bildirgec.org

yuri gagarin hakkında tüm yazılar

SOĞUK SAVAŞ SIRLARI: KAYIP KOZMONOTLAR

wertikaas | 19 September 2009 10:59

Yuri Gagarin
Yuri Gagarin

12 Nisan 1961 tarihinde, binlerce yıldır gökyüzünün enginliğine dalıp, türlü hayaller kuran insanoğlunun en imkansız görünen hayali gerçek olmuştu. Yuri Gagarin, yalnızca uzaya giden ilk insan olmakla kalmıyor, bir rüyayı da gerçek kılıyordu. İnsanoğlu artık uzaydaydı ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı. Peki ama Yuri Gagarin gerçekten de uzaya giden ilk insan mıydı? Yoksa sadece yolunda giden talihi sayesinde kendinden önceki kayıp öncülleri arasından sıyrılmayı başaran şanslı biri miydi?

Kayıp Kozmonotlar” Soğuk Savaş yıllarının gizemlerinden biridir. Hala aydınlanmamış noktaları vardır. Bunun nedenini anlayabilmek için Soğuk Savaş’ın en sıcak günlerine geri dönmemiz gerekiyor. Bu yıllarda iki kutba ayrılan dünya üzerinde, her alanda müthiş bir yarış sürmektedir ve iki taraf ta elde ettikleri her başarıyı kutsal ideolojilerine adamaktadır. Nihayetinde yarışma kategorilerine uzay da ilave olunca; önce uzaya ilk insansız uydular gönderilmeye başlanır. Sonra buna hayvanlar da eklenir. Şimdi sıra insanlardadır. Herkesin merak ettiği soru aynıdır: Uzaya ilk önce kim gidecek? Burada “kim” den kasıt; bir insanı canlı olarak uzaya gönderip aynı şekilde geri getirmeyi kimin başaracağıdır. Herkes bu sorunun yanıtını beklerken amatör telsizciliğe merak salmış iki İtalyan kardeş; Achille ve Giovanni Judica-Cordiglia, Torino’nun dışında 2. Dünya Savaşı’ndan kalma eski bir sığınakta kurdukları bir dinleme istasyonunda, Amerikan ve Sovyet radyo, telsiz sinyallerini dinlemekle meşguldürler. Malum internet ya da diğer haberleşme teknolojileri henüz gelişmemiş yahut da gelişme aşamasında olduğundan tüm Avrupa hava sahasını bu radyo sinyalleri kaplamaktadır. Ama 1960 yılının 28 Kasım gecesi ilginç bir şey olur. Bu iki İtalyan kardeş dünyadan gittikçe uzaklaşan bir sinyalden gelen SOS mesajını tesadüfen yakalamayı başarırlar. Bir uydu ya da uzay aracından gelen bu SOS mesajı mors alfabesiyle üç kere daha gönderilir fakat sinyal her seferinde daha da zayıflar ve dünya yörüngesinden biraz daha uzaklaşır. Sonunda ise kaybolur. Bu garip olay duyulunca, bir İsviçre radyosu kardeşlere radyo istasyonlarında uzay uzmanı olarak iş verir. Onlar artık uzaya gidecek ilk insanın sesini kaydetmeye hazırdırlar.

Top 10 Uzay Komplo Teorisi

hoodly | 11 April 2008 01:36

Eğer kutsal televizyon serisi Star Trek bize bir şey öğrettiyse o da holodeckin asla doğru dürüst çalışmayacağı ve sizinde istediğiniz yere giremeyeceğinizdir. Fakat eğer bize iki şey öğrettiyse bunlardan ikincisi kesinlikle uzayın ulaşabileceğiniz son nokta olduğudur.

Bunun yanında biz kendimizi her şeyi öğrenebilecek şekilde yönetebilirsek, Dünya hakkında bilmemiz gereken çok şey olduğunu görürüz ve uzayla ilgili çözülmesi gereken birçok gizemin olduğunu keşfederiz. Güneş sisteminden uzakta bulunan diğer galaksilerde zeki türler acaba yaşıyorlar mı? Karanlık tam olarak neyi ifade ediyor? Kara delikler sırları ışık hızından daha hızlı bir şekilde saklayabilirler mi?

Yuri Gagarin

redstar | 12 April 2007 15:30

google bugün
google bugün

12 Nisan 1961’de uzaya giden ilk adam olarak tarihe geçmiştir.Bugünü hatırlamamda google ın rolü tabiki büyüktür.

İşin içine kırmızıyıldızlı konular dahil olunca benim ilgim biraz daha artar.

Yuri Alekseyevich Gagarin
Yuri Alekseyevich
Gagarin

Glathazk yakınlarında klushino isimli bir kasabada doğmuş ve tabiki öldükten sonra kasabasının adı Gagarin olmuştur.

Burada kendisiyle ilgili Tr ve En olmak üzere yaşam hikayelerini bulabilirsiniz.Yaşamıyla ilgili resimlerin olduğur bir real slide gösterisi de mevcuttur.İlave bilgiden zarar gelmez diyenlere…