bildirgec.org

alpmut

11 yıl önce üye olmuş, 28 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

psd tasarımları webde yayınlama

alpmut | 31 January 2011 11:11

Yakın zamanda öğrendiğim psd tasarımını webde yayınlamayı sizlerede resimli anlatmak istedim.sonuçta nasıl bir dersi anlayıp arkadaşınıza anlatırken konu daha iyi kafanızda oturursa bende pekiştirmek için böyle bir işe girdim.
bazı psd tasarımlar
Öncelikle öylesine bir psd tasarımı hazırladım(berbat bişey biliyorum hatta tasarım sayılmaz neyse).

psd html çevirme
psd html çevirme

Tasarımımızın web ortamında yayınlanmasını sağlıycaz.Tasarımımız üzerinde dilimler oluşturarak tıklanabilir alanlar oluşturabiliriz.Resimdeki ana sayfa,hakkımızda… yazılara tıklanabilir alanlara dönüştürebiliriz.

psd html çevirme
psd html çevirme

sitenizin trafiğini hızlandırabilecek yöntemler

alpmut | 10 September 2010 12:04

Sitenizin trafiğini artırabilecek birkaç yöntemden bahsetmek istiyorum.Hatta direk konuya giriyorum.Daha önce yazdığım seo teknikleri ve ipuçları yazısınıdanda seo hakkında bilgi edinebilirsiniz.

sitenizin trafiğini artırın
sitenizin trafiğini artırın

 • Öncelikle kesinlikle siteniz kopya içerik içermemelidir.Bu genellikle arama motorları içindir yalnız büyük ölçüde ziyaretçi sizi arama motorlarından bulacağından dolayı ve kopya içerik içermeniz arama motorlarında sizi alt sıralara atmayı hatta banlamayla sonuçlanacağından ve bundan dolayı da ziyaretçinin gelme olasılığı azalacağından dolayı kopya içerik içermemelisiniz.Ziyaretçiye içeriğinizi sitesinde yayınlama hakkı verebilirsiniz tabi içeriğinizin altına linkinizi vermeyi unutmayın.Hem back-link hemde ziyaretçi kazanma şansınız olacaktır.
 • İçeriğiniz ile ilgili diğer faydalı sitelere link verin.Bu ziyaretçinin hoşuna gidecektir.Böylelikle ziyaretçi diğer kaynaklara ulaşmasından dolayı sizin siteniz ziyaretçinin daha çok hoşuna gidecektir.
 • Ziyaretçilerinize ücretsiz e-book dağıtın.Yazdığınız e-booklarda sitenizin linkini verin.Tabiki bu olayı ücretsiz yapın.Yaptığınız e-book ne kadar farklı kitlelere ulaşırsa siteniz o kadar tanınır ve ziyaretçi çeker.
 • Bedava dersler verin.Böylelikle ziyaretçi o konu ile ilgili sizi uzman zannedecekir.Verdiğiniz dersin formatı da önemli bu dersleri video formatında yayınlarsanız diğer sitelerden daha avantajlı olursunuz.Çünkü herkese göre video formatında yayınlanan ders yazı formatında yayınlanan derse göre daha çekicidir.Dersi anlama şansıda daha fazladır.
 • Ziyaretçilerinize bedava yazılım indirme olasılığı sunun.Bunlar freeware,shareware ve demo olabilir.Hatta bu konu ile ilgili sitenizde bir bölüm oluşturabilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinize bedava danışma hizmeti sunabilirsiniz.Danışma hizmetinin çok pahalı olacağından dolayı bu sizi bir adım önde tutar.Hatta eğer kendinizi çok bu işe verdiyseniz telefonla bile bu danışma hizmetini yapabilirsiniz.
 • Sitenizde yarışmalar düzenleyin ve ödüller verin.Bu ödüllerin çok pahalı olmasına gerek yok.Böylelikle yarışan kişi sitenizi sık sık takip edecektir.Güncel ziyaretçilerinize bir takım avantajlar sunun.Böylelikle rekabeti artırırsınız.
 • İçeriğinizin konuları ile ilgili olan videolar yapın.Bu videoların sonuna sitenizin ismini hatta izleyicinin ilgisini çekebilecek farklı yazıları ekleyerek izleyicileri sitenize çekebilirsiniz.

