bildirgec.org

wordpress ipucu hakkında tüm yazılar

WordPress’i Kurduktan Sonra Yapılması Gereken 10 Şey

pinkfloyd | 28 February 2009 15:09

5 dakikada WordPress kurulumu mükemmeldir ve çoğu zaman bir blog oluşturmak oldukça kolaydır. Karmaşık hiçbir şey yoktur. Ancak WordPress’in kurulumunu tamamladıktan sonra blogunuzdan tam verim alabilmek için yapılması gereken bazı şeyler vardır.

Aşağıdaki listeyi bir kontrol listesi olarak kullanın ve her bir yeni WordPress kurulumunda bu listedekileri uygulamaya çalışın.

1. Admin (Yönetici) Şifresini Değiştirin ve Yazarlarınızı Yönetin
WordPress her kurulduğunuda yönetici hesabı için otomatik olarak bir şifre atar ve bu şifreyi hatırlamanız neredeyse mümkün değildir. Bu sebeple ilk olarak yönetici hesabının şifresini hatırlaması daha kolay bir şifre ile değiştirin.

Kullanıcı ayarlarını Kullanıcılar (Users) paneli üzerinden ayarlayın. Yine aynı sayfa üzerinden blogunuza yeni yazarları ekleyebilirsiniz.

2. Permalinkleri Düzenleyin
Öntanımlı olarak yazılarınızın URLleri http://arsiv.pilli.com/?p=123 gibi görünecektir. Bu URL yapısı hem arama motoru optimizasyonu hem de kullanılabilirlik açısından zayıftır (son kullanıcıya hiçbir şey ifade etmez).

URL yapınızı http://arsiv.pilli.com/wordpressi-kurduktan-sonra-yapilmasi-gereken-10-sey/ olarak görünecektir. Bu sayede yazınızın anahtar kelimelerini URL’ye dahil etmeniz mümkün olacaktır. Blogunuzun URL altyapısını düzenlemek için yapmanız gereken şeyler şunlar:

  1. Settings » Permalinks sayfasına gidin.
  2. ‘Common Settings’ altından ‘Custom Structure”ı seçin.
  3. %postname%/ yazın.
  4. Ya da URL üzerinde kategorinizin yer almasını istiyorsanız %category%/%postname%/ girebilirsiniz.

wordpress meta kısmını silmek

pinkfloyd | 27 February 2009 19:47

hızlı bir wordpress ipucundan bahsetmek istiyorum. eğer blogunuzdaki wordpress meta kısmını kaldırmak istiyorsanız, o zaman bu ipucu işinize yarayacaktır. genellikle tüm wordpress temalarında “tüm rssler, yorum rssleri” gibi bazı bağlantılar bulunur ve bu bağlantılar “meta” etiketi altında yer alır. bu adımı kaldırmak için yapmanız gerekenler:

1. wordpress includes klasörüne gidin ve widgets.php dosyasını bulun.

2. dosyayı not defteri, notepad ++ ya da smultron benzeri bir metin editöründe açın ve meta kod bloğunu bulun. 847. satırda başlıyor.

3. kod aşağıdaki şekilde görünecektir.

aşağıdaki iki satırı bırakın ve geriye kalan rss, yorumlar ve wordpress gibi ihtiyacınız olmayan alanları silin.