bildirgec.org

worm hakkında tüm yazılar

Artık IPhone’da Virüslü

altinburak | 12 November 2009 14:24

Dünya’nın en popüler cep telefonlarından iPhone‘da artık virüs sahibi oldu.
Ashley Towns adlı 21 yaşındaki Avustralyalı bir gencin yazdığı belirlenen virüsün adı “ikee” ve “worm” tipi bir virüs.

Virüstelefona zarar vermiyor. Sadece telefona duvar kağıdı olarak 80’li yılların şarkıcısı Rick Astley’in bir fotoğrafını yerleştiriyor.

Dikkat! Solucanların Yeni Hedefi: iPhone

algoz | 10 November 2009 15:01

En önemli özellikleri; kendilerini büyük sayılarda çoğaltma becerileri olan Solucanlar (Worm), bulaştığı bilgisayarların bağlı oldukları ağ üzerinde, hızlı bir şekilde yayılarak, bilgisayar sistemlerinde ve ağ trafiğinde ciddi yavaşlamalara neden olurlar.

Şimdiye kadar iPhone’larda bulunmadığı bilinen solucanlara ilk defa, Avustralya’daki iPhone’larda rastlandığı bildirilmiş.

ikee adı ile ikex adlı bir hacker tarafından geliştirilen iPhone’lardaki bu ilk solucan; duvar kağıdını 1980’lerin pop şarkıcısı Rick Astley’nin bir fotoğrafı ile değiştirerek, “ikee is never going to give you up (ikee asla seni bırakmayacak)” mesajını bırakmakta ve değiştirilmemiş SSH şifresinden yararlanarak yayılmakta.

jailbroken iPhone ve iPod Touch’lara bulaşan bu solucandan korunmanın yolu ise; standart SHH şifrenizi değiştirmek.

ücretsiz antivirüs programı

laci | 12 June 2008 07:15

ücretsiz bir antivirüs programı arıyorum. bir kaç tane isim duydum ama ne kadar işe yarıyor bilmiyorum ve çok inceleme zamanım yok. flashdisk ile gelen, keylogger, trojan ve worm ve diğer tür virüslere karşı dur diyebilecek!!!..

bedava bir antivirüs programı var mı acaba? bilenler kullanım süreleri ve sistem performansları ile cevap verebilirlerse çok memnun olurum.

Hergün Göremeyeceğiniz Robotlar

atakner | 29 June 2007 10:59

Arkadaşlar bu minnacık Robotları, şu an hergün görme imkanımız yok ama yakın bi gelecekte herkesin bir robotu olacak gibi… Şimdi onları sizlere tanıtayım:

PicoRobot:
Poorrobot’a göre dünyanın en küçük robotu ünvanının sahibi. Ama ne yazıkki teknik bilgi verilmemiş. Ama dilerseniz videosunu izleyebilirsiniz.

Ants:

İşte benim favorim… MIT artifical intelligence tarafından yaratılan bu minik robotlar, teknoloji limitlerini zorluyorlar. Tıpkı karıncalar gibi birbirleri ile anlaşabilen bu minik robotlar, 4 ışık sensörü, 4 kızılötesi sensörü, çarpışma sensörleri, yiyecek sensörleri gibi, 17 sensör aracılığıyla anlaşabiliryorlar. Şu an bir lideri takip etme, bayrak kapma gibi oyunları başarı ile oynayan bu ufaklıkların, gelecekte neler yapabileceğini tahmin bile edemiyoruz.
Video için şuradan:::

Internet Güvenliği

tripcms | 29 May 2007 15:06

İnsanların teknoloji ve bilgiye olan merak ve imkanları beraberinde bir çok veri güvenliği sorununu da getiriyor. Aslında veri güvenliği sorunu yüksek oranda insanların zaaflarına bakan bir konu. Sorun şu ki insanlar internette meraklı oldukça ve sürekli içlerindeki bitmez istekleri yerine getirmek istedikçe bilgi güvenliği sorunları hep karşımıza çıkacak. Ancak bu öyle gizli ve arkalarda kalan bir konu ki insanlar veri güvenliği üzerinde dakikalarca düşündükten sonra bu soruna hiçbir şey yapılamayacağını ve önleminin internetten uzaklaşmak ve tanıdıkları herkesin uzaklaşmasını sağlamak olacağını düşünmek oluyor.

