bildirgec.org

zuhal olcay hakkında tüm yazılar

Hiçbiryerde (2002)

queennothing | 14 December 2010 15:39

Rıza” ile tanıdığımız yönetmen/ senarist Tayfun Pirselimoğlu‘nun yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Hiçbiryerde“, 2002 senesinde vizyona girdi. Aktris/ müzisyen Zuhal Olcay‘ın başrolünde yer aldığı filmde aktör Cezmi Baskın, Cengiz Onural, Ruhi Sarı, Meral Okay, Devin Özgür Çınar, Parkan Özturan ve Michael Madl gibi isimler rol alıyor. Çekimleri İstanbul ve Mardin’de yapılan ve ilk gösterimi 21. Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleşen yapım, bu festivalde iki ödül, Montreal Dünya Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, en önemlisi ‘En İyi Kadın Oyuncu’ olmak üzere toplam üç dalda SİYAD Ödülü ve International Mediterranean Film Festivali’nde de Genç Jüri özel Ödülü’nü kazandı. Ayrıca filmin soundtrack albümü de piyasaya çıktı.

Şükran, oğlu Veysel’den başka kimsesi olmayan kendi halinde yaşayan bir kadındır. Haydarpaşa garı’nda çalışan Şükran, zamanında sa-sol davasına kurban verdiği kocasından sonra hayattaki tek tutunağı oğlunu siyasetten uzzak tutmaya çalışmaktadır. Ancak, bir gün genç Veysel ortadan kaybolunca anne Şükran, mahalle sokak oğlunu aramaya çıkacak, ölüsü ya da dirisini bulabilmek için her kapıya başvuracaktır.

İyi Seneler Londra

nevdalist | 23 March 2010 09:44

İnternetten tesadüf eseri rastlayarak izlediğim bir film. Nedense pek adı sanı da duyulmamış. Ya da ben duymamışım diyerek suçu üzerime alayım. 2007 yapımı film gerek çekimler, gerekse konu itibariyle türk filminden ziyade bana avrupa bağımsız sinemasını hatırlattı.

KÜNYE

Yönetmen: Berkun Oya
Senaryo: Berkun Oya
Oyuncular: Ülkü Duru, Ali Atay, Zuhal Olcay, Şebnem Sönmez, Vahide Gördüm
Müzik: Fazıl Say, Tan Tunçağ
Yapım Yılı: 2007
Tür: Dram

on yedi şarkı

kahramancayirli | 09 June 2009 14:14

1-IAMX – My Secret Friend
Daha dün öğleden sonra radyoda duydum, bütün gece dinledim, bayıldım, eridim.
2-DURAN DURAN – The Chaffeur
Arkadaş tavsiyesi. Aylar önce bütün bir hafta sonumu bu şarkıyla doldurmuştum.
3-PATTİ SMİTH – Because The Night
İsmini, kimin söylediğini bilmediğimiz ama duyunca muhakkak tanıdık gelecek bir şarkı.
4-MADONNA – La İsla Bonita
86’dan bu yana dönem dönem kimsenin kaçamadığı şarkı: Last night i dreamed of ..
5-SERTAB ERENER – Yara
Küçük İskender’in şiiri. Levent Yüksel’in iyi vokali de es geçilmemeli tabii.
6-SEZEN AKSU – Aşkları da Vururlar
“Eyvah, şiirler azaldı” kısmına taptığım şarkı. İnsan Sezen Aksu’nun hangi şarkısını koyacağını bilemiyor. Kadının öyle çok ve öyle güzel şarkıları var ki..
7-AYŞE – Sen Benimsin
Listeden en zor bulunacak şarkı. Bulabilen olursa, bana da haber etsin. Çok severdim.
8-THE CURE – Lovesong
Boys Dont Cry olmalı listede diye epey direttim, sonra Lovesong baskın geldi. Cure deyince akan sular dursun. Herkes sussun.
9-NELLY FURTADO – All Good Things
Ateş, toza; aşıklar arkadaşlara dönüşürler… Dönüştüler bile.
10-NENA – 99 Luft Balloons
Listenin tek Almanı..Güzel şarkı ama hak etmiyor mu yerini.
11-BJÖRK – Joga
Onca şarkısı varken neden Joga diyeceksiniz belki de.. Tamamen içimden geldi.
12-GÜLAY ERALP – Belli Olmaz
90ların başı olmalı: Belli olmaz, bir gün seversin beni; belli olmaz, anlarsın değerimi…
13-GÖKHAN KIRDAR – Ah Ayartan Yar
Şimdi elektronik müzikte derinleşsin varsın, biz onu bu şarkılarla anımsıyoruz daha..
14-YENİ TÜRKÜ – Resim
En hisli, en uzun soluklu gruplarımızdan. Resim’i seçtim.
15-ZUHAL OLCAY – Süreyya
Kısacık – sanırım 2 dakika 40 saniye uzunluğundaydı – sıcacık şarkı…
16-GÜLAY – Bir Sevi Masalı
Pek üstünde durulmayan ama sevenlerinin unutmadığı şarkı..Sonra türküler vs. derken Gülay, popu unuttu.
17-CANDAN ERÇETİN – Gel Yeter
Sandalyeye ters oturan müzik öğretmeninin çıkış albümü Hazırım’dan..

