bildirgec.org

web 2.0 hakkında tüm yazılar

5 Muhteşem jQuery Uygulaması

angelsdemos | 18 November 2010 10:31

jQuery, web sitesi geliştirmek için harika bir kütüphane. Web sitenize önceden yapılması oldukça zor olan birçok uygulama, efekt ve benzer şeyler ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki 5 muhteşem jQuery uygulamasını ücretsiz olarak kullanabilir ve ayrıca geliştirebilirsiniz.

Slider Gallery with jQuery

Slider Gallery with jQuery, diğer galeri uygulamalarından tamamen farklı bir slider uygulamasıdır. Kategorilenmiş başlıklardan birini tıkladığınız taktirde yatay olarak o kategoriye ait fotoğraflar sayfada yayınlanır. Alttaki imleç ile sağa veya sola doğru hareket edebilir ve diğer fotoğraflara bakabilirsiniz. Ayrıca yer alan tooltip eklentisi sayesinde fotoğrafları büyük boy olarak görebilir ve bu şekilde diğer fotoğraflar arası geçiş yapabilirsiniz.

Apple-like Retina Effect

Apple-like Retina Effect, fotoğrafların sadece bir bölümünü yakınlaştırmaya yarayan küçük bir uygulamadır. Büyük boyutlu resim yayınlayan web siteleri tarafından uygulanabilir.

Görüntü Seçme Bileşeni: imgAreaSelect

angelsdemos | 25 October 2010 09:32

imgAreaSelect, interaktif ortamdaki herhangi bir görüntüyü dikdörtgen biçiminde belirli bir bölümünü seçmenize yarayan bir jQuery uygulamasıdır. Bu uygulama ile seçtiğiniz bölgenin özelliklerini size görebilir, zoom yapabilirsiniz. Ayrıca birçok şekilde geliştirilerek kırpma, düzenleme gibi farklı uygulamalar yapılabilir.

CSS ile hazırlanmış ve özelleştirilebilen imgAreaSelect, API fonksiyonlarını destekler.Farklı php ve asp uygulamarı ile kolay entegrasyonu sağlayabilirsiniz. Tıkladığınız alanın en ve boyu haricinde x1, x2, y1, y2 eksenlerini de öğrenebilir ayrıca seçtiğiniz bölgenin normal koşullarda veya büyültülmüş olarak nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Özgür Web Teknolojileri 2010 Programı Yayınlandı

dfisek | 04 October 2010 15:00

15-16 Ekim tarihlerinde düzenlediği Özgür Web Teknolojileri Günleri 2010‘un etkinlik programı web sitesinden duyuruldu.

3 paralel salonda yapılacak etkinlikte Java, PHP, Python, Ruby, Erlang dillerinde çeşitli çatılar kullanarak web uygulamaları geliştirilmesine ilişkin birçok oturum bulunuyor. Wordpress ve Drupal içerik yönetim sistemleri, kullanılabilirlik, web güvenliği, kurumsal uygulama örnekleri diğer ilgi çekici başlıklar arasında.

Özgür Web Teknolojileri Günleri 2010
Özgür Web Teknolojileri Günleri 2010

Bildirgeç’in de aralarında bulunduğu Pilli sitelerini de temsilen Cumartesi günü saat 16:00’daki oturumda Aybars Badur “Put.io:Online Dosya Saklama Yeniden Tasarlandı” sunumunu yapacak, Pilli’de kullanılan özgür yazılım teknolojilerinden de bahsedecek.

3 dakikada web siteniz olsun

silver530 | 28 September 2010 17:35

bu yazımız web sitesi olmayanlar ve olsun isteyip de karmaşık işlemler hosting, domain vs. gibi işlerlerden anlamayan veya uğraşmak istemeyenler için.

birkaç tıklamayla bu işin nasıl yapıldığına bakalım:

1 – www.wetpaintcentral.com adresine giriyoruz.

2 – bu siteye önce kayıt olmanız gerekiyor. anasayfadaki “go”‘ya tıklayın ve formu dolduarak kaydınızı tamamlayın.

3 – sonraki adımda sitemizin adresini yazıyoruz ve sitenize kimlerin içerik ekleyebilecek ona karar veriyoruz. ilgili alanları doldurduktan sonra continue to step 2’ye tıklıyoruz.

Affiliate Marketing’e Giriş

themerlin | 27 September 2010 19:32

İnternet Türkiye’de henüz emekleme aşamasında. Bunun sebeplerinden biri de henüz teknoloji kullanımının sadece son model cep telefonlarıyla sınırlı olması. Bu da, internet üzerinden iş yapmak isteyenlerin Türkçe dilinde işlerini yapılandırmalarını teşvik eden bir özellik değil. Zaten Türkçe olarak bu “affiliate” işine girişseniz bile, muhtemel kazancınızın büyük bir yüzdesini başlamadan geride bırakıyorsunuz.

Öncelikle insanımız, henüz internet üzerinden alışveriş yapma konusunda deneyimsiz. Hala kart bilgilerinin çalınacağı şüphesi var. Ayrıca görmediği malı almaya yatkın bir toplum değiliz. Burada da, yıllar içinde, sömürülerek zedelenmiş güven duygumuz yatıyor.