En yeteneksizinden en güzeline virüsler

opampcan | 16 May 2007 23:52

virüs deyince aklımıza hep bilgisayarlara zarar veren programlar gelir.peki onların dünyasına hiç bu açıdan baktınız mı? işte en yeteneksizinden en güzeline kendi sınıfında lider olan virüsler …
En modern virüs: ComWar.A. Cep telefonlarının SMS ve MMS hizmetlerini kullanarak yayıldığı için en modern virüs olma ödülü kendisinin.
En yeteneksiz virüs:Banker.APMyeteneksizlik konusunda bir numara olmayı başarmış bir truva atı.Taşıdığı hatalardan dolayı amacına ulaşamayan truva atı, soymaya gittiği evin alarmını kapatmayı unutan hırsızlara benziyor.
En fanatik virüs:Almanya futbol finalleri için bedava bilet verme vaadiyle insanları kandıran Sober.V‘nin bilgisayara bulaşması diğer virüslere oranla daha kolay oldu.
En yalancı virüs:Hiç bir virüs ben virüsüm ve bilgisayarına bulaşmak istiyorum demez. Tabii ki bir takım yan yollara başvuracaklardır.Downloader.EJD bu konuda en yalancı virüs ödülünü almayı başarıyor. Çünkü virüs Microsoft’tan geliyormuş gibi mesajlar gönderiyor.
En tehlikeli virüs(ler):En tehlikeli virüslerden birisi Netskyİlk defa kendi e-posta gönderme motorunu kullanan virüs olarak ortaya çıktı. Aynı anda onlarca e-posta adresine kendini göndermeyi başaran bu virüs özellikle de Norton yüklü bilgisayarlarda Windows’un kilitlenmesine kadar işi ileriye götürebiliyor… Sober de en teklikeli sınıfımıza alabileceğimiz virüslerden…Tabii en tehlikeli virüs demişken Mytob’u unutmak mümkün değil.Özellikle antivirüs programını kapatması ve diğer kişilerin bilgisayarınıza girmesine izin vermesi sayesinde virüs tarihine adını yazdırmış olan virüsün halen ortalarda dolaştığını da unutmayın…RPC (Remote Procedure Call) servisine sinyal göndererek bir dakikada bilgisayarı kapatan ayrıca blasterIIS’ye yönelik saldırılarıyla tanıdığımız Nimda, bilgisayar ağlarına saldıran Bugbear,

ILOVEYOU konulu e-postalar gönderen LoveLet, Word dosyalarına bulaşan Melissa, BIOS’u silmesi ile tanıdığımız CIHyine tehlikeli virüsler arasında yer alıyor.
En sadık virüs:Rona.Aisimli virüs de bilgi çalmak için yazılmış virüslerden biri. Ancak virüsün çaldığı, daha doğrusu virüs yazarına gönderdiği bilgiler arasında kendine ait sürüm ve tarih bilgisi de yer alıyor. Hani bilgi çalınır ve başka yerlere gönderilir ama hangi mantıkla, yazılmış bir virüs kendine ait sürüm bilgisini de çalıp virüs yazarına gönderir ki?
En alçak virüs:Asya’da yaşanan tsunami felaketinde zarar görenler için yardım kampanyası niteliğinde gönderilen bir e-postada, resmin hemen altında bir tane de link yer alıyordu. Linke tıkladığınız zaman gittiğiniz siteden de Zar.A.worm isimli bir solucan siz farkında olmadan bilgisayarınıza indiriliyordu.
En güzel virüs:Olur olur, virüsün güzeli de olur. Anna Kournikova isimli bu solucan Anna Kournikovaya karşı zaafı olanları gafil avlayan bir virüs 🙂

PR5COST.EXE: Bu malware e dikkat !!!

poshet303 | 04 May 2007 23:58

Şirket içinde, önce yavaşlayan sonra tümüyle duran internet trafiğimiz bize zor anlar yaşattı. Üstelik intranet sistemimiz de düzgün çalışmıyordu. Ağ cihazlarının bozuk olabileceği yada ayar sorunları üzerinde durduysak da çözüm bulamadık. Baştan beri virüslerden şüpheleniyordum. Şüpheli bir bilgisayar bulup inceleyince sorunun kaynağının bir malware (worm-solucan, trojan, spyware-casus yazılım, virüs gibi kötü amaçlarla yazılan, kullanıcının isteği dışında çalışan yazılımlar) olduğunu keşfettim.

Fırtına Solucanı interneti Vurmuş

hypn0s | 22 January 2007 09:06

findalndiya’daki bir guvenlik sirketi, kasirga gibi guncel basliklar secerek insanların dikkatini ceken ve bu sekilde yayilan bir virus aciklamis. F-Secure şirketi araştırma yöneticisi Mikko Hypponen, “Storm Worm” (Fırtına Solucanı) adini verdigi bu virusten binlerce kisi etkilenmis. Suradan bakabilirsiniz ayrintilara.