kablo kullanmadan elektronik cihazlarınızı şarj edebilen bir sistem geçtiğimiz günlerde yüksek teknoloji konferansında tanıtıldı. basit bir fizik kullanan bu teknik ile bir kaç metre alandaki cihazlarınızı şarj etmeniz mümkün.

eric giler
eric giler

bir amerikan firması olan witricity‘nin şefi eric giler, oxford’taki ted global konferansında mobil telefon ve televizyonu kablosuz olarak şarj etti. bu buluşun pahalı kablo sistemlerinin ve harcanabilir bataryaların yerini alacağını söyledi.

ted tanıtım
ted tanıtım

giller, konferansta google g1 telefonu ve iphone‘un bu sistemle şarj olabileceğini gösterdi.bu sistem geliştirilirken fizikçi marin soljacic‘in (mit) çalışması baz alındı.bu sistemde iki bobin kullanılıyor. biri şehir şebekesine (prize) bağlanıyor, diğeri de kullanacağınız elektronik cihaza bağlanıyor ve bu bobinler birbirleri arasında elektromanyetik akım alışverişi yapıyor. bu sayede havadan elektrik akımı iletilmiş oluyor.

çalışma şekli
çalışma şekli

giller’in insana herhangi bir yan etkisinin bulunmadığını belirttiği bu sistemin şimdilik bazı dezavantajları var. şu anda 2 metrelik bir mesafede çalışan bu sistemin yakında yaklaşık 30 metre kadar mesafede çalışabilmesi hedefleniyordaha geniş bilgi: *AedipS