bildirgec.org

ssd hakkında tüm yazılar

SSD versus HDD

oGuZz Z | 22 April 2011 19:02

Bir çoğunuzun da bildiği gibi SSD (Katı durum Disk)leri HDD ye mükemmel bir alternatif teoride 2 katına kadar hız artışı, 2 katına kadar güç tüketimini azalttığından bahsediliyor fakat yapısı ile hdd’ler den çok daha pahalı.. farklı markalarda 120GB bir ssd’yi 300-350 Dolar arası bir fiyatta bulmanız mümkün fiyat farkı bu kadar fazla olunca doğal olarak kullanımı yaygın değil fakat biz yinede bazı firmaların yaptığı test değerlerine bir bakalım …

SSD(SolidStateDrive)
SSD(SolidStateDrive)

Bir firmanın birbiri ile tamamen aynı özelliklerde 2 laptopun birine ssd diğerine hdd takarak yaptığı testin sonuçları…

Melez Diskler

northpower | 27 November 2010 13:34

Melez Disk yani “hybrid hard drive” yeni disk şeklimiz olma yolunda. Bir çok kişi için depolama alanı en önemli faktör olduğundan sabit diskler daha epeyce bir süre varlığını sürdüreceğe benziyor. Bunun temel nedeni depolama alanı / fiyat oranının çok makul seviyelerde seyrediyor olması. Yalnız mekanik yapıları gereğiyle aşırı ısınma, çok uzun ömürlü olmama, yüksek güç tüketimi ve tabi ki en kötü özelliği olan yavaş çalışma yönleriyle can sıkmaya da devam ediyorlar.
Bu açıdan bakıldığında SSD (Solid state disk) teknolojisi geleceğin diskleri için çok önemli. Fakat yakın zaman için depolama alanı / fiyat oranı el yaktığından birkaç yıl daha en çok tercih edilen disk olma özelliğinden çok uzak. SSD‘ler yapıları itibariyle düşük güç tüketimi, ısınmamaları ve sabit disklere oranla yüksek hızlarıyla bizleri heyecanlandırıyorlar. 120 GB seviyesi bir SSD bile fiyat açısından çok yüksek seviyelerde olduğundan epey bir süre daha kullanıcılar tarafından nadiren tercih sebebi olacaktır.

USB 3.0 Aşırı Derecede Hızlı..!

axanc | 18 October 2010 12:32

USB 3.0
USB 3.0

Evet, USB 3.0 hızlı, ama gereğinden fazla hızlı neredeyse. Standart 7200 RPM hard disk’lerın kaldırabileceğinden de hızlı. Böyle olunca karşımıza başka bir sorun çıkıyor, harici bir hard disk’i nasıl bu hıza yetişebilir hale getirirsiniz? Aslında cevap basit, içine normal bir hard disk yerine Solid State Drive (SSD) koyarsınız!Ancak tahmin edeceğiniz gibi USB 3.0 SSD’ler, normal harici diskler ile karşılaştırdığınızda, hem daha hızlı, hem daha küçük hem de oldukça pahalı. Unutmadan, oldukça da küçük, yaklaşık bir telefon boyutunda. Normal hard disk’ler 3.5 inch iken, USB 3.0 SSD’ler yanlızca 1.8 inch. Fiyatları da şu şekilde açıklarsam daha anlamlı olur sanırım;

  • 64GB = 230$
  • 128GB = 400$
  • 256GB = 850$
USB 3.0 SSD
USB 3.0 SSD

Ve bunlar daha Amerika fiyatları, üzerine firmaların kârlarını ve vergileri ekledikten sonra fiyatları siz düşünün. Neredeyse herkes resimlerini, videolarını ve diğer dosyalarını normal harici hard disk’lerde saklıyor ve yanında taşıyor; ancak profesyoneller genelde hızlı taşıma vasıtalarını istiyor. Buna bir de bu harici disklerin bir telefon boyunta olmasını katınca oldukça kullanışlı oluyorlar, tabi pahalı bir kullanışlık.

Bu harici diskler kasım ayında Amerika’da Iomega tarafından satışa sunulacak. Ve Iomega’nın söylediğine göre USB 3.0 SSD’ler, normal USB 3.0 7200 RPM harici disklerden 2 kat, USB 2.0 harici disklerden ise 10 kat daha hızlılar.

Samsungdan 20nmlik 64Gb NAND Flash (3-bit)

FAYA85 | 14 October 2010 12:21

Samsung 3-bit, 20nm 64Gb NAND Flash
Samsung 3-bit, 20nm 64Gb NAND Flash

Samsung Electronics Co Ltd, gelişmiş bellek teknolojisinde dünya liderliğini 3-bit 20nm (Nanometre) 64GB depolamaya sahip NAND flash üretimiyle pekiştirdi .Yeni üretilen bu nand flaşlar sayesinde iphone 4, ipad gibi teknolojik cihazların kapasitesi daha da gelişecek ayrıca yeni yonga USB flash sürücüler (UFDs) ve Secure Digital (SD) bellek kartları gibi yüksek yoğunluklu flaş çözümlerinde kullanılabilir.

Ayrıntılı bilgi için burayaveya burayabakabilirsiniz.

AVADirect’den yeni oyun laptopu X7200

sCoRPionTR | 27 September 2010 11:06

AVADirect kullanıcıların isteğine göre toplama bilgisayarlar üreten Amerika’lı bir bilgisayar firması. Firmanın özellikle üzerinde durduğu sistemler ise oyun sistemleri. AVADirect X7200 Gaming Notebook’da bu aileye yeni dahil olan bir laptop. Ürün SLI gibi iyi donanımı ile dikkat çekiyor.

Toshiba’dan GTX 460M’li dizüstü Qosmio X500

sCoRPionTR | 24 September 2010 15:29

Nvidia‘nın masaüstünde fiyat/performans liderliğine oturan ekran kartı GTX 460 şimdi de dizüstüler için geliyor. Toshiba ‘da GTX 460 kullanan laptop üreten firmalardan biri. Qosmio X500 ile oyunları dizüstünde oynamak isteyenler artık bunu zorlanmadan yapabilecek.

HTC Tablet Geliyor!

sCoRPionTR | 22 September 2010 15:09

Pegatron Technology Tayvan merkezli bir laptop üreticisi. Firma HTC‘den Android işletim sistemli bir tablet üretmek için sipariş almış. HTC’nin tabletinin özellikleri kesin olmasa da şimdiye kadar duyulmuş özellikleri göz dolduruyor.

En hızlısını isteyenlere PowerDrive-LSI PCIe SSD

sCoRPionTR | 21 September 2010 09:42

Günümüz mekanik sabit diskleri yerlerini yavaş yavaş SSD’lere bırakmaya başlıyor. Bu değişim henüz çok yavaş olsa da birkaç yıl içinde hızlanacağı kesin. Fakat SSD’ler ne kadar hızlı olurlarsa olsunlar şimdilik SATA arayüzünün bant genişliği ile sınırlı hızları. Ama bazı fırmalar en hızlısını isteyenler için PCIe’den bağlanan SDDler üretiyorlar. Bunlardan biri de Photofast. Photofast PowerDrive-LSI PCIe SSD, PCIe’den bağlanması sayesinde çok yüksek hızlara çıkıyor.

SSD’li tablet ExoPC

sCoRPionTR | 07 September 2010 16:01

ExoPC 10 inch ve altı ekran boyutu istemeyen daha büyük ekran isteyenleri düşünmüş ve 11.6 inch kapasitif ekranlı bir tablet PC yapmış. Yeni tabletin özellikleri bununla da bitmiyor..