en faydalı joomla eklentileri

alpmut | 08 September 2010 16:30

İlk öncelikle joomla’yı hiç bilmeyenler için joomla’nın ne işe yaradığını ve nerelerden öğrenilebileceğini öğrenmek isterseniz joomla ile site yapımı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

joomla
joomla

Joomla ücretsiz olarak sunulan modül,bileşen ve eklentiler sayesinde akıl almaz boyutlarda genişletilebilir.Verdiğim bu eklentiler Joomla 1.5 doğal olarak çalışmaktadır.Bu eklentileri http://www.joomla.extensions.com resmi adresinden indirebileceğiniz gibi verdiğim resmi sitelerdende indirebilirsiniz.

  virtuemart
  virtuemart

 • VirtueMart

joomla ile site yapımı(gerekli kaynaklar)

alpmut | 03 September 2010 15:20

bilmeyenler için ilk önce joomla’nın ne işe yaradığını söyleyelim.joomla açık kaynak kod yönetim sistemidir.Hiç bir kod bilgisine sahip olmadan web sitesi yapmanıza yarar.Joomla’nın size verdiği panel ile kolaylıkla sitenize resim,yazı vb. ekleyebilirsiniz.Daha fazla detaylı bilgi almak için burayı okuyabilirsiniz.

joomla ile site yapmak
joomla ile site yapmak

joomlayı öğrenmenize yardımcı olucak birkaç kaynaktan bahsedicem.

  ————————————————–

 • joomla kurulum

comScore’a Göre Türkiye’nin En Popüler 20 Web Sitesi

alpmut | 02 September 2010 10:27

Türkiye'nin en popüler 20 web sitesi
Türkiye’nin en popüler 20 web sitesi

comScore sitesinin Türkiye’nin ziyaretçi sayısına göre en popüler sitelerini Şubat ayı için raporladı.
Rapora göre ilk sırada Google,Facebook,MSN ve Live alıyor.Sadece Türk sitelerine göre ekolay.net aylık 9.645.000 tekil ziyaretçi ile Türkiye’nin en çok ziyaret edilen sitesi durumunda.Ekolay.net’in ardından Blogcu.com ve 8.695.000 ile Mynet.com geliyor.Listeye ortalama zaman geçirme bazında bakılırsa Facebook’ta geçirilen ortalama zaman 11,3 olurken sahibinden.com bu sayı çok daha yüksek ve 13,9 oluyor.Youtube’ta ise ortalama zaman geçirme 10,1 dakika.Ayrıca MSN.com’un listede 5.sırada olmasına rağmen en az ortalama zaman geçirilen(0,5 dakika) site olduğu dikkatlerden kaçmıyor.Listede yer alan sitelerin 10 tanesi yerli 10 tanesi yabancı site.

liste
liste

Listede Türkiye’de erişiminin engellenmesine rağmen youtube.com’un 15. sırada olması dikkat çekici.Kısa zaman önce Türkiye’nin internette başında en fazla zaman geçiren Avrupa ülkesi olduğu açıklanmıştı.Listeye bakıcak olursak hangi sitelerin etkisiyle bu ünvanı aldığımız belli oluyor.
Resmin büyük hali için tıklayın.

seo teknikleri ve ipuçları

seo teknikleri ve ipuçları

alpmut | 31 August 2010 10:15

İlk önce SEO kelimesinin nerden geldiğini söyleyelim. Search Engine Optimization İngilizce kelimelerin baş harflerinden gelir. Türkçeye çevirecek olursak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.

