bildirgec.org

aedips

11 yıl önce üye olmuş, 32 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

gmail labs’ta yenilik: döküman önizleme!

aedips | 19 October 2009 14:29

google labs
google labs

hepimizin bildiği üzere gmail‘de şu ana kadar, maillerinize gelen dökümanları google docs aracılığı ile online ortamda görüntüleyebiliyorduk. ama görüntülerken yeni pencerede veya sekmede açılıyordu. bu özellik için, dökümana bakıp mail ekranına geri dönmemiz gerekiyordu. gmail labs ekibi bu sorunu düşünerekten yeni bir lab uygulaması daha geliştirdi ve kullanımımıza sundu. uygulamanın ismi “döküman önizleme (docs previews)“.

döküman ekli maillerinizi gmailinizin içinde görüntüleyebileceğiniz bu uygulamayı, ayarlar > labs sekmesinden aktif hale getirip kullanabilirsiniz.

google docs
google docs

daha sonra gelen mailinizde show preview(önizlemeyi göster) linkinden dökümanın detayını aynı pencerede yeni sekme açmadan görebilirsiniz. şunu da belirtmekte yarar var; burada görüntüleyebildiğiniz dökümanlar google dökümanlar. yani google docs’da oluşturulan dökümanlar görüntülenebiliyor!

teknoloji dünyasında en etkili 100 isim

aedips | 30 September 2009 17:25

teknoloji sitesi t3, teknoloji dünyasının en etkili 100 ismi listelemiş.

t3
t3

bu 100 isim, farklı alanlarından 8 teknoloji uzmanı tarafından, farklı faktörler baz alınarak hazırlanmış. bu faktorlerden bazıları; şirketlerinin durumu, son bir yıldaki başarıları, google aramalarındaki durumları, teknoloji pazarında ciddi bir etkiye sahip olup olmadıkları ve ilginç bir faktör olarak , twitter’da ne yaptıkları.

bu listede top 10 şu şekilde:

 1. sergey brin and larry page – googleprofil
  sergey brin and larry page - google
  sergey brin and larry page – google
 2. evan williams – twitterprofil
  evan williams - twitter
  evan williams – twitter
 3. daniel ek – spotifyprofil
  daniel ek - spotify
  daniel ek – spotify

google’ın monopoly’si

aedips | 09 September 2009 19:39

bu günlerde, bu iki kelime internet sitelerinde yan yana görülmeye başladı. arama motoru devi google, google maps ile çevrimiçi çalışan monopoly projesi üzerinde çalışıyor.

monopoly city streets
monopoly city streets

detaylar henüz net değil fakat, monopoly oyununun sahibi olan hasbro firması, çok oyunculu online monopoly oyunu hizmetini sunan bir çalışma üzerinde çalışıyor.

şirketin açıklaması ise şöyle:

amaç basit arkadaşlarınızla birlikte, en zengin gayrimenkul sahibi olmak için yarışmak. herhangi bir cadde sahiplenin, evler, çılgın kaleler, muazzam gökdelenler inşa edin ve kiralayın.

google maps
google maps

google’ın bu işte ortak olacağı ya da hasbro‘nun google maps api‘sini kullanacağı kesin değil tabii ki. diğer yandan monopoly bloğundaki bir yazı ise şöyle:

hala 3 yeni bina dizaynına ihtiyacımız var, bunları dizayn etmenizi arzuluyoruz. monopoly ve google sketchup fanları,detaylı bilgi için ve sizin 3 boyutlu tasarımlarınızı dünyaya göstermek için, 8 eylül salı gününden önce kontrol edin.

gmailde yenilik: rehberden kişi seçme

aedips | 29 August 2009 16:22

gmail
gmail

gmail ekibi işimizi kolaylatırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. mail yazarken, eğerki birden fazla kişiye gönderecekseniz, autocomplete (otomatik tamamlama) özelliği bazen kişileri atlamamıza hatırlayamamamıza sebeb oluyor. gmail ekibide bunu düşünerek yeni bir gmail servisi hizmete sundular:

contact chooser“. yani gönderi listenizi rehberden seçme.

contact chooser
contact chooser

google, chrome kullanmamızı istemiyor!!

aedips | 29 August 2009 13:42

google chrome
google chrome

evet yanlış okumadınız. eğer chrome kullanıcısıysanız, tarayıcınızda google toolbar sayfasına girerseniz sadece iki tarayıcının desteklendiği mesajını alıyorsunuz:

maalesef google araç çubuğu 5 yalnızca internet explorer ve firefox ile kullanılabilmektedir.

