bildirgec.org

uyarı hakkında tüm yazılar

Bisiklette sesinizi duyuramıyor musunuz?

Beacool | 29 May 2011 13:01

Bisiklette sesinizi duyuramıyor musunuz?

İşte ülkemizdeki bisiklet yollarının hali...
İşte ülkemizdeki bisiklet yollarının hali…

Eveet güneşin yüzümüze güldüğü günlerin içindeyiz yine. Her ne kadar gökyüzü bu aralar son veda göz yaşlarını akıtıyor olsa da sıcaklıklar artık iyice yükseldi. Haliyle bazılarımızın kaldırdığı bisikletlerini, patlamayan lastiklerini ve bisiklet şarj cihazlarını çıkarma dönemi de geri geldi…

Gaz kaçağı ev kazalarına karşı

Beacool | 31 May 2010 15:09

Bu gibi haberlerle sık sık karşılaşıyoruz...
Bu gibi haberlerle sık sık karşılaşıyoruz…

Ekonomik ya da eğitim durumu ne olursa olsun tanıdığım hiç kimsede bir yangın alarmı, acil durum çantası, ya da bir ilk yardım dolabı gibi önlemleri bu güne kadar görebilmiş değilim. Amerika’da ölümlerin en çok ev içi kazalarla gerçekleştiğini biliyor musunuz? Kimsenin pek de önemsediği bir konu olduğunu düşünmediğim ev içi güvenliklerini acaba aramızda kaç kişi uygulamakta? (bkz yazı sonu notu)

Türkiye’yi ele alırsak ev kazalarının en çok rastlananı soba ya da gaz zehirlenmeleri. Dikkatsizlik ya da ihmal sonucu hemen hemen her kış yüzlerce zehirlenme vakası gerçekleşiyor. Bu durum basit şekillerde önlenebilecekken ne yazık ki bu konuda olan eğitim eksiği ve klasik “Bana bişi olmaz” Türk mantığı yüzünden hem geride gözü yaşlı insanlar hem de ekonomiye büyük zararlar getirmekte.

O aslında hepimizin evindeki gizli bomba!
O aslında hepimizin evindeki gizli bomba!

Aslında şimdiki haberim bu noktada ülkemize çok yarar sağlayabilecek yapıda. EZ Gas Detector ismiyle piyasada kendine yer edinmiş ürünümüz gerek taşınabilir yapısı gerekse uygun fiyatıyla her eve misafir olabilir.

EZ Gas Detector iki det AA pil ile çalışmakta. Ortamın gaz seviyesine göre kendi kendini kalibre edebiliyor. Üzerindeki Ledlerin yardımıyla çalışma durumunu gözlemleyip herhangi bir kaçak karşısında sizi bağrım bağrım bağararak uyarmakta.

Mevlana ve Konfüçyüs’den sıkıldım artık

uuuucar | 18 May 2010 09:46

Konfüçyüs
Konfüçyüs
Mevlana
Mevlana

Mevlana’nın sözlerini ezberleyerek, söylediğim herşeye Mevlana‘nın sözüyle yanıt veriyordu.İlk başlarda çok da önemsemedim,mesneviyi yeni okuduğu için fazla etkisinde kaldı diye düşündüm.Sonra baktım ki bu etkiden bir türlü çıkamıyor, hatta Mevlana‘nın sözlerinin yanına Konfüçyüs‘ün sözlerini de ekleyerek çekilmez bir hal almaya başlıyordu.Facebook‘da, Twitter‘da sürekli onların sözünü yazıyor,onlara hayran oluyor, hatta bu da yetmezmiş gibi onların fotoğraflarını profil fotoğrafı yapıyordu,kayışı kopardı yani.Ben bunlarla alay ettiğimde de, bilgece bakışlarıyla onların sözlerini yüzüme tükürüyordu.Tabii zamanla ben de öfke budalalığının pençesine kapılıp bağıra bağıra;”Mevlana ve Konfüçyüs sadece nostaljidir,bugünün dünyası için hiçbir önemi yoktur o sözlerin,sadece o günün insanlarını anlamak için okursun onları,özünü anlamak,hatırlamak için.Ama sen bugünden kopup o günün insanı gibi yaşamaya çalışıyorsun ve bunu da aptalca bir şekilde, zikindirik arkadaşlık sitelerinde gösteriyorsun.Çevrene bir bak;televizyon,internet,bilgisayar,iletişim şekilleri,insanların beklentileri,ilgi alanları,değer yargıları,seks,giysiler,eğlence anlayışları hatta soluduğumuz hava bile farklı.Onlar boş boş oturup dağa,bayıra bakarak bir şeyler söylemişler.Kendi dönemlerindeki insanlardan tek farkları; onların kendi sözlerini yazmış olmaları,onları yazarken de muhtemelen kafaları güzeldir.Sen her sabah nefret ettiğin işine gidip, içinden küfürler ettiğin müdürünün karşısında el pençe divan durarak Mevlana yada Konfüçyüs’ün sözlerini benimsiyorsan aptalsın.Artık karşıma geçip onlar gibi konuşmaya çalışma,kendi dönemine ait kendi sözlerini kullan,sıkıldım artık senden” dedim ve karşımda gözyaşlarıyla şaşkın şaşkın bana bakırak odaya gitti.