seo
seo

Şimdi biraz SEO kelimesinin anlamına gelelim. SEO tamamen pazarlama alanına giren bir konudur. Web sitenizi daha iyi pazarlamanıza yarayan kuralları içeren bir sektördür. Evet artık SEO bir sektör haline gelmiştir. Doğru yapıldığında hedeflenen kitleye kitlesel medya araçlarından ulaşılması daha avantajlıdır. Düz anlatmak gerekirse doğru yapıldığı takdirde müşterinize daha hızlı ulaşırsınız böylelikle daha fazla para kazanırsınız ve siteniz daha tanınmış olur. Şimdi SEO’da önemli olan uygulamalardan bahsedicem.
Anlatacaklarımın daha iyi anlaşılabilmesi için başlıklar halinde sıraladım.

 • web siteniz nasıl olmalı
 • 1.) Bir web sitesinin kolay kullanılabilir olması için ziyaretçi “aradığımı bulabilmek için buraya mı yoksa buraya mı tıklamalıyım” sorusu kafasından geçmemelidir. Öncelikle zaman herkes için çok önemlidir.

google’da ücret uygulaması

alpmut | 25 August 2010 13:48

google
google

Bilindiği üzere google hizmetlerini ücretsiz sunan ve reklamlardan para kazanan bir şirket.Ancak bu kural değişecek.

google
google

Google Chrome geliştiricilerinin yeni eklentiler eklenmesi için 5 dolar ödemeleri gerekiyor.Bu uygulama;

google chrome
google chrome

 • Tema
 • Uygulamalar
 • Uzantılar
 • geçerli olucak.Bunun sebebide
  sahte hesaplar ile Google Extension Gallery’nin şişirilmesini, saldırıya uğramasını engellemek.

  gamescom’daki ilginç bilgisayar tasarımları

  alpmut | 24 August 2010 19:14

  Yarışmadaki bilgisayarlardan biri
  Yarışmadaki bilgisayarlardan biri

  Her sene Almanya’nın Köln şehrinde yapılan gamescom bu senede renkli görüntelere ev sahipliği yaptı.Dünyanın dört bir yanından gelen izleyicilere büyük seyir zevki sunan Gamescom‘da;

  Yarışmadaki bilgisayarlardan biri
  Yarışmadaki bilgisayarlardan biri


  Actvision,
  Electronic Arts,
  Microsoft,
  Sony,
  Nintendo

  gibi birçok firma vardı.

  pes 2011 gameplay videosu çıktı

  alpmut | 24 August 2010 16:01

  pes 2011
  pes 2011

  Tüm dünyada merakla beklenen pes 2011 videosu gamescom fuarında görücüye çıktı.Oyunun 2010 versiyonu ile bir farkının olmadığını diyenlerin epey çok olduğu dikkat çekici.

  Video izlemek için tıklayın.

  Bencede pek 2010’dan farkı yok.Bide oyuncular topa vururken garip bişeyler çıkıyor saçma.

  müjde hosting fiyatları ucuzluyor

  alpmut | 23 August 2010 16:48

  Hosting Fiyatları Ucuzluyor.Bilindiği üzere hosting sitelerindeki verilerin servislerinin ağırlıklı olarak yurtdışından sağlanıyor.Bundan dolayıda yabancı ülkelere göre Türkiye’deki hosting fiyatları pahalı oluyordu.

  Hosting Fiyatları Ucuzluyor

  Bunun önüne geçmek için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım verilerin Türkiyede depolanması konusunda çalışma yapıldığını açıkladı.Bakan Yıldırım “Türk Telekom ciddi bir çalışmayı tamamlamak üzere. Yakında konu kurula gelecek, kurul kararını açıklayacak. Yüzde 50’lere varan bir indirim olabilir. 2-3 haftaya kadar burada çok ciddi bir iyileşmeyi hep beraber göreceğiz” dedi.