deki adıyla “Komşu Kızı” Dram, Erotik, Gençlik, Komedi, Romantik türünde ama Erotik ve Gençlik ağır basıyor bence. Ana karakter Matthew Kidman(Emile Hirsch) bir gün yan dairesine taşınan Danielle(Elisha Cuthbert) ile tanışınca hayatı değişir. İkili birbirine aşık olur ve bütün zamanlarını beraber geçirmeye başlarlar. Daha sonra Danielle’in geçmişinde porno star olduğu öğrenilir ve Matthew, Danielle’in düzgün haline geriye dönmesine yardımcı olurken Danielle’de Matthew’un yaşamı keşfetmesini sağlayacaktır. Öylesine izlenilecek bir film değil, gayet de kaliteli bir film.

elektro gitar alma rehberi

Barky | 20 February 2011 19:10

elektro gitara başlamaya karar verdiyseniz ihtiyacınız olan şeyler gitar, amfi ve eğer efekt istiyorsanız pedallardır. öncelikle gitarla başlayalım. hangi gitarı alacağınıza karar vermeniz için 2 etmen var; bütçe ve çalmak istediğiniz müzik türü. öncelikle bütçeniz gitar için 100-150 liraysa o fiyata gitarlar olsa dahi biraz daha para biriktirmeniz. o fiyata alacağınız gitardan ne zevk alırsınız, ne de adam gibi müzik yaparsınız.

hamsterlar hakkında her şey

Barky | 20 February 2011 14:09

Hamsterlar 1930 yılında Suriye Yahudi Üniversitesi zoologi Dalı öğretim üyelerinden Prof. İsrâ’el Aharûnî’nin yolda 1 dişi hamster ve 12 yavrusunu bulmasıyla ortaya çıkmışlardır. Aynı Üniversitede görevli olan Dr. Ben Menahem bu yavrulardan 2 dişi ve 1 erkeği alarak çiftleştirmiştir ve hamsterlar bugüne kadar gelmiştir. Bu ilk hamsterlar kısa, yumuşak tüylü ve sarımsı kahve rengiydi. Sırtında ve yanaklarında siyahımsı lekeler vardı ve karın bölgesi gri-beyaz renkteydi. Şu anda evlerimizde evcil hayvan olarak beslediklerimiz üstünde çalışmalar yapılmış halidir ve her renkte-boyutta vardır. Hamster’lar şu anda çoğunlukla Evcil Hayvan Dükkanlarında yaşıyor ama normalde Avrupa’da ve Asya’nın batısındaki tarım alanlarında ya da bozkırlarda, toprağın altında kazdıkları karmaşık yuvalarda yaşarlar, Sincap gibi.

resim yükleme sorunu

Barky | 10 February 2011 16:05

yazıya resim yüklemeye kalktığımda biraz bekleyip 413 request entity too large hatası veriyor. 1-2 gündür böyle, sunucudan kaynaklanan bir sorun mu? kendiliğinden mi düzelir?

playstation 3’ün kırıldığına çok sevinmeyin

Barky | 17 September 2010 18:41

playstation 3‘ün kırıldığını duyunca çok sevinenlerdenseniz bu haber sizi hiç mutlu etmeyeceğe benziyor. O yazıdaki gibi özel işlemlerle playstation3’e her şeyi yaptırabiliyorduk, kopya oyun çalıştırabiliyorduk vb. ancak ps3 hax‘te yayınlanan bilgiye göre sony, kırılmış ps3’leri belirleyip banlama imkanına sahip. bu, kırılmış bir ps3 ile psn’e bağlanılması durumunda gerçekleşiyor. yani eğer kırılmış bir ps3 ile online oyun oynamak için psn’e bağlanırsanız, sony ps3’ünüzün kırılmış bir cihaz olduğunu anlayıp cihazınızı banlayabilecek. sony de microsoft’un xbox 360‘da yaptığı yöntemi kullanıyor demek ki.

bu arada bu haberi duyup yine de psn’den vazgeçme pahasına kopya oynamak isteyenler için yayınlanan kırma yönteminin 3.41 firmware’i ile de çalıştığı duyuruldu. bu da, hack’in ps3 slim modellerinde de çalışacağı anlamına geliyor. kaç kişi çalıştırır bilemiyorum ama xbox 360’da benim tanıdığım baya kopya oynayan var…

fiyatı şaşırtan iphone

Barky | 17 September 2010 14:31

tamamen altından yapılmış iphone‘a 3 milyon dolar fiyat biçilmiş. her tarafı altın olan bu iphone’dan sınırlı sayıda üretilmiş ve satışa sunulmuş. dünyanın en zenginleri için söz konusu olan şey sıra dışı ürünleri satın almak olduğunda ne kadar pahalı olduklarının bir önemi kalmıyor. bu dünyada en fazla 5-10 tane bulunan iphone’u alanların da kullanacağını sanmıyorum, koleksiyon için almışlardır, yoksa bununla arama yapmaya kıyamazsın o kadar para vermişsin yani.