Cravendale ile sütüm taze pek leziz!!!

Beacool | 31 March 2010 17:37

İnekler artık daa mutlu
İnekler artık daha mutlu

Yemek yemeyi unuttuğunuz oluyor mu? Ya da aldığınız yiyecekleri dolapta unuttuğunuz için bozduğunuz? Bende bu iki can sıkıcı durumdan ikisi de mevcut. İşin israf kısmını geçersek en acı kısmı da bu unutulan ürünleri yemeyi yada içmeyi denediğinizde ortaya çıkıyor. Kaç kere bozuk süt içip midemi ağzıma getirdiğimi saysam herhalde inanmazsınız…

Kesinlikle işlevsel...
Cravendale kesinlikle işlevsel…

Cravebdale firması artık bizi bu dertten bir nebze kurtaracak bir ürün tasarlamış. Kendisi bir İngiliz süt ticaret firması olan bu firma yılda 300.000 ton sütün boşa atıldığını görünce bünyesindeki ineklerin ısrarına dayanamayarak bu ürünü tasarlamış. Ürün içine koyduğunuz sütün ne kadar taze olduğunu size bildiren bir icat.

Dikkat İphone’un oyununa gelmeyin, Ölebilirsiniz!

tuncelik81 | 16 November 2009 13:55

Rus Ruleti
Rus Ruleti

İnternette video izleme sitelerinde ilginç videolar ketegorisinde yer almayı başarmış bu video’da İphonun yeni çıkan oyunu Rus Ruleti’ tinin birkaç genç tarafından oynandığını görüyoruz.

Rus Ruleti
Rus Ruleti

Videonun başında oyunculardan birinin iphonu eline alıp Rus ruleti hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra oyuna başladığını görüyoruz. Şans eseri kendisine mermi denk gelmiyor ve sıradaki arkaşıda işlemi tekrarlıyor, bu şekilde oyun devam ederken sonuncu arkdaşa sıra geldiğinde onun diğer arkdaşları kadar şanslı olmadığını görüyoruz. Ruleti çevirdiğinde kendisine mermi olan yuva denk geliyor ve mermi patlıyor. Ama burda ilginç olan şey ise bu arkadaşın sadece oyunu kaybetmesi gerekirken kafasını ve hayatını da kaybediyor.

Rus Ruleti
Rus Ruleti

Tabiki her ne kadar bu videonun montajdan ibaret olduğu anlaşılsada ortaya çok ilginç bir görüntü çıkmış. İzlemenizi tavsiye ederim. Yalnız kan görmeye dayanamayanlar izlemese iyi olur çünkü adamın beyni patlarken kan kameraya da sıçrıyor. Bu görüntüyü buraya tıklayarak izleyebilirken, Amerika’nın en önemli kanser araştırma kurumlarından Pittsburg Kanser Enstitütüsü Direktörü Ronald Herberman’ın ‘Beyninizle Rus ruleti oynamayın’ uyarısı ile ilgili haberini buraya tıklayarak okumanızı tavsiye ederim.

Bu hızla sürmeye devam edersen …

goddrawme | 11 August 2009 12:42

Trafik kazalarını görmediğimiz veya kaza yapmadığımız sürece trafikte yaptığımız riskli davranışlar için pek dikkat etmeyiz. “Lütfen yavaş gidiniz.“, “Emniyet kemeri takınız.” gibi uyarıları pek umursamayız ta ki bir trafik kazası yapıp veya bir kaza görüp umursamadan yaptığımız riskli davranışların ne kadar feci sonuçlara yol açtığını anlayıncaya dek. Bu trafik tabelaları da bizi direk sonuca götürüyor.
Bu yararlı trafik zamazingosu hız tespitinde kullanılan radarların formatında işliyor ve sizin o anki hızınızı baz alarak sonuçları çıkarıyor.

Yukarıda hız limiti 25 km/s olan yola konulmuş tabelayı görüyoruz. Tabela, aracın hızını ölçerek konuyu “bu hızla giderseniz herhangi bir kazada hastanede geçireceğiniz gün sayısı şudur ” demeye getiriyor.

Facebook Çılgınlık mı, Aptallık mı?

azade5 | 16 July 2009 22:18

http://www.facebook.com

Yazımızın başlığındanda anlaşıldığı üzere Facebook hakkında bilinmeyen yada görünmeyen bir kaç gerçekten bahsedeceğiz.
Bahsedeceğimiz ve paylaşacağımız bu gerçekler ne bizim görüşümüz, nede paranoyaklık.

Facebook 3-5 yılda öyle bir hale geldiki,
aklın almayacağı şekilde milyonlarca üye çılgınca bir okadarda cömertce kişisel bilgilerini
sergilemekten hiç çekinmiyor.

Dolandırıcılara dikkat

drol | 18 March 2009 16:00

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM)’den Turkcell hatlı telefonlara gönderilen mesajın içeriği şu şekilde;

Sizi arayarak kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan ve çeşitli bahanelerle kontör göndermenizi isteyen kişilere itibar etmeyiniz. EGM www.asayis.pol.tr -155