chrome hata mesajı
chrome hata mesajı
google toolbar
google toolbar

tabiki chrome, google toolbarın tüm ekranı kaplayan versiyonu olduğu için toolbara ihtiyacınız yok! google toolbarın bize sunduğu hizmetlerden bazıları: google arama, bookmarks(sık kullanılanlar), arama tahmini (search suggestions), gezinme geçmişi ve google araçlarına kısa yollar.)

ama elbette chrome kullanıcıları için bu mesaj hoş birşey değil gibi duruyor. siz ne dersiniz?

aedips

hackerların tercihi opera!!

aedips | 27 August 2009 09:01

Hacker
Hacker

hackerlar gerek tek başlarına gerekse grup halinde bilgisayarlarımıza girmek ve bilgi çalmak için çalışırlar. fakat herkes gibi onlarda bir web tarayıcısı’na ihtiyaç duyuyorlar. dolayısı ile onlarda risk altındalar. tabiki onlarda en güvenli taraycıyı kullanmak isterler. peki hackerlar, deneyeimlerine göre diğer tarayıcıları eleyip, hangi tarayıcıyı kullanıyorlar? cevap opera!

purewire
purewire

güvenlik firması purewire, hackerler tarafından kullanılan tarayıcıları, hackerların toolkitlerinden en az etkilenene göre derlemiş.
purewire, analitik bir yazılım açığından yararlanarak, hackerların kullandığı toolkitlerle karşılaştırmış ve hacker sistemlerini diğer kullanıcılardan ayırmış. bunuda ufak bir javascript ile halletmişler.

Hacker
Hacker

buna göre en güvenli tarayıcı opera olmuş. bunun başlıca sebebi ise operanın popüler bir tarayıcı olmaması, dolayısı ile daha az hedef alınması. dünya çapında % 2lik bir pazar payına sahip operanın hackerlar tarafından kullanılma oranı ise % 26. yani her 4 hackerdan biri operakullanıyor.

Kaynaklar: * ve *
aedips

2009 yazının en kirli 100 sitesi!

aedips | 22 August 2009 15:11

norton safe web
norton safe web

güvenlik denince akla gelen ilk firmalardan olan symantecnorton safe web adlı bu sistem ayrıca çok kirli sitelerin ise sitatistiklerini sunmakta.

dirty sites 2009
dirty sites 2009

bir sitenin tehdit oluşturup oluşturmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.

symantec

symantec’in bu listeyi oluştururken kullandığı verilerden bazıları şunlar:

 • ilk 100 deki her bir site için ortalama tehdit sayısı yaklaşık 18.000, norton safe web’in değerlendirdiği sitelerin ortalama tehdit sayısı ise 23!
 • bu 100 siteden 40’ı 20.000 den fazla tehdit içermekte.
 • bu 100 sitenin 4 te 3 ü, 6 aydan fazla bir sürede malware dağıtmakta
 • bu listedeki sitelerin en büyük tehditi ise tabiki virüsler. virüsleri, güvenlik riskleri ve tarayıcıyı kullanarak tehdit oluşturma izliyor.

norton safe web işaretler
norton safe web işaretler

web’in “en”leri [temmuz]

aedips | 08 August 2009 16:39

web dünyası
web dünyası

istatistik sitesi hitwise‘ın temmuz ayı itibari ile yayınladığı raporda web’de en çok gezilen siteler en çok hit alan sosyal ağ siteleri en çok aranan kelimeler ve en popüler arama motorları hakkında sıralama yapılmış.

bu istatistiğe göre en çok girilen siteler arasında google ilk sırada bulunuyor. google‘ ı sırasıyla facebook ve yahoo mail takip ediyor. listenin tamamı şu şekilde:

top 20 website
top 20 website

en popüler sosyal ağ sitesi sıralamasında ise ilk sırayı facebook alırken ikinci ve üçüncü sırayı ise myspace ve youtube aldı.

kablosuz şarj dönemi!

aedips | 29 July 2009 14:17

kablo kullanmadan elektronik cihazlarınızı şarj edebilen bir sistem geçtiğimiz günlerde yüksek teknoloji konferansında tanıtıldı. basit bir fizik kullanan bu teknik ile bir kaç metre alandaki cihazlarınızı şarj etmeniz mümkün.

eric giler
eric giler

bir amerikan firması olan witricity‘nin şefi eric giler, oxford’taki ted global konferansında mobil telefon ve televizyonu kablosuz olarak şarj etti. bu buluşun pahalı kablo sistemlerinin ve harcanabilir bataryaların yerini alacağını söyledi.

ted tanıtım
ted tanıtım

giller, konferansta google g1 telefonu ve iphone‘un bu sistemle şarj olabileceğini gösterdi.

bu sistem geliştirilirken fizikçi marin soljacic‘in (mit) çalışması baz alındı.