aşk’ın halleri (mi)?

kahramancayirli | 19 January 2009 19:23

gerçek bir sanatçı: zuhal olcay
gerçek bir sanatçı: zuhal olcay

zuhal olcay’ın “aşk’ın halleri” albümünün çıktığını öğrenmemle beynimde şimşeklerin çakması aynı saniyeye rastlar. şaşkınlık, kin, uyuz olmak böyle hepsi birleşti oturdu zihnime. olcay’ın attığı her adımı, her sözü, oynadığı filmlerde her mimiği, jesti bana çok kıymetli gelir. belli ki yeni tertemiz sade bir albümle karşımızda; dinleyelim derinleşelim. ama niye albümün ismi “aşk’ın halleri”? ne olur biri bana bu ismin aşkın nur yengi’nin 2008 yılı başında yayınlanan albümünün ismi (aşk’ın şarkıları) ile bir alakası olmadığını söylesin. tamam, kabul ediyorum önemsiz bir durum üzerinde durduğum, mühim olan güzel sözler, içli tınılar, olcay’ın sesini yeniden duyabilmek (bu satırların yazarı buna da razı)…bu bir satış tekniği olamaz elbet değil mi. kaç kişi nur yengi’nin albümünün ismini tutacak aklında da olcay’ın yeni albümünün ismiyle bağlantı kuracak.

en iyi sertab erener albümü: lal

kahramancayirli | 01 April 2008 23:54

sertab erener ilk çıktığından beri her şarkısını hayranlıkla dinlediğim ayrıca karizmasına da hayran olduğum bir sanatçı..google’da fan klüplerini araştırırken “en iyi sertab albümü” anketine rastladım, size de sormak istedim. gözüm kapalı “lal”e bastım, gördüm ki benim gibi düşünenler epey varmış, ardından “sertab gibi” geliyor ki o albümü de hakikaten çok iyidir. düşünsenize: incelikler yüzünden, zor kadın, vur yüreğim,.. yara da onda mıydı, emin değilim..yara’nın sözleri küçük iskender’in bu arada. mükemmel bir durum bu. düşünsenize bir şiir yazıyorsunuz, ülkemizin en kaliteli sanatçılarından biri sertab erener, şiirinizi şarkı yapmış veya zuhal olcay… o andan, o günden itibaren ölseniz de gam yemezsiniz herhalde..bir de en çok beğendiğiniz yazar(lar)ı çok merak ediyorum, bu soruyu sanki daha önce de sordum, bunuyorum sanırım..

pamuklara sarılası işlerin imzası: zuhal olcay

kahramancayirli | 13 February 2008 08:33

bu kadar mı anlamlı bakar bir insanın gözleri.. bu kadar mı manalı, güzel bir yüzdür onun ki. sesi, görünüşü, hali, tavrı. ödüm kopuyor ona birşey olacak diye bunca kirin içinde..ayrı tutulası, pamuklara sarılası işlere imza atıyor mütemadiyen. tiyatro oyunları, filmleri, söylediği şarkıları..hiçbir yerdedeki oyunculuğu çıkmıyor aklından insanın. bir insan bu kadar mı kırılgan hem? zuhal olcay. nokta.