5 kullanışlı jQuery Uygulaması

angelsdemos | 21 September 2010 14:47

web 2.0‘dan web 3.0‘a geçiş aşamaları, html5 ve css3 gibi farklı dillerin gelişmesi ile web uygulamaları artık tamamen interaktif olabiliyor. Görsel açıdan oldukça verimli ve klasik web’te genelde eklentilerle sağlanan birçok uygulama artık bunlara gerek kalmadan sağlanabiliyor. jQuery kütüphanesinin genişliği ile birçok farklı uygulama yapılabiliyor. Aşağıdaki açık kaynaklı ve tamamen ücretsiz uygulamaları geliştirebilir veya kullanabilirsiniz.
Captify

Captify, resimler için hazırlanan basit fakat kullanışlı bir başlık aracıdır. Bu muhteşem jQuery uygulaması ile web sayfanızdaki tüm imajlara başlık ekleyebilir ve kısa notlarınızı imajların altına yerleştirebilirsiniz. Sadece 2.3kb. boyutundaki bu ufak fakat çok yararlı uygulama ile ziyaretçilerinizi bilgilendirebilir, kullanım kolaylığı sayesinde her projenizde yer verebilirsiniz.

gvChart

Birçok uygulamada başarılı şekilde kullanabileceğiniz gvChart, istatiksel verileri tablo ve şema halinde herhangi bir eklenti kullanmadan web sitenize yansıtmaya yarar. 5 farklı demosunu tamamen özelleştirebilir ve istediğiniz gibi web siteniz ile uyum aşamasına getirebilirsiniz. Farklı renkler seçebilme ve istatiklerde tooltip kullanabilme gibi özellikleri sayesinde oldukça kullanışlı bir uygulama.

Starbox – Interaktif Oylama Uygulaması

angelsdemos | 19 September 2010 14:24

Starbox, gelişmiş bir oylama ve değerlendirme uygulamasıdır.Javascript ile jQuery kütüphanesi kullanılarak hazırlanan bu muhteşem esnek uygulamayı elinizdeki bir png formatındaki imaj ile şekillendirebilirsiniz.

Artık birçok sitede görmeye alıştığımız oylama sistemlerinden biri olan Starbox, tamamen özelleştirebilir ve kolay kullanımlı bir uygulamadır.Bu jQuery uygulaması sayesinde aklınızdaki oylama sistemini web sitenize kolaylıkla yerleştirebilir ve entegre edebilirsiniz.

hediye kazandıran site: begenkazan.com

sardes | 17 September 2010 13:27

beğenkazan
beğenkazan

Henüz bir kaç gün önce açılan www.begenkazan.com adlı sitede hediye dağıtılacakmış.

Şimdilik tam anlamıyla aktif olmayan sitede kullanıcıların hediye kazanmaları için ilk olarak sitenin facebook sayfasını beğenmeleri gerekiyor. Kullanıcılar facebook sayfasını beğendikleri takdirde site üzerinden hediye kazanma şansına sahip olabileceklermiş.

BeğenKazan
BeğenKazan

Hediye kazanma olayı ise çok basit olacakmış. İlk olarak sitede yayınlanan ürün reklamlarının altına kullanıcılar facebook yorum sistemi ile ad ve soyadlarını yazarak çekilişe katılmaya hak kazanacaklarmış. Daha sonra çekilişe katılanlar arasında random.org sitesi ile çekiliş yapılıp, aynı zamanda ekran görüntüsü capture programları ile kaydedilip sitede kazanan kişilerin isimleri ve video yer alacakmış.

Yeni Çağın İş Olanakları

themerlin | 15 September 2010 15:19

İşsizlerin sayısı giderek artıyor. Günümüzde klasik iş olanakları oldukça azalmış durumda. Çok fazla iş gücü var fakat yeterli iş alanı ya da boş yer yok. Bu nedenle finansal sorunlar ve buna bağlı sosyal sorunlar giderek büyüyor.

Türkiye’de, teknolojiye ve internete karşı olan ilgisizlik, insanımızın, aslında mevcut alternatifleri görmesine engel. İnterneti sadece “chat” yapmak, video izlemek ve bir şeyler indirmek için kullanıyoruz.

Dünyada ise internet, bir süredir ciddi bir para kazanma yolu olarak kullanılıyor. Özellikle Amerika’da ve bütün dünyada birçok kişi bu sayede büyük gelirler elde ediyor. Bu işi tam zamanlı şekilde yapıyorlar.

HTML5 Efektleri

angelsdemos | 09 September 2010 13:26

HTML5, henüz geliştirilme ve dağıtım aşamasında olsa, hatta birçok tarayıcı sürümü tarafından desteklenmemiş olsa da oldukça sevilen bir dil halini aldı. Klasik web yapısını tümüyle değiştiren bu farklı dil ile herhangi bir eklentiye gerek kalmadan tümüyle dinamik tasarımlar oluşturulabiliyor. Tamamen açık kaynak kodlu olduğu için aşağıdaki uygulamaları inceleyebilir ve siz de benzer çalışmalar yapabilirsiniz. Muhteşem HTML5 Efektleri;

Breathing Galaxies

Noise Field

Keylight