Hrant Dink Belgeseli 19 Ocak’ta ne olmuştu

ahmetdemirci | 18 January 2008 19:22

Hrant Dink
Hrant Dink

Bu memleket ırkçı kattilere ve görevlerini onları korumak için kötüye kullananlara ait değil! Bizim buralarda insanca talepleri yok etmenin yolu süründürme, usandırma ve ruh kurutmadır. Hrant’ın katillerinin yargılandığı davanın bu yolu sokulmaması için adalet isteğimizi ete kemiği büründürmeliyiz. Orda olmalıyız! Hrant’ı kaybettiğimizde onca çaresizliğimize rağmen yüzbine yakın insan onu uğurlamak için sessizce yürüyerek direncimizi gösterebildik. Hrant’ı unutturmayacağımızı gösterdik.Bu gerçek suçluların ortaya çıkarılması ve ibretlik bir şekilde cezalandırılabilmesi için güçlü bir talepti aynı zamanda…ama ardından mahkeme önünde oluşturabildiğimiz güç suçluları kollamak isteyenlerin direncini kırmadı. Bu dava bizim için arkadaşımızın güleryüzlü cesaretine, sammiyetine, inancına sahip çıkma davasıdır. Onun ruhunu biraz olsun huzura kavuşturabilme davasıdır. Aynı zamanda bu memleketin onur davasıdır.
Hrant Dink Belgeselini izlemek için tıklayın

Fotoğraflar, gazete kupürleri ve TV haber görüntülerinin yer aldığı belgeselde, Kıvanç tarafından yazılan ve sanatçılar tarafından seslendirilen davanın seyrine ilişkin metin eşlik ediyor. Derya Alabora, Memet Ali Alabora, Halil Ergün, Mahir Günşiray, Banu Güven, Meral Okay, Zuhal Olcay, Şevval Sam ve Hale Soygazi gibi ünlü sesler, Hadig inisiyatifinin hazırladığı ‘tililili’ adlı projesinde olduğu gibi, Dink davasını takip etmeye çağırıyorlar.

Jeanne D’Arc

maviyagmur | 16 May 2007 20:26

1999 yılında Zuhal Olcay ve Haluk Bilginer’in kurduğu “Oyun Atölyesi”nde bu sezon oynanan oyunlardan biriydi “Jeanne D’Arc’ın Öteki Ölümü”. Beni en çok etkileyen oyunlardan biriydi. Kimdi bu Jeanne D’Arc?
Jeanne d’Arc, 1412 yılında Meuse’deki Domremy köyünde dünyaya geldi.Yüzyıl Savaşları boyunca İngiltere’ye karşı durmadan Fransa’ya yardım eden ve daha sonradan Fransa’nın dört bir yanında nam salmış bir Fransız Katolik azisesidir.
12 yaşındayken St. Catherine, St. Margearet ve St. Micheal’in ruhları ile önsezi ile iletişime geçmeye başladığı söylenir. Savaşlarda Fransız ordusuna katılmış ve İngiliz’lere karşı savaşmıştır. Daha sonra onu esir alan İngiliz’ler onun erkek giysileri giyip savaşan ve gaipten sesler duyan bir kâfir olduğunu öne sürerek onu henüz 19 yaşında iken yakarak öldürme kararı vermişlerdir. Jeanne infaz töreni başlamadan hemen önce yanındakilerden haç istedi. Bir asker iki sopayı birleştirerek yaptığı haçı ona uzattı. Alevler vücudunu sarmaya başladığı zaman elindeki haçı dudaklarına götüren Jeanne’ın son sözü “İsa” oldu.
Bu olayın üzerinden 25 yıl geçtikten sonra Kral Şarl mahkemeyi yeniden kurarak Jeanne D’Arc’ın adını temize çıkardı. 1919 yılında da Papa XIV. Benedict, bu köylü kızının adını Katolik kilisesince kutsanan azizeler arasına geçirdi.
Ölmeden önce ve öldükten sonra adını korumak için görülmüş tüm mahkeme kayıtları bugün Fransa Millî Kütüphanesi’nde saklanmaktadır. Yaşadığı tarihteki diğer kişiler ile kıyaslandığında, hakkında en çok şey bilinen kişilerden biridir.